Jump to content

Instalatia de stergere/spalare parbriz/luneta


adrianciocalau
 Share

Postare recomandată

Bogdane, nu ti-am mai spus ca Fabia nu mai e la mine, ce tot bati din gura ca si crocodilul? :lol:

Ce alcool?....mai, eu ii puneam la Fabiuta apa sfintita, ca asa am avut grija de ea, ca ochii din cap. :lol:

La masinuta din semnatura eu folosesc ce vezi tu in imagine, nu pot sa iti spun cat este de ok, fiindca deocamdata vezi si tu....vremea este destul de blanda. Pretul este acceptabil....in opinia mea.

post-25544-0-17319000-1354445155_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 672
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Carmina

    35

  • B0gdy-

    34

  • CrisH

    27

  • bebeko

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu asta folosesc. 1:1 rezista la -18grade.

Sticla are 1l si era sub 10 lei la real.

Anul trecut am pus si ceva de la sonax dar nu am mai gasit

From HTC via Tapatalk.

post-66542-1354445351667_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JetExpert de -30 grade am vazut la Metro cu 20 lei /5litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy e cam scumput daca stau sa ma gandesc, la 12 lei litru X 3(la mine de 3 litri e bidonul)=36 de lei un plin de rezervor de lichid parbriz si cum iarna speli destul de des parbrizul...

Nu esti obligat sa-l pui nediluat :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O idee ar fi sa mai pui si tuica, mai ales daca iti place mirosul, eu prefer de pruna. Daca e palinca...cu atat mai bine :)

Apropo...vedeti ca asta JetExpert produs de Romtec, care e destul de scump, il mai gasiti si cu alte denumiri. Eu de ex l-am luat de la Lidl, scria in engleza pe el, -30C rezistenta, am dat vreo 13 lei..fata de 20 de lei cat e in alta parte.

Alt pont: Stergatoarele Carrefour care sunt foarte ieftine sunt produse de Valeo. Nu sunt la fel de bune ca alea de 50 de lei bucata, dar te tin o vreme si sterg bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sudsemnatu palinca nu bag in instalatia cu lichid parbriz, o bag in instalatia proprietarului :lol:

Am fost ieri in 2 mari magazine si nu am vazut nici un degrivant concentrat, mai merg zilele astea si daca nu gasesc nimic cred ca voi merge pe jetexpert.

Pe mine ma intereseaza un lichid care sa tina pana la -20 si sa fie okay si la bani.

Momentan am pus spirt peste lichidul de vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Praktiker am vazut degivrant concentrat.

Cu spirtul am paţit-o zilele trecute în sensul că am pus precum colegul peste cel de vară şi în mers mi-au îngheţat duzele.

Atenţie şi cu jetexpertul ăsta pentru că am observat ceva: mai aveam ceva lichid de vară (stătea prin portbagaj de vreo 3 luni) într-o pungă şi am observat că s-au format ca nişte scame prin lichidul respectiv. De expirat nu este expirat şi nici nu-mi pot da seama dacă erau acolo când l-am cumparat ori s-au format după aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lupo_bv acelas rahat l-am patit si eu, am crezut ca ii mai putin lichid de vara si nu am pus numa vreo 250ml spirt si a inghetat si pe duze si in bidon. Am rezolvat cu jetexpert si apa fiarta, dupa am golit tot lichidul si am pus jetexpert -30. Pare destul de bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi, la spalatorie, mi-a sarit din cauza jetului de apa un capacel (negru, din plastic) care protejeaza piulita stergatorului. Aveti idee, se poate comanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul piesei: 6Y0 955 435...banuiesc ca o sa ai nevoie... :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

Se pare ca asta e codul pentru capacul stergatorului de luneta.

E vina mea, am uitat sa specific ca e vorba de stergatoarele de parbriz.

Modificat de cosminbej
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, multumesc!

