Jump to content

TDI cu litere rosii


Puiu
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am si eu o nelamurire legata de aceste litere rosii de la TDI. Eu stiam ca aceste litere diferentiaza CP. Ma insel sau ... ??? Azi am vazut un Bora ( 2000 ) 115 CP si un Golf ( 2001 ) 100 CP ambele cu DI rosu (si pe portbagaj si pe capacul de la motor). Erau reale sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Eto

    8

  • Ice_2k

    7

  • bebe

    5

  • alexrosiu

    4

Top Posters In This Topic

Si cu toate astea , am vazut si passaturi noi cu tdI adik doar cu i rosu si 100 de cai , clar PD .

Vreau si eu un link sa la lamuresc (sunt pariuri la mijloc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca exista pe forum detaliat absolut toate semnificatiile. Spun asta pentru ele s-au schimbat in functie de generatie si de anul de fabricatie pe alocuri, nu exista o regula in tot grupul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf:

TDI = 90 cp

TDI = 110 cp

TDI = 115 cp sau 130 cp (in functie de generatie)

TDI = 150 cp

Regula 3 (edited) am vazut-o si pe Passat.

La Polo nu stiu exact cum se face lettering-ul, dar sigur este altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va zic eu! Deci pe VW, pana in 2000, I rosu = 95CP iar DI rosu inseamna 115CP. In 2001 doar pe Golf, DI rosu inseamna 110CP. Iar dupa 2001, tot ce inseamna I rosu = 100CP si DI rosu = 130CP. Iar pe Audi :) exista doar I rosu care inseamna 130CP iar la 2.5 TDI(163Cp) cand are I rosu, vine automat cu quattro si are 180 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu, voinea si chris avem I rosu, masinile sunt din 99 si avem 110 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad MHL ....Nu ai nici o treaba ....

Cand ai vazut tu motoare vw tdi de 95 de cai ?

alexrosiu

mai este si tdi=100 cp

tdi= 180 cp audi

tdi=75 cp polo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va enervatzi, cai sunt trecutzi in talon, literele rosi se pot schimba :)

Nici cei de la VW nu cred ca mai stiu exact ce inseamna, de multe ori acelasi semn indica nr. de cai diferitzi:

TDI (DI=rosii) =115 sau 130cp

Indicativele variaza in functie de model si de anul de fabricatzie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicativele variaza in functie de model si de anul de fabricatzie

Super corect !

Culoarea rosie a diferitelor litere este un instrument de marketing.

Tocmai din acest motiv trebuie indicat tipul motorului si nu culoarea literelor cand se discuta orice problema tehnica.

Cel mai bun exemplu cunoscut de toti: la Passaturile B5.5 TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dante .... wrong , motorul de 100 are di dar ala este de 1.9 l

cel de 75 cp are tot di , e PD si asta

Andi..

ai spus ceva de doua motoare de 130 cp cu culpu diferit , adevarat

si la golf 116 cp sunt disponibile cupluri diferite.

Eu am un golf deasta ajh, si nu stiu cat cuplu am 285 sau 310 ( in cataloage sunt ambele valori), , cel de 310 Nm consuma mai mult , si are reprize mai bune , dar eu de care am ? :D cum poti sa stii ca unu are 285 si altul 310 ?

Pe sharan , toate au 310. (tdi pd)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este posibil sa existe doua motoare cu acelasi nume (AJH in cazul asta) care sa aiba caracteristici diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am documentat si iata ce am aflat:

Singurele motoare de 115 cp (85 kW @ 4000 rpm) existente pe Golf sunt AJM si AUY. AJM are 285 Nm, iar AUY 310, ambele la 1900 rpm.

AJM a echipat masinile din 5/99 pana in 6/00, iar AUY pe cele fabricate incepand cu 7/00.

Cum afli de care ai? Ai doua variante:

1. Te uiti in cartea tehnica a masinii sau

2. Deschizi capota si te uiti la eticheta neagra de langa capul amortizorului de pe partea soferului, unde este trecut tipul motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul AJH este 1.8T 20V montat pe Sharan. Are urmatoarele Caracteristici: 110Kw/5500rpm si 210Nm/1850...4500rpm si respecta normele de poluare D3. A aparut o confuzie de coduri de motor (Sharan este diferit de Golf si 1.8T este diferit de 1.9TDI)

Dar deja am deviat Offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Alexrosiu Am gresit, intr-adevar sunt si din 99 cele cu 110 CP dar sunt GTI TDI dupa cum stii bine. :)

@Cristi KON Ai dreptate, nu exista 95CP! Passaturile pana in 2000 cu TD si I rosu au 110, stiam ca I rosu da a 6 viteza si 5 cai dar nu vine decat impreuna cu DI, simplu I rosu e 110CP. Dar cand o sa existe diesel de 180CP cu sigla TDI(DI rosii)atunci o sa ai tu treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am vazut pe o sectiune a forumului, ca cineva la semnatura spunea ca are un Golf la care motorul avea 165 cp si 400 Nm. Are VW asa motor? Ca ala V6 de pe Touareg stiam ca are 175 cai. Dupa specificatii seamana tare mult cu motorul Mercedes 2,8 CDi care se monteaza si pe versiunea europeana de Jeep Grand Cherokee, modelul 2,8 CRD.

Aici, in Canada, la masini mici TDI are doar VW, motor de 2.0 L si 100 cp. Are o priza la public mai mare decat ma asteptam, dat fiind si consumul mic : pe cutii automate 7 % in oras si 5% afara. In plus toate au standard controlul tractiunii, indiferent la ce nivel de echipare, lucru care lipseste la masinile americane sau japoneze, la nivelele de echipare de inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

foarte posibil ca era vorba de un TDI de 130 CP care avea facuta optimizare electronica (chip-tuning). Acest motor ajunge la 165CP dupa aceasta operatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va rog sa imi spuneti daca TDI 110 CP (doar I rosu) cod ASV (de pe Leon) e PD sau nu ? Eu sunt 99% convins ca nu e! De unde as putea sa stiu precis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este.

Pe GolfIV:

non-PD: ALH, AGR, ASV, AHF

PD: AJM, ANU, ARL, ASZ, ATD, AUY, AXR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am un passat variant 130cp, 6 viteze, 4motion, highline, 2005

Pe spate am TDI, iar pe motor este TDI fara nimic rosu.

Mai exista vreo legatura intre motor si culorile TDI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca ceea ce scrie pe motor este adevarul. Nu ai masina de noua, nu-i asa? Fostul proprietar probabil ca a skimbat emblema de pe spate ca sa arate mai "suparata" :nono:

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca scrie variant din 2005.. poate totusi el e primul proprietar..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm, n-am fost atent la an... pai si-atunci ce naiba? greseala la asamblare? :nono:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

greseli la ambalare se fac.. am un prieten cu un passat 2005 2.0 FSI pe care scrie 2.0 TDI.. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!