Jump to content

Instalatia de stergere/spalare parbriz/luneta


adrianciocalau
 Share

Postare recomandată

Gata am reusit era furtunasul intrerupt din spatele capitonajului din portbagaj pe partea stanga .

Am inlocuit furtunasul si acuma e ok am o presiune la stergatorul de la haion f. buna .

 

Mersi mult de instructiuni .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 672
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Carmina

    35

  • B0gdy-

    34

  • CrisH

    27

  • bebeko

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut! Aseara cand veneam acasa dau sa sterg parbrizul si surpriza, nu mai mergeau nici stergatoarele pe fata nici stropitoarea, mergea doar stergatorul de la luneta. Azi am desfacut cutia de sigurante si m-am dus direct la siguranta nr. 15 pe care am gasit-o arsa, insa nu era de 10A cum ar trebui ci de 5A, probabil primul propietar a inlocuit-o cu una mai mica. Am bagat una de 5A am actionat pompita si s-a ars siguranta, am mai bagat o siguranta de 5A care la fel s-a ars. Am bagat una de 10A si acum merg stergatoarele, nu se mai arde, in schimb pompita e moarta. Cred ca e vina mea, am bagat solutie de iarna pt parbriz abia aseara, ma gandesc ca are gheata pe furtun sau in motoras, erau 0 grade cand am incercat eu. Intrebarea mea este:

 E posibil sa nu fie ars motorasul si sa-si revina? Poate are gheata acum. E posibil sa functioneze stergatoarele chiar si cu motorasul de la spalator ars? 

 Daca este ars exista vreo posibilitate sa-l schimb fara sa dau bara din fata jos? Multumesc anticipat.

Modificat de Johnny_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din moment ce nu mai auzi motorasul, nu cred.

Va trebui demontat, dus inauntru la cald, dupa care vei cupla conexiunea motorasului, fara furtunele pentru apa (sa nu-l fortezi), si vei vedea daca s-a ars, sau a fost blocat din cauza ca a inghetat apa in el.

Da. Demontezi aparatoarea de noroi (sunt suficiente 2-3 suruburi) pentru a avea acces la pompa.

11shulu.jpg

 

 

Sent from my SAMSUNG-SGH-I337 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca am avut noroc de data asta. Am facut cateva drumuri prin oras si din cand in cand actionam foarte scurt maneta spalatorului, fara succes. Acum spre seara cand am parcat masina am facut o ultima incercare si minune, am auzit un bazait la motoras, desi nu stropea, probabil avea dopuri de gheata pe furtun. Nu am rezistat tentatiei de a forta putin pompa, prin actionari foarte scurte bineinteles, si pana ala urma s-a deblocat complet, pe fata merge normal, in spate la luneta nu ajunge. Dar o las asa, nu vreau sa-mi fortez norocul. Probabil caldura de la motor a avut efect. Sau exista Mos Craciun. Multumesc pentru pont Carmina, e bine de stiut pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am schimbat pompa de lichid parbriz, imi curgea tot lichidul pe jos, cred ca a cedat odata cu venirea iernii si pentru ca nu am schimbat la timp lichidul de vara. Problema este ca in continuare nu imi ajunge lichid la luneta. Am dat mai mult acum din maneta aia si am vazut pe unde curge...pe la mijlocul usii stanga spate. Ce trebuie sa desfac si pe unde? am dat plasticul din dreptul pragului la o parte dar se pare ca pe acolo trece doar un mananunchi de cabluri electrice, nici urma de furtunas...el vine..pe sub caroserie si sub plasticul ala de protectie?

 

mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot pe acolo vine si furtunasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca in zona ai o nada pe sub capitonaj, sint multe postari si poze cu problema, probabil se prelinge apa si o vezi tu la mijlocul usii... cauta in zona ca o sa gasesti si furtunul, cum spune si Cristi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa caut mai atent. M-am uitat, se pare ca vine de sub masina, de sub plasticul ala de sub ea, mai mult ca sigur se prelinge pe undeva. Credeam ca trebuie sa ridic masina pe un elevator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stiti careva cum se poate scoata lamela din brat la stergatorul de luneta? Tot ma uitam pe acolo si am vazut ca are 4 cleme dar degeaba tragi ca nu prea vine. Nu am vrut sa fortez bratul.

