Jump to content

Instalatia de stergere/spalare parbriz/luneta


adrianciocalau
 Share

Postare recomandată

Vreau sa schimb si stergatorul de la luneta. Nu cu AeroTwin ci cu unul normal. Cel vechi are deja 2 ani si jumatate vechime si a inceput sa faca ca naiba plus ca nu mai sterge cum trebuie.

Sambata vreau sa ajung la Volksman sa-mi cumpar Aerotwin pt. fatza si normal pt. luneta. Poate sa-mi zica cineva cum schimb stergatorul de la luneta? Mai exact cum dau jos aparatoarea aia de plastic. Trebuie cumva sa desurubez tot bratul ca in pozele de mai sus sau se scoate pur si simplu aparatoarea respectiva de pe brat?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 672
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Carmina

    35

  • B0gdy-

    34

  • CrisH

    27

  • bebeko

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

La mine aparatoarea e de fapt bratul. Stergatorul e prins in niste clame, in aparatoare. Trebuie sa tragi putin de stergator ca sa il scoti de-acolo. Sa ai grija cum tragi, sa nu rupi una din clame, ca apoi trebuie sa schimbi bratul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, bratul e aparatoarea aia de plastic. Am vazut ca are niste picioruse de plastic care prind stergatorul propriu-zis insa mi-a fost cam frica sa trag de ele. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns la Volksparts ieri si am cumparat un set de stergatoare Bosch Aerotwin la pretul de 110RON. Le-am montat si sunt super incantat de ele. Isi fac treaba f. bine si sunt silentioase. Sa vedem insa cum vor rezista in timp. Cele normale au trebuit inlocuite dupa un an. Sper ca acestea sa ma tina mai mult :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: stergatoarele alea de 170.000 din carrefour sunt so much worse decat astea bosch? Ma gandesc ca daca sunt pe undeva "pe acolo", diferenta de pret nu se justifica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fourmi: Sunt normale sau grafitate? Am luat si eu 2 buc. (grafitate) dar nu se potrivesc 100% cu prinderea originala datorita axului mai subtire :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite, sincer nu m-am uitat; am vazut doar pe pachet ca sunt si pentru fabie (printre altele); nu prea m-au interesat, pt. ca ma mai duc astea pe care le am. Da' la 170.000 rol, cred ca sunt basic de basic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel din stanga e mai mare decat cel din dreapta. Vezi ca a postat BogMW (parca...) dimensiunile exacte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am cumparat Valeo, dimensiunile standard pentru Fabia, asta la recomandarile unora de pe forum, si nu sunt multumit deloc de ele. Lasa urme pe parbriz!!!!

Au fost undeva la 400.000 rol dar m-am cam tapit. Recomand celor care vor sa-si cumpere sa mai straga niste banuti si sa-si ia ceva de calitate de la inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai ai bonul iti recomand sa le duci inapoi si sa iei alt set. Cu tupeu. Stii tu, cu amenintzari cu OPC-ul si alea alea :)

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am cumparat Valeo, dimensiunile standard pentru Fabia, asta la recomandarile unora de pe forum, si nu sunt multumit deloc de ele. Lasa urme pe parbriz!!!!

Au fost undeva la 400.000 rol dar m-am cam tapit. Recomand celor care vor sa-si cumpere sa mai straga niste banuti si sa-si ia ceva de calitate de la inceput.

Daca te-ai referit la mine, posed de ceva saptamani SWF Visioflex (Made by Valeo) si sunt foarte multumit. Nici o urma, nici un zgomot.

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand imi cautam si eu stergatoare (pt o alta masina) mi s-a mai spus ca nu tot ce poarta marca Valeo ar fi originale. Oricum un set de Valeo flat blade, cu senzor sub 140 Ron - oferta de la cineva la un moment dat, nu am gasit.

Deci as putea spune ca pretul platit de tine ar putea indica ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te-ai referit la mine, posed de ceva saptamani SWF Visioflex (Made by Valeo) si sunt foarte multumit. Nici o urma, nici un zgomot.

Nu m-am referit la tine. In primele pagini se vorbeste despre Bosch si Valeo cum ca ar fi apropiate. prima alegere a fost Bosch, insa la magazinul respectiv nu aveau decat Valeo.....

