Jump to content

Instalatia de stergere/spalare parbriz/luneta


adrianciocalau
 Share

Postare recomandată

Acea bucatica de plastic care intra intr-o conducta subtire pe unde vine apa si are un capacel la 90 de grade care face ca apa sa tzishneasca pe geam si nu in sus e undeva la 20 ron la reprezentanta. Problema e ca daca sa rupt o parte din el ramae inauntru si nu vei reusi sa il pui pe cel nou. Eu am patit la fel, sa rupt, am incercat sa scot bucatica ramasa dar nu am reusit, am pus cea noua si am fortat putin si se pare ca bucatica ramasa a intrat si ma inauntru si pentru moment e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 672
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Carmina

    35

  • B0gdy-

    34

  • CrisH

    27

  • bebeko

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tu ai vrut sa intrebi daca trebuie sa schimbi stergatorul de pe luneta cu totul nu? :) ...ca stopul nu are nici o treaba din cate stiu eu. Si cred ca da trebuie sa il schimbi ca nu stiu daca se poate desface ala sa schimbi numa ala pe unde scuipa. Intreaba la reprezentata sa vezi cat ii unu nou.

Vezi ca la COMBI si Hatchback nu este identic stropitorul. Combi are o duza integrata in stopul al treila adica cea din mijloc. La Hatch e in brat.

La Combi stropeste de sus in jos pe luneta, la Hatch din jos in sus.

Modificat de jagoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspunsuri. Ma bucur ca am aflat ca exista si posibilitatea de a schimba doar teava aia mica fara stop. O sa incerc sa trag de capatul ramas sa vad daca iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

am observat astazi ca nu mi se mai aprinde martorul pentru lichidul de parbriz (in caz ca nu mai este lichid ar trebui sa tipe si sa se aprinda in bord). M-am trezit ca nu mai am lichid si atat.

E posibil ca sa se fi stricat, trebuie inlocuit, cum se schimba, cat costa? Poate fi reparat? sau e posibil sa fie o problema electrica?

O alta chestie,

am umplut rezervorul pentru lichid de parbriz (cu apa) si dupa ce l-am golit intentionat pentru problema de mai sus am observat ca in imi picura apa pe sub calculatorul de bord si in partea opusa, undeva pe langa conductele de la AC.

Intrebare: pe unde se scurge apa de pe parbriz? E normal ca sa curga apa in ambele parti?

Mentionez ca toate conductele de la lichidul de parbriz sunt OK, nu picura pe la coturi/imbinari.

Multumesc!

Modificat de CrisH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In privinta scurgerilor, da, in fata parbrizului , sub linia capotei este un fel de jgheab care colecteaza apa de ploaie si de spalare si o elimina in ambele laterale. De fapt daca

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai o elimina in compartimentul motor asa ... pur si simplu peste cabluri, conducte si ce-o mai fi pe acolo si o sa cada ea pe undeva?

mi s-ar parea normal sa aiba un furtun care sa o directioneze pe undeva pana jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

am observat astazi ca nu mi se mai aprinde martorul pentru lichidul de parbriz (in caz ca nu mai este lichid ar trebui sa tipe si sa se aprinda in bord). M-am trezit ca nu mai am lichid si atat.

E posibil ca sa se fi stricat, trebuie inlocuit, cum se schimba, cat costa? Poate fi reparat? sau e posibil sa fie o problema electrica?

O alta chestie,

am umplut rezervorul pentru lichid de parbriz (cu apa) si dupa ce l-am golit intentionat pentru problema de mai sus am observat ca in imi picura apa pe sub calculatorul de bord si in partea opusa, undeva pe langa conductele de la AC.

Intrebare: pe unde se scurge apa de pe parbriz? E normal ca sa curga apa in ambele parti?

Mentionez ca toate conductele de la lichidul de parbriz sunt OK, nu picura pe la coturi/imbinari.

Multumesc!

nu i s-a mai intamplat nimanui problemele astea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bordul mai este codat cu senzor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte mi se aprindea un martor si scotea un sunet

acum ... nimic :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut ceva modificari in softul masinii de curand?

---

- Sent from Al Bundy iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am facut nimic de multa vreme, n-am avut timp sa pun vagcom-ul pe ea

poate maine o sa vad ce spune, ma gandeam ca poate a mai patit cineva asa ceva si are o explicatie, poate imi da o sugestie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a aprins odata martorul de la antigel dar l-am completat cu apa distilata si nu mai e nici o problema. Ba cred ca e un pic peste MAX (masina cred ca nu statea drept cand am facut completarea)

Are vreo influenta acest lucru?

