Jump to content

Instalatia de stergere/spalare parbriz/luneta


adrianciocalau
 Share

Postare recomandată

Nu cred ca se poate regla. Daca totusi, regland mai jos, nu vei fi multumit de cum stropeste in mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 672
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Carmina

    35

  • B0gdy-

    34

  • CrisH

    27

  • bebeko

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dar si tu ai tot tip perdea?SI la tine stropeste toata masina cand speli parbrizu stand pe loc?..sa inteleg ca asa e normal la astea tip perdea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si eu am perdea, si cand stai pe loc, mai pica si pe luneta cateva picaturi. Ajung si pe geamurile laterale, dar nu ma deranjeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o problema cu stopitoarea de la luneta (fabia hatchback). In momentul cand incerc sa stropesc luneta, jetul nu se duce intr-o singura directie pe geam ci se misca odata cu bratul stergatorului de la stanga la dreapta. Problema este ca arunca apa decat pana la jumatatea distantei dintre locul de unde iese lichidul si partea de sus a lunetei, deci nu imi sterge decat partea de jos a lunetei.

Cum as putea rezolva problema? A mai patit cineva asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bagi un ac pe acolo pe unde stropeste si incerci sa reglezi ... oricum, daca il ridici prea sus , cand jetul va trece pe la lateralele lunetei va stopi pe langa , fara sa atinga geamul

il lasi sa stropeasca pe undeva la jumatate sau foarte putin mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, teava interioara e pe cale sa se rupa, din cauza asta face asa. In rest, se poate regla jetul duzei, cu un ac - ca la vechile Dacii....

In privinta tijei - poti achizitiona un kit original de reparatie - in jurul la 200 lei - destul de complet si foarte bun... sau o varianta home made - reparatie cu costuri minime - eu am facut asa ceva, la fostul meu Passat. Te poti inspira de aici http://vwforum.ro/topic/57073-diy-reparatie-stropitor-luneta-spate-la-passat-variant/page__fromsearch__1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca asta este......

Problema este ca inainte imi dadea jetul de jos in sus, perpendicular pe linia de sus a hayonului, iar acum motul ala de unde tasneste apa, in loc sa stea fix sa o arunce in sus, (cred ca ramas blocat cumva) se misca odata cu stergatorul de la stanga la dreapta si arunca apa paralel cu bratul stergatorului.

Modificat de getodacu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand se misca odata cu stergatorul, e primul semn ca s-a gripat teava, in interiorul axului.. si de aia o invarte..... mult nu o mai duce, pana cand teava se va rupe. Dupa aia, va incepe sa iti bage apa in motor... si de aici distractia... daca nu a inceput deja

Deci, sfatul meu e sa-l desfaci cat mai curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, acum am inteles. O sa il desfac sa vad ce e acolo. Inca nu cred ca baga apa in motoras, dar acum ma duc sa verific.

Multumesc Florin! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se misca asa din 2007 de cand am masina ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut.......la mine jetul este tip perdea...insa de la un timp jetul din dreapta(cum te uiti din interior) e...doar jet, nu si perdea...initial am crezut ca e infundat , am incercat cu un ac, dar degeaba tot jet simplu......pot sa fac ceva sa revin la jet perdea? mersi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le dai jos de pe masina, in apa fierbinte in care bagi ,,cif" si insisti cu o periuta de dinti :lol: pana iese ,,mac" acea pastila in mijlocul caruia este orificiul. Era bine daca nu bagai sulita ca aia din Troia in acel orificiu, acum daca ai lucrat va trebui macar sa incerci sa vezi daca mai poti face ceva. Eu nu am fost asa razboinica ca tine, a iesit o treaba faina, perdeaua merge ca draperia dupa montare :lol:

Nu se vede prea bine, dar cam asa va trebui sa arate ,,pastila" dupa curatare:

post-25544-0-33416000-1340553206_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carmina, nu am fortat cu acul, am bagat cu frica , cum s-ar zice.......sper sa se rezolve asa, o sa incerc maine. Apropo cum o scot? pur si simplu o trag spre exterior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Subscriu la intrebarea lui andutel...carmina oare daca scot duzele si le spal pe dinti si eu s-ar putea sa isi revina din facut dus masinii? sau musai altele noi? e scumpe? Eu daca spal parbrizu pe loc imi spal plafonul, luneta, geamurile laterale si stropesc pe langa masina...

Odata cu tras fire pt muzica prin masina in spate am deranjat conducta pt apa parbriz luneta, azi-noapte m-am chinuit pe intuneric sa le prind inapoi(acolo in zona capitonajului de la becul de la portbagaj)desi a fost nasol ca nu imi incapea mai deloc mana pe acolo am reusit pana la urma, numa Dumnezeu ma ajutat ca la un momemt dat cred ca il lasam asa de nervi ca nu imi intra mana. Acuma jetul este foarte puternic, nu am avut niciodata asa jet puternic si o sa intelegeti si de ce: inainte cand spalam parbrizul apa curgea in spatele rotii stanga spate si putin si in fata rotii. Acuma aseara am vazut ca mai curge doar in spatele rotii apa(pe acolo este scurgerea)astfel mi-am dat seama ca inainte chiar daca imi venea apa pe luneta pe acolo imi picura si se scurgea in fata rotii stanga fata. Sper ca acuma sa fie in regula si sa nu mai curga.