Sigur o sa fie util si pentru altii linkul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine m-a prins iarna cu lichid de vara in vas, si dupa ce am tinut masina 4-5 ore in parcarea subterana a unui mall si inlocuirea unei sigurante de 10A am reusit sa am din nou apa pe parbriz

Pe luneta insa nu stropeste si dupa ce am rasfoit prin acest topic m-am dus si am verificat sub calculator (in fata volanului) si surpriza : furtunul nu este desfacut din mufa , este pur si sumplu sectionat.Este rupt cel care pleaca din mufa spre luneta , nu cel care pleaca spre vas si s-a rupt cam aproape de acea captuseala ... Se poate desface acea captuseala ca sa pot "carpi cumva acel furun , aveti idee ce fel de furtun trebuie sa folosesc (ma refer la material nu la grosime ) ca sa innod acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate desface, trebuie sa scoti doar clemele pe care le vezi in imagine.

Daca le motrosesti vezi ca pe cutie ai si codul.

Te duci la un centru de ,,rable" din Bucuresti, si spune-le baietilor sa iti dea de la Daciuca furtunul si pipa de cauciuc de la delcou.

Tai pipa in doua si faci legatura: pipa-furtun-pipa si gata toata treaba.

post-25544-0-02564100-1355941079_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ,pana la urma am ajuns la un magazin de piese auto de unde am luat un furtun care pare destul de rezistent , l-am incalzit putin l-am infipt in teava ce s-a rupt dar cand am vrut ca sa-l fixez si pe mufa ... surpriza din nou : s-a rupt teava si de la celalalt capat :tuktuk: ori am eu mana de meltean ori asa este acel furtun , combinat cu frig devine super casant - sau ...este putred .

Una peste alta , am facut legatura pe direct, fara mufa si acum sa vad cum am timp sa mai las masina cateva ore intr-o parcare subterana , la "caldurica" sa se dezghete si conducta ce duce la luneta ... sper sa tina asa .

Totusi , stie cineva care este traseul conductei - in caz ca nu tine "carpeala" facuta de mine sunt hotarat sa schimb toata conducta - de la vas pana la luneta

o seara placuta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine repara cum poti.... decat sa te apuci sa inlocuiesti tot. Are traseu prin interiorul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am facut momentan... Daca nu tine ma gandesc serios sa inlocuiesc toata conducta , decat sa umblu de mai multe ori mai bine stau cateva ore pe ea si o rezolv cap-coada

Daca scot carenajul stanga fata am vedere la conducta ce pleaca spre hayon ?ca prin compartimentul motor e cam nasoala treaba ... Am dat captuseala aceea la o parte dar sub ea mai este inca o protectie ceva din metal sau plastic nu mi-an dat seama si e cam mult de umblat cu surubelnita pe acolo - pe unde prin masina are traseul , banuiesc ca pe sub acele plastice ce acopera pragurile iar in hayon intra odata cu manunchul acela de cabluri ?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai.

Metal. Nu ai ce face cu surubelnita pe acolo. Furtunul este fixat de o garnitura de cauciuc.

Da, asa este, ai intuit bine.

Intrebarea mea este de ce vrei sa inlocuiesti tot traseul? Prin interiorul masinii nu cred sa fie probleme cu furtunul plus mufele de legatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut dragi colegi!

Acum ceva timp m`am suparat pe duzele de la stergatoare ca scoteau apa aiurea, asa ca *din prostie* am scos chestiile alea din mijlocul duzelor...a fost ok ca apa imi venea imprastiata jet dar acum e iarna si numai e funny deloc ca ingheatza repede! Am cum sa schimb duzele? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pt ajutor ,

Datorita temperaturilor mai ridicat din ultima vreme , am din nou apa pe luneta .

"carpeala" tine, momentan nu mai umblu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Oare daca montezi un dop pe furtunul spre luneta se intimpla ceva cu pompa sau cu piesa de plastic care separa circuitele(pe care tocmai am strins-o intrun colier ca sa nu mai curga)?

duza de la luneta am sparto cu peria la dezapezire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!