Merci!

Modificat de CrisH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmine: Pana la urma ai gasit duza de la luneta? Ai reusit sa schimbi? Eventual un cod de comanda?

Ieri mi-a rupt si mie cineva capatul ei. Posibil la benzinarie, cand binevoitor mi-au spalat si luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6Y9 955 957 este codul de pe ambalajul din care am scos piesa respectiva, cost 17ron parca la Compexit. Manopera... acasa in parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cum ajung la senzorul pentru lichidul de parbriz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eventual pe unde e "drumul" cablurilor la/de la acel senzor

merci!

am pus azi vag-com-ul si nu-mi arata nimic legat de acel senzor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Ieri am reluat problema in dinti si am scos cricul, am dat volanul in dreapta la maxim si m-am apucat de surubait. Am dat protectia aia de la roata deoparte cat sa imi incapa mana si am dat de vasul de zoaie. in partea de jos are pompita, vreo 2 furtune si deasupra pompitei am vazut ceva care seamana cu un senzor.

am tras de el cu simt de raspundere si a iesit cu tot sitemul dar tot nu am reusit sa extrag senzorul

imi pare rau ca nu am facut o poza

m-am uitat dupa vreo clamita, un surubel, un sistem de prindere ... nimic :(

am pus surubelnita intre el si restul si abia daca s-a miscat vreo 2mm

senzorul e in alta parte sau ala e si e asa de bine fixat pe pompa aia de parca ar fi dat cu poxipol

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmine: Pana la urma ai gasit duza de la luneta? Ai reusit sa schimbi? Eventual un cod de comanda?

Ieri mi-a rupt si mie cineva capatul ei. Posibil la benzinarie, cand binevoitor mi-au spalat si luneta.

Din pacate nu am avut inca timp sa ma ocup de problema. O sa scriu, oricum, daca am rezolvat problema si cum. Deci am banuit eu bine ca e o parte sensibila si vulnerabila tumburusul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca senzorul e altul, asezat in alta parte dar ... unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Oare pe o skoda octavia 1 se potrivesc stergatoare aerotwin cu tot cu brat modelul care se pune pe octavia2 cel cu prindere de lamela pe un fel de cui? la golf stiu ca se putea face aceasta operatiune dar acuma nu stiu daca sunt si de la alte modele de auto (bineinteles tot din grupul VW) sa se potriveasca pe octavia 1. Daca stiti as fi recunoscator daca a-ti impartasii.Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SWF 119 728 Lamele stergator SWF Vsioflex. Set lamele stergator SWF Vsioflex 530/475[mm], cu spoiler, adaptor inclus: U/AR533S , BOSCH 3 397 118 902 Set Sterg. Aerotwin 530/475mm. Set stergatoare Aerotwin Retrofit Bosch 530/475[mm], AR533S .Setul de bosch 130 lei si valeo tot pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca m-am facut inteles poate m-am eu exprimat gresit, eu caut exact modelul ce se pune pe skoda octavia 2 sau FL doar acel model.Si vreau sa iau si bratele care la capatul lor au un fel de prindere cu cui am atasat o poza cu ce caut eu.

http://imageshack.us/photo/my-images/13/stergatoare3.jpg/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merg dimensiunea pt O2 sunt 600 cu 475.Ceel din stanga este mai mare.Forma bratelor e diferita etc.etc.Nu te inteleg de ce vrei sa apelezi la treaba asta cand poti monta doar lamele de stergator pe bratele tale normale :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ma gandeam ca daca pe golf IV s-au putut face pentru montaj la fix cu alte brate ma gandeam sa iau si eu pentru skoda octavia. Nu prea imi plac modelele retrofit sau restul care se prind de bratele vechi deoarece se vad cam urat, prinderile acelea de pe lamele sunt prea inalte si nefinisate, arata cam brutal pe masina si mai ales cu bratele originale.De aia intrebam daca nu sunt care sa se potriveasca ca doar toate is in acelasi concern si ma gandeam ca totusi exista si pe alte modele asa ceva incat sa le pot pune si pe a mea.Poate ca e o dorinta mai absurda dar daca se poate chiar as vrea sa iau asa ceva. Daca nu ma multumesc cu cele originale si lamele de fabrica asa cum a venit de la mama ei de acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

ce lungime au stergatoarele voastre?

eu mi-am luat astazi 19/21 (dreapta/stanga) inch si imi apare un mic triunghi in partea de jos, unul e mai mic - probabil ala de 21 trebuia ceva mai mare un pic dar pe ambalaje scria ca sunt valabile pentru fabia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!