Jump to content

Conţinut nou

Afişează tot conţinutul publicat în ultimele 251885 zile.

Acest flux se actualizează automat

  1. Ultima oră
  2. marius1982.11

    Vw Golf IV Variant + DSG

    Salut. Ai vre-un update la placutele de frana?
  3. Astăzi
  4. corad0

    BENTLEY "de saraki"

    Aoleu si sunt mai multi care iti dau like! 😄😄😄 Forma verbului "a banui" este la infinitiv. Tu folosesti verbul "a banui" in propozitie la prezent, persoana intai...deci Eu banuiESC! 😄😄 "E grele" conjugarile! Mai gramatica n-am predat pe topicul asta! 😄 In fine, am lasat masina la ITP, fingers crossed! 🤗
  5. Cristian

    Discutii generale

    Atasez ultimul catalog disponibil pe https://www.cupra.com/en/ cupra-terramar-catalogue-june-2026.pdf
  6. Cristian

    Consum Cupra Terramar

    Deschid eu discutia, cu consumul inregistrat de la dealer pana acasa, am luat masina de la dealerul din Constanta:
  7. Cristian

    Jante si anvelope Cupra Terramar

    In acest topic vom discuta despre jantele si anvelopele pentru Cupra Terramar. Atasez specificatiile jantelor si anvelopelor pentru fiecare motorizare: Cu exceptia 2.0 TSI 265CP, specificatiile sunt similare pentru toate motorizarile, inclusiv cele PHEV.
  8. ili2k2

    Retrofit - Skoda Rapid

    sal.. ai swing 2 gb cel de facelift cu display de 6.5".. e plug and play la ce ai tu acum.. Minusuri: -nu suporta camera video (parca in e o poza de a mea in topicul de rapid la cum arată, îl identifici ușor după butonul de APP) sau varianta mai buna MIB 2 la care trebuie sa înlocuiești si torpedoul si adaptat cablajul. Minusuri- nu a existat display nou la facelift si parca nici mib2.5 pentru Rapid.
  9. halamadrid

    BENTLEY "de saraki"

    E "grele", cand stii doar o parte. Radem, glumim.😉
  10. mad_kat

    VW Golf MK4 GTI (Bluetrooper)

    Arata extraordinar> Insa am acelas comentariu ca @EmilianPop ... Sunt convins ca te vei plictisi de sireturile luminoase la un moment dat.
  11. Andrei_72

    Broski gri - Golf 6

    Nu cred ca ai acces la scurgerea de la ac, inclusiv de pa elevator. Doar daca demontezi scuturile de sub ea. Sursa mirosului sunt bacteriile care se acumulează pe evaporator. Solutia cea mai eficienta e sa cumperi un spray pentru igienizare aer condiționat, cel clasic, (nu cel tip spuma) si sa pulverizezi direct pe evaporator. La unele mașini ai acces pe la filtrul de habitaclu, la altele trebuie sa demontezi mult ca sa ajungi la el. Oricum, iti pot confirma ca aceasta soluție funcționează.
  12. joeperry

    VIN Decoder - PR Numbers - OEM Parts

    WVWZZZ3CZ7E059193.pdf
  13. grp

    Broski gri - Golf 6

    @sdR+ am mai încercat de-a lungul timpului si eu și într-adevăr mirosul a revenit. O să incerc si spuma aia pe la picurator și vedem ce iese. Dacă nici așa, cred că doar cu ozon se mai întâmplă ceva.
  14. Ieri
  15. Florin Flr,

    Log-uri - Interpretarea lor: probleme turbina, debitmetru, EGR?

    Salut..am.si eu o problema..lipsa de putere.. atașez log urile.. LOG-01-003-010-011hjh.CSV LOG-01-011-xxx-xxx112a.CSV LOG-01-003-xxx-xxxw112.CSV
  16. Mihai94TDI

    Stopuri Passat B6

    Salut, stie cineva daca exista o codare ca se pot muta la stopurile de pe aripi frana din mijloc pe cerc (donut)?
  17. Mihai94TDI

    Trimuri interior passat B7 in passat B6

    Ok, dar pe mine ma interesează pin-outul la butoanele de passat b6 la b7 ca sa pot face retrofitul...
  18. Gabriel*77

