Jump to content

Instalatia de stergere/spalare parbriz/luneta


adrianciocalau
 Share

Postare recomandată

Salut...am citit cele 9 pagini si am citit diverse pareri. Personal, pe masina am avut bosch..cu spoiler la cel din stanga. Dupa 3 ani, au inceput sa faca probleme: scartait, urme, nu stergeau, etc... Acum mi-am cumparat Valeo si am dat 70 de ron pe ele. cu 30% discount. Si ma declar deocamdata multumit. Singurul dezavantaj e ca arata putin mai ciudat fara spoiler...dar deh...isi fac treaba bine~!

Modificat de alex_Silva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 672
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Carmina

    35

  • B0gdy-

    34

  • CrisH

    27

  • bebeko

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu mi-am cumparat dintr-un petrom.. nsite stergatoare .. sunt bune nu fac zgomot sterg ff bine au costat 40 de lei singura problema e ca sunt la fel acceasi dimensiune si nu cred ca e normal .. :lol:

le-as schimba dar nu stiu sigur ce ar tb sa bag ..

eu le-am pus pe ambele de 19 inchi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut Skodistilor :)

am o intrebare ...a schimbat cineva stergatorul la o Fabia combi? (cu tot cu brat)

vreau sa pun pe golful meu Variant si nu gasesc un cod + pret

multumesc anticipat

Ceea ce cauti tu, este numarul 1 din poza. Cod 6Y9955704A.

Pe viitor, foloseste cu incredere www.vagcat.com :(

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat stergatoare produse de firme diferite.

Bosch mi se pare prea scump comparat cu durata de viata (a se intelege pana apar primele zgomote la stergere).

Valeo un pic mai ieftin, cu durata de viata mai mica, deci raportul pret/durata nu cred ca se schimba semnificativ.

Si ceva ce pare noname: producatorul ALCA, durabilitate un pic mai scurta dar aproape de Valeo, la pret de 8-10 lei bucata in functie de marime, ambalate in cutie cate una, adica cand cumpar pot sa aleg de 53, 48 respectiv 38 cm. De o vreme buna doar asta folosesc. Si sunt foarte silentioase. Cum apar primele zgomote sau urme dupa stergere le schimb. La pretul pe care le au nu este o avere. Mai ales pe timpul iernii cand de obicei majoritatea stergatoarelor se distrug.

Recomand tuturor, o incercare nu strica. Pe cutie scrie ca e fabricat in Germania, oricat am cautat n-am gasit nici o inscriptie ce sa dea dovada de o alta provenienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

daca sunt cele care se gasesc in Carefour intr-o cutie albastruie sunt super. Am avut Bosch care m-au dezamagit pt ca sunau urat si s-au stricat repede si sunt si scumpe. Alca astea sunt 8 lei bucata aproximativ si merg super, si daca le schimb de 2 ori pe an tot merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am reusit sa gasesc dimensiunile dorite separat dar mai caut...oricum voi cumpara cele mai ieftine produse caci cele scumpe nu isi merita banii deloc...

In privinta deteriorarii pe timp de iarna, e normal pe de o parte din cauza mediului si partial a lichidelor care "strabat" parbrizul, dar unele si le fac soferii cu mina lor prin fortarea inadecvata pe suprafata inghetata,uscata sau cu mizga in exces.

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bosch mi se pare prea scump comparat cu durata de viata (a se intelege pana apar primele zgomote la stergere).

Subscriu si suprascriu. Am schimbat stergatoarele originale cu unele Bosch vara trecuta si...de cand au scazut temperaturile au inceput astea sa baraie ca toate visele. Sa vad daca o sa-si schimbe comportamentul dupa ce se mai incalzeste dar, slabe sanse. Nu prea merita (cel putin din punctul asta de vedere).)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

astazi mi am gasit fabia cu stergatorul spate rupt si lasat langa masina...:|

cat costa cel mai ieftin stergator[cu tot cu brat]?

tot ce mi a ramas pe masina e surubul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate lipi daca ai gasit toate piesele de la stergator tot langa masina. Lipitura va tine chiar bine pentru ca are un arc care va presa piesele lipite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

unde se face lipitura si cat costa?

Si eu am patit-o azi. Am gasit stergatorul cu brat cu tot pe jos langa masina... :) Unde gasesc si eu sa cumpar bratul si care ar fi pretul?

Vreau sa-mi iau acum si stergatoare..., dar siliconate... nu metalice, ca am impresia ca sunt mai dichisite... any advices?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un brat stergator care sa se potriveasca la Fabia pe Mihai Bravu la niste dezmembrari. 50 ron m-a costat.