Oricum probabil trebuia sa dau ceva mai multi bani pentru ceva calitativ. Dar apoi daca stau sa ma gandesc, vine iarna si mi-ar fi parut rau sa dau cu unele scumpe pe gheata de pe parbriz. Asa nu o sa am nici o remuscare :) .

PS. Este adevarat ca se zgarie parbrizul daca il cureti de gheata cu razuitoarele alea (gen cum gasesti in toate benzinariile) ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de cand ma stiu am ras cu alea si parca nu pot sa zic ca am avut probleme cu geamul. Mai nou folosesc altceva: o "husa" din aceea dintr-un material aluminizat, pentru parbriz, se prinde in usile din fata si "tine parbrizul uscat". Adio ras, adio probleme, sub ea e tot timpul curat.

Alta alternativa sunt sprayurile alea care "topesc" gheata, dar acolo am dubii referitor la compozitia chimica, daca nu ataca chedere, stergatoare, vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat din Cora, anul trecut. Erau 2 modele - unul folie normala de plastic, culoare argintiu metalizat, dar ceva mai rezistenta decat folia normala si al doilea model - material asemanator cu parasolarul. Pretul era cam asa: Folia de plastic - 10 ron, parasolarul - 20 ron. Eu am preferat folia de plastic. O am si acum si inca functioneaza ....da cred ca tre sa-i schimb uleiul :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit ceva asemanator , adica este un material ceva ca de fas de la MOL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Datorita racletelor am zgariat parbrizul in unele locuri. Nu sunut foarte adanci insa in momentul in care bate puternic soarele din fata devin vizibile. Incepand din iarna asta sper sa nu le mai folosesc. Mi-am cumparat un spray din Carrefour. Sper sa fie bun de ceva. Astept zapada.

Legat de folia pt. parbriz ce faceti cu ea cand va treziti dimineata ca e plina de zpada, gheata etc? Va intoarceti in casa si o intindeti la uscat?

Si de stergatoare...recomand cu caldura Aerotwin-urile. La 110RON nu mi se par scumpe mai ales ca-si fac treba foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folia aceea o scutur bine si o pun in portbagaj (unde iarna am un covoras de cauciuc). Intr-adevar e cel mai mare inconvenient al foliei/husei :D ca ramai cu ea in mana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg ce mare problema e ce faci cu folia ? O cureti frumos de zapada si se pune in portbagaj. E mai bine sa ma chinui cu zapada/gheata direct de pe parbriz ? Asta e un moft ca nu ai ce face cu folia... :icon_redface: Cand ai parbrizul perfect curat nu cred ca te mai intereseaza si micile detalii.

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal

Am schimbat si eu stergatoarele originale cu Bosch Aerotwin A 533S si sunt multumit de ele,va recomand si voua.Au fost 95 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat unele de prin metro,la vreo 600mii,scria pe ele ca sant pt fabia,si la montare m-am trezit ca sunt mai mici cu 5 cm.Intre cumparare si incercarea de montare au trecut 6 luni.Asa ca le folosesc tot pe cele originale,care la 55mii curata perfect.Schimbarea era un moft,cei de la skoda recomandand schimbarea stergatoarelor la 2 ani,probabil pt ca imbatraneste cauciucul.Dar cum skoda mea sta in garaj,inca arata bine stergatoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pe spate am pus champion luat de la un Tico. Proprietarul a schimbat stergatoarele si cele de parbriz se potrivesc in teaca de plastic de la fabia. Sunt multumit de cum sterge. La reprezentanta costa 50 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat un set de stergatoare pentru Fabia de la Avia Militari - 96.5 ron. Din motive de disparitie stergatoare originale (si pe timp de ploaie) :Driver:

Functioneaza excelent.

Modificat de mihai73
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut in Carrefour stergatoare gen bosch aero, chiar scrie aero pe ele, dar nu am retinut firma producatoare. Se cumpara individual fiecare stergator si costa cam 20 RON bucata cu tot cu prinderea aferenta. Probabil in viitor toata piata de aftermarket se va schimba spre acest model si "noul" va deveni o marfa comuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!