Jump to content

Instalatia de stergere/spalare parbriz/luneta


adrianciocalau
 Share

Postare recomandată

Au ceva adaptoare pentru prindere? Trebuie sa cer anume, sau exista ceva "universal'?

In setul comercializat sunt si adaptoarele necesare.

LE: Am scris in acelasi timp cu SABOTEUR :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 672
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Carmina

    35

  • B0gdy-

    34

  • CrisH

    27

  • bebeko

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am folosit prima varianta. Are doar un rol preventiv... :)

Pai e clar. Si eu doar ca rol preventiv vreau sa pun ceva ca sa nu mai poata fura asa de usor (ca hotul sa aiba nevoie de un patent sau macar o foarfeca ca sa le poata demonta). Ca de furat, tot se vor putea fura orice le-as face. In plus vreau sa fie ceva discret, sa nu atraga atentia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum sunt? sunt ok? in bucuresti gasesc pe undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Jacku: Retrofit-urile mele no-name le-am cumparat din Carrefour Militari.

Am mai vazut si in Cora Militari dar nu aveau dimensiunile necesare pentru Fabia (stergator stanga - 21 inch; stergator dreapta - 19 inch).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Ibiza am Aero. Pe fabia aveam stergatoare clasice, noi.

Se simte diferenta in bine, fata de cele clasice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca am mai spus, se gasesc bosh pentru fabia (eu am) retrofit, la pretul 110 lei, se potrivesc deja la brate, nu mai trebuie sa ii faci nici o adaptare pentru ca vin deja adaptate -retrofit- pentru prinderea veche. nici o fabia nu are brate pentru aerotwin. sterg foarte bine si silentios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spune si mie cineva codul pentru stergatoare aerotwin pentru fabia? sau ce dimensiune trebuie sa cumpar? am gasit prin benzinarii... dar trebuie sa iau exact ce imi trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Set stergatoare parbriz Bosch Aerotwin Cod A533S, ca.30€

Set stergatoare parbriz SWF Visioflex Cod 119728 , ca.30€

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi sa-mi iau aero. Problema este ca dupa cod, au gasit doar ne-retrofit, asa ca nu puteam sa le montez. banuiesc ca ar trebui sa scrie pe ele daca sunt retrofit sau nu, iar cei de la magazin din pacate s-au uitat ca gahbii la mine si au dat din umeri.

Mai aveau niste variante (mi se pare TypeR, sau asa ceva) aero-like, care aveau un -sa-i zicem- adaptor.

Intrebarea este: BOSCH (pt ca nu vreau sa-mi iau altceva) A533S exista in doua variante: cu prindere aero si cu prindere retrofit, sau este doar o singura varianta cu prindere aero la care se adauga adaptorul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca fabia nu are brat pentru aero, cei de la bosh au scos bosh aerotwin retrofit. adica (pentru a treia oara) vin direct cu adaptorul ala pe stergator, doar sa le scoti pe cele vechi si sa le pui pe astea noi, aero. sigur ca exista modele si pentru cele care vin din fabrica (mai noi) cu brate pentru aero dar nu ai ce sa faci cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, am tot citit ce scrie pe aici dar ... pentru Fabia model nou , ce stregatoare aero bosh este nevoie ? Adica , cum se poate realiza prinderea lor ? La cele vechi exista retrofit , dar la cele noi ???

Sa nu ma injurati daca intrebarea mea a mai fost pusa ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai au adus bratele de pe polo 2006 (cred ca si in 2005 erau pe polo), cele pe care trebuiau sa le puna si pe fabia, dar nu stiu de ce nu le-au pus. sunt brate care au un alt sistem de prindere. astfel pentru cele noi sunt AEROTWIN iar pentru cele vechi AEROTWIN RETROFIT. o sa un poze de la ale mele (retrofit) si de la vecinul de pe polo cu cele mai noi. :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se pare ca nu m-a ocolit nici pe mine buba asta de la Fabie. De vreo doua luni stropitoarea de la luneta nu mai avea putere deloc, stropea doar 2-3 cm, iar pe fata cea din stanga stropea foarte putin. Masina mea a iesit din garantie acum o luna, in aprilie si nu m-am dus atunci. In schimb masina a fost ieri in service la Avia Militari. Pe fata era infundata cu praf duza si au curatat-o, iar cea din spate nu mergea cum trebuie din cauza ca iesise furtunelul de la vasul de lichid. Cert este ca nu au dat bara jos ca sa ajunga la acel vas, ci au umblat pe undeva intre motor si cutia de la baterie. Mentionez ca modelul meu este 2005, cel dupa facelift (poate exista diferente la pozitionarea vasului). In orice caz, au prins furtunelul la loc si acum jetul pe spate are iarasi putere :)

Cost operatiune: 65,7 RON (daca ajungeam cu o luna in urma inainte sa iasa din garantie, poate nu as mai fi platit nimic). Toata treaba a durat 20 de minute.