    Noul motor 1.5 TSI

    Salut! Încerc să-ți dau eu câteva repere. În 2024 septembrie am achiziționat 1.5 tsi mHEV, 150 cp. După cum probabil știi, motorul nu are jojă, iar nivelul de ulei îl vezi și-l verifici din tableta mașinii. Fiind nouă, când am luat-o nivel de ulei era cu o liniuță sub maxim. Am verificat periodic (știind că e posibil să consume) însă nu îmi mai amintesc dacă a scăzut sau nu. Posibil, dar nu m-a alarmat. După un an i-am făcut revizia și i-am schimbat uleiul. În perioada asta de un an până la schimbul de ulei am parcurs 18.000 km. 9000 km i-am făcut în 3 săptămâni în vacanță, prin Europa că de obicei fac 8000-12.000 km anual. Adică revizia i-am făcut-o la un an și 18.000 km, imediat după ce am revenit în țară. Reprezentanța mi-a pus 4.3 litri cât prevede baia și nivelul era fix la jumătate. După 6 luni de utilizare de la schimbul de un an și 8000 km, adică 26.000 km parcurși în total, nivelul de ulei era cu două liniuțe peste minim însoți de textul "nivel de ulei este scăzut". Am completat cu 600 ml și nivel a crescut cu o liniuță mai jos de nivelul cu care a venit din fabrică. Adică cu două sub maxim. Luna asta, pe 11, i-am făcut a doua revizie cu schimb de ulei. Am parcurs 12.000 km de la ultimul schimb.Tot 4.3 litri, tot nivelul la jumătate. Momentan se menține nivelul pentru că verific periodic. Dacă scade, voi completa iar. Km parcurși azi 31.000. Ca atare în 31.000 km și un an și 9 luni de când am mașina am completat 600 ml de ulei. Mult sau nu, recunosc că nu pot aprecia. Din câte știu eu toate mașinile consumă ulei, indiferent de tipul de combustibil, și depinzând, evident, mult sau puțin, de modul de condus. (Dacă e talpa grea, consumă.) De ce spun asta? Păi pe jojă nu ai cum să vezi dacă scade nivelul decât dacă consumă foarte mult, însă dacă se duce un mm sau doi din nivel pe jojă nu îți dai seama indiferent ce mi s-ar zice. Sfatul meu e să verifici periodic (nu obsesiv periodic) și vei ști sigur când să completezi. Mie cei de la Skoda (a mea e Octavia 4 facelift) mi-au spus că nivelul optim de ulei e fix la mijloc între minim și maxim și așa trebuie menținut. Eu zic să nu te îngrijorezi că nu ai de ce.
  19. MihaiVag

    Retrofit - Skoda Rapid

    Asta era intrebarea initiala, ce unitate media imi recomandati care suporta carplay?
  20. _R_A_D_U

    Noul motor 1.5 TSI

    La 18-20 kmh, pe unde mergi tu, nu e considerat oraș, e boierie. Oraș e la o medie de 10-12kmh. Uite cum e in capitală (in afară scoate între 4-5%):
  21. Săptămâna asta
  22. soldo89

    Sisteme de asistenta la conducere - Probleme & Discuții (Tiguan AD1)

    Salut, Am aceeași problemă cu eroare la asistententi de parcare… Am un tiguan 2022, cumpărat de o lună și nu știu dacă a schimbat volan sau altceva fostul proprietar dar eroarea a rămas la mine… 🤦‍♂️ Nu stă tot timpul aprinsă și senzori și tot funcționează normal. Ati mai găsit careva vreo rezolvare? Cum pot rezolva? Multumesc! O seară bună!
  23. tavitara

    BENTLEY "de saraki"

    Probabil de aia nu au plecat toti de aici in UK ... inca
  24. gyo80ag

    AC/Climatronic - probleme

    Multumesc pt informații, nu am întrebat tipul freonului, dar de cand am aceste anomalii am schimbat in locuri diferite. Ps:cu senzorul cu valoare 38 grade,am circulat astăzi peste 150km si circa 3ore,momentan baga rece,cum nu băga nici nouă. Posibil ca toate aceste anomalii sa fi fost cauzate de acest senzor.
  25. corad0

    BENTLEY "de saraki"

