Jump to content

Instalatia de stergere/spalare parbriz/luneta


adrianciocalau
 Share

Postare recomandată

Nimic. Fiindca daca ai pus dop, inseamna ca tu nu vei mai folosi comanda pentru spalare luneta...fiindca nu are rost daca nu este functional...nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Replies 672
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Carmina

    35

  • B0gdy-

    34

  • CrisH

    27

  • bebeko

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

am  o skoda fabia 2002  si am o problema la pulverizarea apei pe luneta deorece s-a rupt(inghetat)capetul  pulverizatorului si arunca apa la un metru de luneta.

instalatia de stropire e amplasata in stopul de frane de pe luneta.

a mai schimbat cineva pompita de stropire luneta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar duza e amplasata sus in stopul de frane de pe luneta. Eu asa retin...
Pompa este in fata....(stanga) sub aparatoarea de noroi a rotii.  Pentru rezolvarea problemei tale, va trebui sa demontezi capitonajul hayon-ului. Dupa ce ai scos capitonajul, plus cele 2 laterale de plastic inclusiv cel din partea de sus a usii, vei gasi 4 cleme de plastic care fixeaza stopul de frane, dupa ce demontezi stopul...  vei avea acces la duza care este fixata cu un clips.

O inlocuiesti, si gata...






 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tine pana pune jetul pe ea la spalatorie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate pune si mie cineva o poza cu stergatorul pentru luneta ? Si mai exact unde se afla stropitorul. Eu m-am tot uitat daca am sau nu, dar nu mi-am dat seama. Precizez ca am Fabia hatchback din 2004, iar cand imping de maneta stergatoarelor la ultima treapta, se aude sunetul unui motoras dar nici un strop de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e acelasi motoras care stropeste si in fata, il gasesti sub bara fata langa pompa servo

 

sigur pe undeva a puscat furtunasu dintr-o mufa, verifica circuitul pe unde ai pierderi cand e uscat asfaltu sub masina

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca  nu exista varianta sa nu am stropitor. Si acel furtunas merge doar prin exteriorul masinii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mmm parca si prin interior trece pe dupa plasticaraia din stanga jos, dar acolo nu ingheata asa tare si nu am auzit sa puste acolo la nimeni (poate e dintr-o bucata fiind in interior), din ce zice lumea acele furtunase se demufeaza prin compartimentul motor sau prin spate prin aripa sau haion...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept sa se duca baltile si fac o proba :D Furtul este la vedere sau ascuns dupa anumite componente ? De unde zici ca pleaca mai exact ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu pe de rost, dar exista informatia, si eu am citit pe acest topic si pe altele

 

scormoneste forumul cand ai o problema si cam ii dai de capat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc. Si alta chestie, stergatoarele fata fac un zgomot infernal cand parbrizul nu este suficient de ud. Sunt prea bune si curata tot sau sunt proaste si trebuie sa le schimb ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a copt cauciucul ala. Daca nu te deranjeaza lasa-le asa, ia altele mai calitative..dar sa nu ti le fure acum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte deranjant cand picura. Chiar si pe cea mai mica treapta scartaie. Care sunt dimensiunile lor exacte ? Imi recomanzi vreo firma anume ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.ridici capacul de protectie si vei avea acces la duza (nu e cazul fiindca nu ai probleme cu duza)
2. nu exista
3. nu.... merge prin interiorul masinii, pe sub ornamentul de plastic, care mascheaza pragul
4. este ascuns...am mentionat la pct. 3
5. pentru luneta pleaca de la acea imbinare de sub ECU
6. alte lamele

Ce trebuie sa faci:

1. verifici imbinarea de sub ECU

2. verifici imbinarea din portbagaj( tragi capitonajul unde este becul ) chiar langa centura

3. demontezi ornamentul hayon-ului (posibil sarit furtunasul)

Aici gasesti poze....

http://vwforum.ro/topic/65002-topic-pentru-probleme-la-care-nu-gasiti-rezolvare-in-cadrul-sectiunii/page-44

1. sofer 53 cm (21 inch) 

2. pasager 48 cm (19 inch)

Bosch...sunt ok.

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles primele doua locuri unde trebuie sa caut. La prima mea incercare de a demonta ceva la masina(lampa de iluminat din portbagaj) am reusit sa ii rup piciorul ala asa ca nu ma mai bag la alte. Poate daca ai niste poze :D Si alta chestie, ce dimensiuni au stergatoarele mele ? Fabia hatchback 2004. Multumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-a scris colega deja:

 

 

1. sofer 53 cm (21 inch) 

2. pasager 48 cm (19 inch)

Bosch...sunt ok.

 

Poti sa iei Valeo, Champion daca ai bani. Un sfat? Ia marca Carrefour, sunt foarte bune, unii stiu de ce :)

Modificat de Sudsemnatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai auzit de NoRain ? Sunt Aero si au acelasi pret ca unele bosch normale. Ce zici ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am auzit, chestia e ca la inceput nu scartaie niciunul. Diferenta intre ele..e timpul dupa care vor incepe iar sa scartaie:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta dintre cele Aero si cele normale e doar ca cele Aero arata mai bine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele Aero sunt mai bune...se ,,muleaza" mai bine pe parbriz....cele clasice sunt ca lemnul... :winter:

Pai daca numai punctul 1 si 2 ai inteles, insistam si pe 3...ce zici?

Fii atent la baiatul asta...muta cursorul la 10:13 si ochii pe el....asta trebuie sa faci si tu daca va fi cazul...

http://www.youtube.com/watch?v=B_wtbh1vtEs

Ai cerut poza..

Uite...ai tot ansamblul...sper sa te ajute.

 

post-25544-0-86920400-1360614108_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Sper sa nu ajung aici :D Multumesc si iar multumesc ! O sa revin cu rezolvarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut champion normale pe o alta masina, le-am folosit din 2008, 4 ani vara-iarna ~70k, am dat masina si le-am pastrat sa le fac cadou tatalui meu fiindca merg aproape impecabil in sensul ca abia daca lasa cateva urme de apa dupa atatia ani

 

prin 2009 am mai pus un set la o fabia care stiu ca n-a fost schimbat pentru ca merg bine

 

nu stiu care e calitatea celor de acuma de pe piata dar as incerca tot champion, eu am fost inspirat de un prieten care folosea champion si le-a lolosit mult timp undeva la 5 ani pana a vandut masina, tot el a luat si valeo pe actuala masina care nu l-au tinut poate nici un an...

 

doar niste experiente care poate va intereseaza

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit buba. Cele doua furtunase de sub ECU nu sunt mufate ( si imi curgea lichidul pe un manunchi de fire.) Am incercat sa le imping cat am putut dar nu vor sa stea. Cand am dat sa spal luneta au sarit. Sa le lipesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.

Foloseste siliconul sanitar...dai pe exteriorul acelei mufari. Astepti sa se usuce si gata.... :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acum incolo, lichid sa fie :)) Mersi colega, drumuri bune ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!