Jump to content

Senzori parcare OEM Retrofit (si probleme)


teh
 Share

Postare recomandată

Deci trebuie schimbat și astfel se rezolva problema. 

La acel senzor am umblat eu cu câteva luni în urma. Am încercat sa îl aduc la fata cu bara. Am dat grila jos și am încercat sa împing astfel încât sa îl așez cum trebuie. Probabil ca atunci l am dat peste cap. 

Încă o întrebare.... Aveți idee de codul senzorului dreapta fata mijloc? Ca presupun ca fiecare senzor e special în funcție de poziția da. 

Se potrivește și un senzor de pe B6 sau de pe passat cc? 

Modificat de ȘtefanB7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am înlocuit senzorul. 

După prima spălare a apărut iar eroarea. Vad ca și senzorul schimbat da valori eronate când ii activez. Se poate cumva sa fie ceva de la cablaj? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul original sau aftermarket?

 

Jos bara si verificat cablajul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Original, de pe alta mașină. 

Avea pe el logo-ul audi, dar nu cred ca asta e problema.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e original si e funcțional,  e ok. Atunci jos bara si verificat cablajul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, am o problema cu senzorii de parcare pe fata la passat b7 , cablajul de la senzorii din bara fata este diferit, banuiesc ca masina a fost lovita si a fost schimbata bara, din ce am inteles cablaju este in doua versiunii, una cu o singura mufa mare si una cu o mufa mare si una mica, eu se pare ca o am pe cea doar cu o singura mufa mare, are cineva idee de un code de piesa sau unde as putra gasi ? Passat variant  b7 2013  2.0 tdi 177cp 

Modificat de Bionuttt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa seria sasiu, se identifica codul corect si se poate comanda

La tine, senzorii vin in mufa mare. Oricum,  nu ai scris ce nu merge la tine...dar sigur se poate rezolva/modifica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bună. 

Dețin un Passat B7, iar de câteva zile nu mai funcționează nimic pe sistemul de senzori de parcare, iar butonul de activare/dezactivare senzori pâlpâie intermitent. 

Am reușit cu o diagnoza sa aflu ca e defect buzzerul de la senzorii față, am cumpărat altul nou, dar nu reușesc sa îmi dau seama unde e poziționat. Îmi poate da cineva o mana de ajutor? 

 

Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sub bord in stanga, pe sus..pe langa bcm, ai un plastic, pe care e prins buzzerul. In zona coloanei volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca să ajung mai simplu la el, pot scoate "sertarul" acela, sau doar pe jos, pe la pedale? 

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza folosirea nejustificata!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti numai prin sertar. Le scoti pe amândouă. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Bună ziua,

 

La un Passat B7 am schimbat RCD510 cu o navigatie chinezeasca. 

 

As dori sa montez un sistem de senzori, tot chinezesc. Schema standard zice sa alimentez senzorii spate la becul de marsarier și cei de fata la cel de frână.

 

Eu as dori sa schimb consola cu butoane de lângă schimbătorul de viteze - care acum are cred doar un buton funcțional- cu una care sa aibă și unul de parktronic și sa alimentez astfel toți senzorii din acest buton.

 

1. Ar putea functiona sistemul de senzori în acest caz?

2. Cablajul necesar trebuie sa plece din consola de mai sus și sa ajungă în spatele mașinii unde va fi montat sistemul, nu?

3. Trebuie modificat ceva cu VCDS pentru a activa butonul de Parktronic?

 

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foloseste un kit original de pe aliexpress.

 

On 2/18/2024 at 10:48 AM, mario_bd said:

 

 

As dori sa montez un sistem de senzori, tot chinezesc. Schema standard zice sa alimentez senzorii spate la becul de marsarier și cei de fata la cel de frână.

 

Eu as dori sa schimb consola cu butoane de lângă schimbătorul de viteze - care acum are cred doar un buton funcțional- cu una care sa aibă și unul de parktronic și sa alimentez astfel toți senzorii din acest buton.