    45-50 lire costa in medie, nu stiu cat dureaza, de obicei 2 ingineri/mecanici fac simultan verificarea din ce am vazut pe la mai toate service-urile, deja majoritatea au o tableta in care bifeaza toate punctele verificate, apoi unul sta in masina, cu motorul pornit, standul testeaza automat suspensia, franele, directia, noxele etc. Unul sta sub masina iar in momentul in care e ceva neconform sau trebuie inlocuit sau supervizat, bifeaza niste casute prestabilite de soft, de exemplu: placute, anvelope, componente de articulatie uzate care "mai merg" sau necesita inlocuire si tot asa, merge rapid, au rulaj, iti dai seama ca este destul de automatizat si fac asta repetitiv. De obicei toti dealerii, reprezentantele si service-urile mari fac aceasta "inspectie" de 200 de puncte, totul este inregistrat in sistem iar "verdictul" este uploadat online, masina va avea "istoric" in genul "car vertical", cel putin cand vine vorba de istoricul ITP. Se numeste "200-Point Vehicle Inspection": From bonnet to boot, we check it all over. Our team of technicians, panel beaters and body sprayers review all components including everything from the engine and drivetrain, to the brakes, tyres and bodywork. Nu se trec "aberatii" in sistem si nu o sa se ia nimeni de tine daca ai vreo zgarietura si/sau chestii de ordin "estetic" doar daca masina e lovita, ai vreo usa infundata de exemplu sau parbrizul fisurat, nu primesti ITP-ul, prima data trebuie sa o repari la tinichigiu, pe urma vii cu ea "fresh" la ITP. Se concentreaza pe tot ce tine de siguranta: articulatie/suspensie, frane, anvelope, lumini, emisii, uzura, rugina, probleme tehnice in general care trebuie monitorizate SI/SAU reparate pe loc. Daca de exemplu sunt comandate anumite piese care nu exista in stocurile furnizorilor, stai cu masina in service pana sunt livrate. Interesul e sa ti-o repare cat mai repede, sa isi incaseze banii si sa iti dea masina ca sa poata prelua altele. Nu te tine nimeni in service fara vreun motiv real. Dar pot exista cazuri in care DUREAZA! (asta legat de intrebarea ta "cat dureaza un itp?") Plus ca, pe langa siguranta, interesul service-urilor este PROFITUL! Abia asteapta sa iti gaseasca ceva, ca sa nu treci ITP-ul sa poata sa te "arda", castiga si la piese si la manopera si atunci nu iti ramane decat sa ai masina "TZIPLA", vrei, nu vrei! Daca stai sa te gandesti, doar articulatia/suspensia, directia si franele pot avea 100 de puncte (componente) din alea 200, se verifica si se monitorizeaza absolut tot. Iti verifica inclusiv senzorii de lumina/ploaie, senzorii de parcare, centurile de siguranta, toate luminile, claxonul, duzele spalare parbriz! "Nu se joaca"! 😬 Eu sunt de acord cu mentalitatea asta, in primul rand am de castigat prin munca prestata, atata timp cat se comanda piese, castig o paine, deci ma declar multumit pe plan profesional si totodata, in acest fel nu vezi toate RABLELE pe autostrazi, nu vezi "cotetze" care scot fum, chiar daca ai o masina veche, ea trebuie sa fie conforma ca sa aiba dreptul de circulatie pe drumurile publice. Vrei aer curat? Indeplinesti normele! Nu exista masini cu DPF off....iar daca te prinde cu "d-astea", e NASOL! 😭☠️ Risti masina casata, amenda mare si mai faci si parnaie! Ah, si fara ITP iti anuleaza direct asigurarea... 😬😱 Daca "pici" ITP-ul ai dreptul 10 zile gratis la o retestare/part retest la acelasi service, chiar daca iti repari masina tot acolo sau in alta parte, nu te obliga nimeni sa ti-o faci in acelasi loc. Daca depasesti cele 10 zile si/sau vrei sa faci testul in alta parte, va trebui sa platesti inca o data inspectia si atunci nu prea are sens sa o faci la altii, mai ales ca un MOT FAIL nu te va lasa sa pleci cu masina pe roti, va trebui sa o duci pe platforma sau o conduci "pe riscul tau" dar daca tu gasesti mai ieftin si iti convine sa iti duci masina la alt service, esti liber.
  26. marius1982.11

    BENTLEY "de saraki"

    200 de puncte, eh? Cat dureaza un itp ma intreb și mai ales, cat costa?
  27. Cristi_V

    Clima Octavia 4 - probleme compresor

    Bolile bătrâneții 😁!
  28. Al Bundy

    Buton geam șofer, nu are al doilea click

    pentru masina mea asta e codul 5G0959857E
  1. Afişează mai mult
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!