Btw, era ultimu` loc in care mai aveam de mers :)) so I was lucky :)) Aaaa si am uitat sa va zic: la piese auto, nou-nout pe comanda era 200 RON.

Acum trebuie sa mai imi iau un Bosch Aerotwin Retrofit... si sunt ca nou :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de multumiti sunteti pana la urma de aceste stergatoare BOSCH Aerotwin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu sunt multumit deloc. Dupa nici 4 luni de folosire, au inceput sa scartaie si sa lase dare usoare.

Dar, sunt mai bune fata de stergatoarele de duzina de prin hypermarket-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alexandru` - pai si ce sa-mi iau? Vreau neaparat Aero dar pe prinderea veche. Am fost prind Carrefour/Metro si am gasit noname si Victor care nu se potrivesc. Ele sunt facute pentru prinderea veche dar nu pe carlig :lol:.

S-ar putea sa apelez la varianta mai ieftina de la Valeo totusi. Si in continuare voi proceda sa-mi cumpar lamele refill (care cica sunt vreo 6 lei si pe care le schimb singur).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bebeko - stiu de retrofit... doar ce scrisesem 1 post mai sus.

Am inteles ca Valeo sunt mai ieftine decat Bosch... :icon_thumright: si ca seria X-TRM sunt cu adaptate pentru prinderea veche (just like Retrofit).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat de a Kaufland ceva de duzina noname 8-9 lei bucata. nu sunt clasice (cu schelet metalic) ci sunt o lamela continua. prinderea este pe sistemul cu carlig clasic :)

chiar cand le-am luat erau ok. dupa o luna au inceput sa faca zgomot.

oricum nu ma astept la prea multa fiabilitate la un pret asa mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am luat de la volksman Aerotwin Retrofit. S-au montat in 2 minute, am si sarit in sus de bucurie ca un copil cand le-am pus. Am intrat in masina, si le-am actionat sa vad ce sunet scoate si.... sunt silentioase. Cele veche se auzeau ca toate alea. acum sunt fericit. Sa vedem pentru cat timp :)

P.S. Acum ma uit numa` dupa ele,... si mi-e frica prin parcari sa nu mi le ciordeasca :D Doamne fereste!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am colegi care si-au pus aero originale (pe cuplele de stergatoare clasice) si nu sunt multumiti. Dupa 2-3 luni de utilizare au inceput sa nu mai stearga cu partile dinspre exterior, se pare ca nu mai au apasare suficienta, nu-am studiat cazul. Totusi m-au determinat sa nu mai cumpar... ce sa fac, sa dau 150ron pe ele si sa nu mai stearga calumea asa repede? Raman tot la cele originale, chiar daca costa 80-90 ron, de 2 ori maxim pe an merita investitia (in conditiile in care odata la 3-4 luni refac unghiul de atac al stergatoarelor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele, de la Fabia, s-au comportat f bine (dupa ce vad pe aici); de abia acum dupa 3 ani si 7 luni au inceput sa dea semne. Adica din cand in cand unul din stergatoare are tendinta de a lasa o singura urma; un firicel semicircular nesters, de grosimea unei mine de 0,7mm. De scartait nu scartaie decat atunci cand nu este apa suficienta pe parbriz (adica sunt doar cativa stropi), normal de altfel.

Oricum sa cumpar unele de la dealer cu 80-90Ron, de 2 ori pe an, consider a cumpara un produs defect.

Nu am intervenit deloc asupra stergatoarelor, bratelor, etc; singura chestiune pe care o mai fac este ca atunci cand se pune prea mult praf sau sunt frunze, etc le curat, le ridic si le suflu.

Daca ce scrieti voi este situatia intalnita cu indiferent ce set de stergatoare, nici nu vreau sa le mai schimb pe ale mele deocamdata. :icon_rambo:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si eu AERO pe Fabia. Au mers bine cam 3 luni dupa care pe varfuri au inceput sa lase urme. Am sa ma duc sa-mi iau originale sunt mult mai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blitz: cum se reface unghiul de atac?

Pentru toti amatorii de nu stiu ce stergatoare sa pun: daca ati gasit una cu care nu aveti probleme nu le mai schimbati, nu puneti de alt fabricant. Si eu faceam la fel si am revenit la cele Alca (dupa ce am schimbat la Valeo si nu au tinut nici doua luni) care dupa experienta mea au cel mai bun raport calitate/pret/durabilitate. 8,50 RON bucata. Si schimb de maxim 2 ori pe an. Nu sunt cele aero sunt normale cu lamela grafitata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aer_Curat - am dat pe Bosch Aerotwin Retrofit 125 RON.

Astept sa vad cat ma tin! Zilele astea a tot plouat :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!