Craciun Fericit! :)

Modificat de B0gdy-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti mai atent in varful lamelei are un fel de siguranta, apoi lamela culiseaza pana va iesi complet. Nu incerca sa fortezi acele cleme din plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc frumos. Voi incerca zilele acestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am legat cu un fir de cupru monofilar, care strange acel bloc unisens din poza de mai sus, care se strange de fapt pe cele 2 mufe ale furtunelor, ele fiind la 90 de grade, astfel membrana din mijloc (situata intre partea alba si cea neagra) e presata si nu a mai picurat, am demontat bara fata sa pot lega sarma usor si sa vad cand am strans suficient sa nu mai picure

Si la mine picura pe la acel distribuitor, n-ai putea sa ne trimiti o poza, sau o schita, cum l-ai legat cu acel fir de cupru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu verde am trasat mufele furtunaselor fata/spate

 

iar cu albastru modul cum le-am strans cu sarma

 

masina respectiva nu mai e in folosinta la mine dar nu am auzit sa mai fi fost probleme

post-75511-0-72065400-1389565999_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, voi incerca si eu sa procedez la fel, sper sa functioneze! Racordurile acelea sant dintr-un plastic destul de tare si intra cam usor pe stuturile respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Poate sa imi arate cineva eventual cu o poza unde e siguranta ca sa pot scoate lamela la stergatorul din spate? m-am tot uitat si nu am vazut nimic. pe lamela se vede in capat ceva dar nu imi dau seama ce trebuie sa fac.

Modificat de B0gdy-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu stergatorul din spate cu ajutorul unor baieti de la un magazin de piese auto.

Pe scurt: bratul de plastic cu lamela de cauciuc se scoate din teaca prin tragere catre exterior daca te uiti undeva la mijloc se vede ca de acolo tre sa iasa. Din cate am vazut eu baiatul doar a tras si a iesit frumos, nu cred ca avea clema acolo.

 

De aici is 2 variante:

Ce foarte simpla e sa comanzi bratul, cica nu costa mai mult de 30 de lei.

 

Cea simpla: lamela de cauciuc are o tija de metal prin ea(tija care defapt is 2) se taie cauciucul acolo unde tijele au piedica, astfel tijele se pot apropia una de alta si poti scoate lamela de cuaciuc afara. Se cumpara alta lamela, se taie la dimensiunea corect si introduc tijele inapoi pe lamela de cauciuc noua, lamela o introduci in brat, sa fie in cele 4 picioruse. Apoi doar introduci prin apasare bratul inapoi in teaca. Varianta asta nu costa mai mult de 10 lei.

Eu is multumit de cum sterge si e liniste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare colegii,

 

Am si eu o intrebare as dori sa schimb bratul de la stergatorul spate la a mea Fabie si as vrea sa merg pe asa ceva in schimbul celui original:

 

http://www.bestautovest.ro/brat-stergator-lama-stergator-luneta-vw-golf-5-1k1-vw-polo-9n3-hatchback.html

 

Acum intrebarea mea este se potriveste?

 

Specificatii tehnice:

  • Set Complet : 
  • -Brat stergator 6Q6955707C
  • -Lama stergator 350mm 6Q6955425A 
  • -Capac brat stergator 6Q6955435D 

Observ ca e de 350mm ? Aceeasi dimensiune e si la fabia?

 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna.

Am schimbat azi stergatoarele din fata (am gasit la Praktiker cu 20 RON bucata) si am observat ca cele noi nu au ornament de plastic asa cum stergatorul vechi de la sofer avea. Nu am facut poza cu ornamentul ca sa vi-l pot arata insa am gasit ceva similar pe net asa ca atasez o poza cu ornamentul gasit pe net. E vreo problema daca stergatoarele noi nu au un asemenea ornament? La ce foloseste ornamentul? Am incercat sa vad daca pot lua ornamentul si sa-l atasez la stergatorul nou dar nu este compatibil, desi atat cele vechi cat si cele noi sunt aceeasi marca (Bosch), insa modele diferite si poate de aceea.

 

Mersi.

 

post-119838-0-05989300-1397415810_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.

Decor.

Da.

Ultil.

La viteze mari. Lucreaza ca un eleron, tine lamela pe geam. Si eu la primul schimb nu l-am mai pus si am realizat la ce foloseste cand am prins ploaie pe autostrada.

De atunci il transfer mereu pe stergatoarele noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am observat acest lucru.

La Touareg nu am ,,podoabe" agatate de lamele, iar la viteza mare pe Autobahn, cam asa ceva am patit:

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e pentru stabilitate suplimentara a stergatorului la viteze mari, eu am ornament doar la stergatorul vechi dinspre sofer, cel vechi dinspre pasager nu are asa ceva. Se practica ornament si la stergatorul dinspre pasager?

Chestia este ca nu am cum sa fixez ornamentul pe stergatorul nou, acesta neavand locasuri pentru surub ca si stergatorul vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar la sofer este eleronul ala.

(Touareg nu are lamele aero?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are.

Lamele Valeo SWF, simple ca buna ziua, fara niciun ornament.

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!