 

1. Ar putea functiona sistemul de senzori în acest caz?

2. Cablajul necesar trebuie sa plece din consola de mai sus și sa ajungă în spatele mașinii unde va fi montat sistemul, nu?

3. Trebuie modificat ceva cu VCDS pentru a activa butonul de Parktronic?

 

Mulțumesc 

Nu se leaga la becul de mes inapoi, butonul nu alimenteaza senzorii, doar activeaza daca ai senzori si fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteți ajuta cu un link pentru kit-ul original de pe aliexpress?

 

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva codul instalatiei senzori de parcare la un vw passat b7, 2013, 1,6 diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

 

Ma puteți ajuta cumva cu pinii din mufa de 26 din consola cu butoane, de lângă schimbătorul de viteze, folosiți de butonul de parcare?

 

Presupunerea mea este ca la o prima apăsare de buton se închide un circuit care alimentează modulul de parcare și la a doua apăsare acest circuit se deschide. Greșesc?

 

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03.07.2013 at 10:21, Laurentiuu a scris:

are cineva schema mufei cu 26 pini? vreau sa montez o telecomanda pentru poarta si am desfacut consola care are doar butonul pentru start and stop. in interiorul ei exista toate butoanele, trebuie scos doar un distantier care impiedica apasarea lor. acum nu stiu la ce pin sa leg telecomanda, care este alimentata la 12v tot de la masina

Bună ziua,

 

Ma poate ajuta cineva cu schema mufei cu 26 pini?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, mario_bd said:

Buna ziua,

 

Ma puteți ajuta cumva cu pinii din mufa de 26 din consola cu butoane, de lângă schimbătorul de viteze, folosiți de butonul de parcare?

 

Presupunerea mea este ca la o prima apăsare de buton se închide un circuit care alimentează modulul de parcare și la a doua apăsare acest circuit se deschide. Greșesc?

 

Mulțumesc 

gresesti. butoanele sunt de tip push, fara retinere. la apasarea butonului se transmite un impuls catre modul. LA o noua apasare se trimite acelasi impuls.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, mario_bd said:

 

Ma puteți ajuta cumva cu pinii din mufa de 26 din consola cu butoane, de lângă schimbătorul de viteze, folosiți de butonul de parcare?

Ce doresti sa faci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumpărat un sistem de senzori de pe Aliexpress, cu 8 senzori, 4 fata și 4 spate, cu modul de comanda aftermarket aferent. Schema lor de montaj presupune alimentarea senzorilor spate la becul de marsarier și a celor de fata la cel de frână. În cazul acționarii simultane sistemul îmi arata pe navigatia aftermarket chinezeasca toți 8 senzorii simultan.

 

Eu mi-as dori sa vad cei 8 senzori simultan și în alte situații, cum ar fi la ieșirea cu fata din parcare. Pentru asta mi-as dori sa alimentez sistemul de mai sus din alta parte, cum ar fi butonul de parcare de pe consola de butoane de lângă schimbătorul de viteze...

 

Nu am modul de parcare original,  vreau doar sa folosesc butonul .

Modificat de mario_bd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Asta presupune sa realizezi un modul electronic care sa preia impulsul de la buton si sa comande mai departe. Altfel nu poti realiza ce ti-ai propus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Exista vreun astfel de modul de cumpărat? Care sa facă doar asta, adică sa preia impulsul de la buton și sa-mi dea un curent de 12 V cu care sa alimentez modulul chinezesc 

 

2. Pot folosi vreun modul original VW , poate chiar de unul de parcare, din care doar sa alimentez modulul chinezesc?

 

Mulțumesc mult pentru sfaturi!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate răspunsul este nu, pt ambele solicitari.

Cauta un electronist in jurul tau, care te poate ajuta si iti confecționează unul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În cazul în care voi reuși sa ma folosesc de butonul de parcare, navigatia chinezeasca va ști sa-mi afișeze informațiile sistemului de senzori (imagine de pe camera și respectiv distantele de la senzori) ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!