Jump to content

Ce ambreiaj avem pe Golf 4


alec
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,mi-a cam venit vremea sa schimb volant dual mass+kit ambreiaj dupa 250000km ma puteti ajuta ce marca este mai buna sachs sau luk.Masina fiind cea din semnatura,multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    18

  • zebrocksky

    18

  • marius1982.11

    9

  • stefanutz30

    7

raduflorin1

Salut,

Ambreiajul este pe ultima suta de metri,isi va da duhul cat de curand.Am caut pe site-urile de piese auto specializate un kit de ambreiaj.Am cerut informatii tara unde sunt produse,model etc.M-am hotarat la modelul pe Sachs versiune Sachs.Am intrat pe site-ul oficial al producatorul si am gasit codul produselor pt care am primit oferta pret dar am o nelamurire.De exemplu la cod produs : 

SACHS2289 000 041 la descriere apare urmatoarele :only complete replaceable for LUK.Asta inseamna ca este piesa de schimb pentru masina cu versiunea LUK montata pe ea??

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Am o bora 1.6 16v si as vrea sa-i schimb kit-ul de ambreiaj, mai putin volant, insa din cate am inteles intai trebuie sa dau jos kit-ul sa vad ce volant am pentru a vedea ce kit sa comand, ca nu sunt compatibile toate. Este adevarat? 

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • 6 months later...

Salutare,

Am observat ca exista mai multe tipuri/game de kituri de la fiecare producator in parte, gen erau 3 tipuri de LUK, parca 3 de SACHS, e doar diferenta de calitate (tinand cont de diferenta de preturi, variand intre ~400 si ~700), sau unul e pentru ambreiaj pe cablu (daca exista pe golf), altul pentru hidraulic samd....

In momentul de fata de la LUK il mai au doar pe asta: https://www.autokarma.ro/piese-auto-vw-golf-iv-hatchback-1j1-1997-2005-1-4-16v-55-kw/ambreiaj-auto-set-ambreiaj/set-ambreiaj-621-2218-09-luk?name_filter=Set ambreiaj&grupa_produse=VW GOLF IV Hatchback (1J1) (08.1997 - 06.2005) 1.4 16V%2C 55 KW&grupa_order=1

Oare e compatibil cu tigaia mea?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

GOLF 4 1.6 SR BENZINA a început să patineze ambreiajul și nu știu ce și unde să comand. . Ma poate ajuta cineva cu info ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intri pe autokarma. selectezi masina ta. selectezi ambreiaj. dai comanda si ei verifica compatibilitatea pe baza vin-ului masinii. Ia LuK sau Sachs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare colegi, am achizitionat si eu un golf 4 1.6 16v recent, si am dus o direct la mecanic pt a i schimba ambreiajul, ca prindea prea sus si patina foarte tare, ei bine l a schimbat, cu un ambreiaj marca SACHS si nu debraiaza dupa schimbare, a mai comandat vreo 10 kituri de ambreiaj de toate marcile, si cu nici una nu debraiaza, el spune ca nu sunt piesele potrivite si ma sfatuieste sa cumpar un kit second, de pe alta masina asemanatoare, sa fie asta problema ?

Modificat de CalinM
grammar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand incearca sa schimbi mecanicul...sau magazinul de unde comanzi...

Este foarte greu de crezut ca 10kit-uri sunt stricate...

De 10 ori sa primesti piese nepotrivite...deja e prea mult.

Kit-urile le comanzi complete?Disc,placa,rulment si ce o mai fi acolo?

Poate ai o alta problema...Pedala...cablu,pompa....nu stiu daca la benzinare e tot hidraulic .

Dar dpmdv problema e la mecanic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Mă ajută și pe mine cineva? Văd că topicul nu mai este atât de popular în prezent...

 

Pentru mașina din profil - Golf 4 1.4 motor BCA - aprox. 150.000 km preponderent prin oraș, de ceva vreme a inceput să mă deranjeze zgomotul de rulment??? din fișierul de mai jos.

https://www.4shared.com/music/mHMYdNTJfa/Zgomot_decelerare.html

 

Apare LA DECELERARE, in special in viteza a 3-a dar mai ales a 2-a (de ex. la decelarea pentru schimbarea directiei) și dispare la apăsarea pedalei ambreiajului, însoțit de o vagă senzație că motorul merge în hopuri. Ambreiajul nu patinează la plecare de pe loc.

 

Are rost să mă gândesc la o schimbare kit ambreiaj+ volant?

 

Multumesc pentru orice părere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! E timpul să schimb ambreiajul la al meu Golf IV 1,4 75CP BCA și am două variante: SACHS 3000 824 501 sau LuK 621 2218 09 cu prețuri apropiate între ele. Ce recomandați între cele două?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele!

De regula Sachs vine echipare de original la modelul asta.

Sa iti iei si rulmentul mic din capacul cutiei de viteză.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!