Jump to content

Senzori parcare OEM Retrofit (si probleme)


teh
 Share

Postare recomandată

Salut,

As vrea sa-mi montez senzori de parcare pe masina.Insa i-as vrea pe cei OEM pentru ca mi se pare ca arata mai bine, si se integreaza mai frumos cu RNS-ul.

Am cerut un pret la PBV1 insa mi-au spus ca nu merg cu RNS-ul meu (?), si ca ar fi prea multe de schimbat ca sa renteze.

Imi poate spune cineva daca a facut acest upgrade dupa cumpararea masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recent a facut un coleg pe un golf parca.

la fel, nu au vrut sa se bage cei de la reprezentanta dar pana la urma au montat (vreo 3 zile). si pretul este maricel...daca imi amintesc numele userului iti spun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici kit-ul necesar pentru spate, transportul mai costa 12 euro. Montajul ti-l poate efectua unul dintre colegii care se ocupa cu asa ceva, cat costa vorbesti direct cu ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

As vrea sa-mi montez senzori de parcare pe masina.Insa i-as vrea pe cei OEM pentru ca mi se pare ca arata mai bine, si se integreaza mai frumos cu RNS-ul.

Am cerut un pret la PBV1 insa mi-au spus ca nu merg cu RNS-ul meu (?), si ca ar fi prea multe de schimbat ca sa renteze.

Imi poate spune cineva daca a facut acest upgrade dupa cumpararea masinii?

da.... multe rau de schimbat... iti trebuie centrala, 4 senzori - cu tot cu holderi, banda adeziva, etc... sa fie ca de fabrica, cablajul si butonul.

acum, la tine la B7, parca trebuie schimbata partea stanga de la consola de langa schimbatorul de viteze, sa poti pune butonul de parktronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut pe carsystems kit-ul, tocmai de asta nu inteleg de ce li se pare lor asa te complicat. Mai trebuie ceva in afara de kit-ul de acolo? Un buton, ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kit-ul complet, e kit ...complet. Pune o poza sa vad consola ta cum arata, la schimbatorul de viteze - sa vad daca ai cum pune butonul sau mai trebuie cumparat ceva.

Eventual sa-mi trimiti un PM cu link de la discutia de aici, sa intru mai tarziu sa-ti raspund.

Spor !

Exact.,.. si pe spate, cum e ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm... adicatele dintr-o bucata. Atunci de ce masa, carsystem vinde cu buton individual, ca la B6....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CS vinde fara buton, vezi link-ul de mai sus.

LE: Adica asta pentru spate, sau asta pentru fata-spate, ambele fara butoane.

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu (s-ar putea sa ma insel), cele doua butoane sunt: cel cu P si volanul pentru Self Park, iar cel cu P si acele unde care ies din el pentru activarea senzorilor de pe fata

Eu vreau senzori pe spate, care stiu ca se activeaza cand intru in marsarier si nu au nevoie de buton.

Ma insel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci ar trebui sa fie detul kit-ul de pe cs pentru spate, trebuie doar montat. Are de ce sa nu mearga cu calculatoul masinii sau cu RNS-ul? Mie mi se pare o treaba destul de simpla, de ce nu vor sa ma rezolve la PBV?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu vor sa ma rezolve la PBV?

Pentru ca nu au training sa faca retrofit-uri si, desi e usor, daca se intampla ceva problema pica in carca intregii retele Porsche. Prefera sa nu se complice cu chestii de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si aveti vreo sugestie unde sa ma duc sa-mi faca asta? Midocar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F L O R I N sau Al Bundy iti pot monta fara probleme senzorii de parcare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da stiu asta, dar masina e in garantie si as fi mai impacat daca i-ar monta cineva din reteaua porsche..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Midocar nu face parte din reteaua Porsche...

Dar este un service autorizat VW ceea ce ar trebui sa insemne ca iti pastreaza garantia.

Dar... pentru ca tu aduci piese din afara service-ului, si nu le cumperi de la ei, indiferent de originea lor - nu conteaza ca sunt originale VW - tot iti vor anula garantia pe partea electrica la montaj

Ceea ce nu e o mare problema. Daca o sa se arda un bec din far si ceri schimbul in garantie nu il vor refuza doar pentru ca ti-ai pus senzori, originali sau nu.

Daca ceri schimbarea senzorilor in garantie pe motiv ca sunt originali VW si sunt montati la ei, tot te vor refuza politicos, spunand ca nefiind comandati odata cu masina nu sunt asigurati in contractul de garantie.

Asa ca indiferent unde ii montezi nu vei avea probleme...

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot ai RNS pe mașina care are intrare video special pentru camera de ce nu încerci sa te orientezi mai degrabă către o camera? In primul rand iesi ceva mai ieftin si doi cred ca isi face si un pic mai bine treaba o camera, bine acum depinde de fiecare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CS vinde fara buton, vezi link-ul de mai sus.

LE: Adica asta pentru spate, sau asta pentru fata-spate, ambele fara butoane.

Corect... eu m-am uitat de un kit de parcare automata - PLA, ca trebuie sa montez la un Passat B7... si m-a uimit ca vine cu buton separat.... ca la B6....

http://www.carsystems.pl/vw-passat-3aa-b7-park-assist-pla-upgrade,id440.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CS vinde fara buton, vezi link-ul de mai sus.

LE: Adica asta pentru spate, sau asta pentru fata-spate, ambele fara butoane.

Corect... eu m-am uitat de un kit de parcare automata - PLA, ca trebuie sa montez la un Passat B7... si m-a uimit ca vine cu buton separat.... ca la B6....

http://www.carsystem...rade,id440.html

Apare un buton in poza respectiva, insa mai jos nu specifica nimic de buton:

Scope of delivery :

  • 1x Wirings
  • 1x Control unit
  • 2x Sensors
  • 2x Holders
  • Installation Manual

Parerea mea e ca vine fara buton.

Ma gandesc sa-mi pun si eu PLA daca se poate, si cred ca trebuie sa-mi gasesc butoane pentru asta in alta parte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru PLA ai nevoie de kit-ul de senzori fata-spate postat mai devreme, consola cu butoane postata mai devreme si kit-ul asta postat de Florin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. changed the title to Senzori parcare OEM Retrofit (si probleme)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!