Si am primit o recomandare din partea celor de la Avia: sa nu mai pun lichid "ieftin" de spalat parbrizul pentru ca pot aparea depuneri de la el. Eu de obicei pun lichid din acela la bidoane de 5L din Carrefour sau Cora si nu am avut pana acum nici o problema. Acelasi lichid am folosit si la alte 2 masini inainte de Fabia si nu am avut nici o problema. Ma rog, poate doar incercau sa-si vanda ei produsele.

Asa ca daca aveti masinile in garantie si aveti astfel de probleme, duceti-va cat mai repede ca se rezolva foarte repede. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@ instinkt man, cum au curatat duza respectiva? ca si la mine da rateuri una din ele si nu am reusit sa ii dau de cap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si am primit o recomandare din partea celor de la Avia: sa nu mai pun lichid "ieftin" de spalat parbrizul pentru ca pot aparea depuneri de la el. Eu de obicei pun lichid din acela la bidoane de 5L din Carrefour sau Cora si nu am avut pana acum nici o problema. Acelasi lichid am folosit si la alte 2 masini inainte de Fabia si nu am avut nici o problema.

si eu tot de ala pun de vreo 6 ani ,iarna, iar vara apa chioara cu cateva picaturi de pur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ instinkt man, cum au curatat duza respectiva? ca si la mine da rateuri una din ele si nu am reusit sa ii dau de cap

Sincer sa fiu nu stiu cum au curatat-o. Eu am ajuns langa masina doar cand umblau la vas ca sa prinda furtunelul pentru stergatorul de la luneta, deci nu am vazut cum l-au desfundat pe cel cu probleme de la parbriz. Banuiesc ca au folosit un ac ceva, altfel nu-mi dau seama cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Azi am facut o noua achizitie : stergatoare Bosh AeroTwin.

Sincer, comparativ cu cele stock ( tot Bosh ), nu se observa nici o diferenta. Sper ca in timp sa ma insel ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Normal, probleme cu stropitoarea de luneta. Am desfacut si furtunul e la locul lui, bine infipt. Cand stropesc insa curge in zona respectiva. Am crezut ca e de vina imbinarea dintre cupla aceea rapida in care intra mai intai furtunul si ea la randul ei se cupleaza cu cotul ce intra in ansamblul mecanismului stergator. Dar la o privire mai atenta se pare ca "musteste" dinauntru. E vreo problema de neetansare inauntrul mecanismului? Ma poate ajuta cineva cu o schema a mecanismului stergator? Probleme asemanatoare?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai de aceea, cand am schimbat stergatoarele, i-am spus dealer-ului sa imi puna altele originale. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat ca si ale mele trebuie schimbate. cel din stanga lasa 2 urme paralele, iar cel din dreapta mai multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa o folosire mai indelungata a stergatoarelor, am observat o imbunatatire.

Cel putin nu mai feaca cum faceau cele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus TypeR, exact ca Bosch Aerotwin, numai ca astea sunt 12 RON bucata. Sterg impecabil. Sa vedem pentru cat timp. Le am puse cam de 3 saptamani, si le-am folosit destul pe ploaie, ca a fost si vremea naspa in ultima vreme. Facand un calcul sumar, 6-7 perechi de TypeR oricum vor tine muuult mai mult decat o singura pereche de Bosch. am sa pn poze cu ele. Cautati-le. Chiar merita.

Acest post nu e advertising... e doar o constatare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa o folosire mai indelungata a stergatoarelor, am observat o imbunatatire.

Cel putin nu mai feaca cum faceau cele originale.

Da' cum faceau, dom'le, concret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cateva luni de folosire a stergatoarelor aerotwin no-name, pot sa concluzionez ca cele no-name merita sa fie cumparate doar datorita pretului ! Adica la aceeasi bani cu o pereche de stergatoare "de firma", poti schimba mai multe perechi de no-name-uri ! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat la reprezentanta doar lamelele de cauciuc. Pretul a fost 25 lei perechea. Le am de un an de zile si merg foarte bine. Nu vad rostul sa schimbi tot stergatorul daca nu este rupt sau ruginit. Se poate schimba doar lamele de cauciuc care are un pret foarte mic si tin si bine in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!