Stergatoarele fata din ce motive pot scartaii cand au apa din belsug? de la mizeria de pe parbriz sau ca trebuie schimbate? La fel cel de pe luneta mi se pare ca apasa prea tare pt ca lasa o dara pe mijloc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna Ziua.

Am o intrebare de care poate multi vor rade: spirtul amestecat cu licidul de parbriz poate dauna sistemului(garnituri, duze etc? Auzeam pe cineva ca spirtul dauneaza si nu ii bine sa pui asa ceva.

Intreb asta pentru ca trebuie sa trec si eu la lichid de iarna dar cum la noi e asa bun lichidul vreau sa bag si spirt in el sa fiu sigur ca nu ingheata.

Stiti careva vreo solutie de iarna mai de doamne ajuta ce se gaseste prin marile magazine?

Ne ameninta meteorologii astia ca vine frigul de saptamana viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia dela reprezentanta de -70 grade e super. Aia din magazine de -20 ingheata la -6 grade.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. :winter:

Nu. Ce scrie la compozitia lichidului de parbriz? Ceva de metanol.....parca.

Spirtul medicinal este o forma de alcool devenit necomestibil prin adaugare de metanol.

Asa ca ma gandesc ca nu va fi nicio problema....

Poti achizitiona daca vrei sa fie ,,ca la carte" si ce a mentionat Cristian....cum doresti tu Bogdane.

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o problema sa adaugi spirt medicinal in sol de parbriz,numai ca miroas in masina a spital :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy sunt total de acord cu afirmatia ca ala din magazin de scrie -20 ingheata mult mai repede, acelasi lucru l-am sesizat si eu anul trecut.

Legat de treaba cu spirtul si eu ma gandeam ca nu ii nici o problema doar nu are ce sa aibe dar avand in vedere ca unii erau foarte hotarati cand imi spuneam ca nu ii okay am zis ca va intreb si pe voi.

Voi suna luni si la reprezentanta dar probabil lichidul lor va avea un pret astronomic si voi fi nevoit sa iau lichid de iarna din magazin si voi complecta 2,5l lichid iarna +0,5l spirt medicinal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca era 10-12 lei litrul.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Ce scrie la compozitia lichidului de parbriz? Ceva de metanol.....parca.

Spirtul medicinal este o forma de alcool devenit necomestibil prin adaugare de metanol.

Nu cred că-ţi doreşti să foloseşti spirt medicinal cu metanol în el. Este foarte toxic şi se absoarbe şi prin piele.

La link-ul de mai jos sunt nişte teste interesante.

http://www.detailing...read.php?t=5642

Personal folosesc JetXpert atât vara cât şi iarna şi consider ca are un raport calitate preţ bun. Spală destul de bine parbrizul şi nu a îngheţat niciodată chiar dacă la Braşov uneori este mai frig decât în alte părţi :frigbaitata: .

Am adăugat spirt o dată pentru că mă prinsese gerul cu lichidul de vară, dar a fost ceva accidental.

LE

Mi-am amintit că pentru mai multă siguranţă iarna trecută am adăugat ceva degivrant de -60 grade când s-au anunţat temperaturi foarte scăzute

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://ro.wikipedia...._.C8.99i_etanol

,,Metanol și etanol" (citeste).......nu afirm ca nu sunt toxice, dar nu are rost sa dramatizam...vai de mine daca bag un pic de spirt in lichidul de spalare care contine metanol (scrie pe eticheta)....ce se va intampla Lupo?

Ai adaugat si tu...accidental sau nu....s-a intamplat ceva cu tine? Ai patit ceva? S-au umflat duzele ca si coarnele cerbului?....nu cred.

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineînţeles că nu s-a întamplat nimic nici cu duzele, nici cu ştergătoarele sau altceva. Dar faza cu metanolul în spirt tot nu o cred chiar dacă scrie pe wiki :P .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare testul facut de respectivul user. :icon_thumleft: lupo_bv cat e o punga din aia de jetExpert? si cat litri are? Am inteles din link-ul postat de tine ca jetExpert contine metanol. Nu prea mia placut chimia dar ce poti pati asa rau de la metanol?

Ce degrivant ai adaugat?

Carmina fabiuta ta cu ce alcool sa intretinut iarna trecuta? :lol:

Al Bundy e cam scumput daca stau sa ma gandesc, la 12 lei litru X 3(la mine de 3 litri e bidonul)=36 de lei un plin de rezervor de lichid parbriz si cum iarna speli destul de des parbrizul...

Eu nu vreau sa starnesc controverse (chiar daca in majoritatea cazurile aceste ar trebui sa aiba un rol de dezvoltare, imbunatatire) dar eu azi-iarna am pus lichid din ala cu 5 lei la 5 litri de scria pe el -25 si am realizat ca sa facut gelatina din aia. Intreb ca sa fac in asa fel sa nu mai am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca are nimic metanolul in soluţia de spalat parbrizul, am zis numai ca nu cred că spirtul medicinal conţine aşa ceva (daca-l bei provoacă orbire în prima fază şi apoi :sick: şi se absoarbe uşor prin piele)

Nu mai ştiu cât era anul trecut ceva în jur de 20 lei/4litri. Mâine mă duc să cumpăr şi-ţi zic exact. Degivrant nu mai ştiu exact de care cred ca Nigrin ceva, dar nu are aşa mare importanţă.

Acum vreo 2 ani găsisem ceva de la Wurth, concentrat care-l facea-i tu la ce temperatură voiai şi ieşea şi bine la preţ, plus ca spala foarte bine geamul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!