Jump to content

Senzori parcare OEM Retrofit (si probleme)


teh
 Share

Postare recomandată

Salut,

Sunt in proces de achizitionare al unui passat B7 si majoritatea nu au PLA lucru care eu mi-l doresc foarte mult. M-am uitat pe net si kit-urile gasite au doar 2 senzori pentru PLA insa masinile care vin cu sitemul din fabrica au 4 senzori (2 fata si 2 spate).

 

ex: http://www.carsystems.pl/vw-passat-3aa-b7-park-assist-pla-upgrade,id440.html  -are doar 2 senzori(cel putin in poze si in descriere)

 

E ceva ce imi scapa mie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e PLA 1.5, merge si ala instalat.

Tu vrei PLA 2.0 - poti cumpara unul de Golf 6, aici e mai ieftin. Mai ai nevoie si de consola cu butoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consola costa in jurul la 300 lei, cea cu butonul de PLA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

Sunt nou posesor de passat b7 si duminica am avut ghinionul sa imi iasa un caine in fata, alegindu-ma, la prima vedere, cu grila de sub nr. si grila proiector dreapta sparte, 2 senzori intrati inauntru si eroare la senzorii de parcare. Am comandat grilele si azi m-am apucat de reparatie, dar surprizele se tin lant. Am dat bara jos si am constatat ca ramfortarea metalica din spatele barii este indoita tare din cauza impactului. Am indreptat-o cat am putut, insa senzorii pusi inapoi nu mai stau la locul lor din cauza ramfortarii strambe. Pana la urma am reusit sa ii fixez, dar tot am eroare la sistemul de parcare.

Trebuie stearsa vreo eroare cu testerul sau cum vad daca senzorii mai sunt buni?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa ai un senzor defect. fa o diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Imi poate spune si mie cineva daca montez senzori de parcare spate sau fata+spate pot fi compatibili acestia cu un RCD310?

Daca da...ce senzori ar fi potriviti si practic ce apare pe ecranul RCD-ului?Se poate pune o poza?

Masina este un Passat B7 din 2011.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos.Imi este de mare folos raspunsul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar daca montezi senozori originali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta aveam in gand.Nu vreau sa ma complic cu altceva.

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Imi puteti spune unde sa gasesc senzori de parcare originali si cam ce presupune montaul acestor senzori pentru a fi compatibili cu RCD 310?

Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, ndfk said:

Salut,

Imi puteti spune unde sa gasesc senzori de parcare originali si cam ce presupune montaul acestor senzori pentru a fi compatibili cu RCD 310?

Multumesc! 

Pentru ce masina?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, ndfk said:

Salut,

Imi puteti spune unde sa gasesc senzori de parcare originali si cam ce presupune montaul acestor senzori pentru a fi compatibili cu RCD 310?

Multumesc! 

https://www.aliexpress.com/item/VW-Golf-5-6-JETTA-Passat-CC-Park-Pilot-Rear-4-Sensor-With-OPS/938655572.html?shortkey=mEbiMNRN&addresstype=600 

sau fata spate

https://www.aliexpress.com/item/VW-Golf-5-6-Passat-CC-JETTA-MK5-Mk6-Park-Pilot-Front-and-Rear-8-Sensor/938845412.html?spm=2114.10010108.1000023.15.XsTUCg

Jetta - daca e mai veche de 2008, trebuie sa schimbi si can gateway, pentru afisare pt RCD

RCD310 care il ai tu, este compatibil cu senzori parcare optici - OPS

Montaj - destul de munca - se da fata si spate jos, se gauresc barele, se trag firele in can gateway, panou sigurante, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

 

 

On 04.07.2017 at 9:08 PM, Al Bundy said:

Pentru ce masina?

 

VW Jetta, 2009

 

On 05.07.2017 at 8:37 AM, F l o r i n said:

https://www.aliexpress.com/item/VW-Golf-5-6-JETTA-Passat-CC-Park-Pilot-Rear-4-Sensor-With-OPS/938655572.html?shortkey=mEbiMNRN&addresstype=600 

sau fata spate

https://www.aliexpress.com/item/VW-Golf-5-6-Passat-CC-JETTA-MK5-Mk6-Park-Pilot-Front-and-Rear-8-Sensor/938845412.html?spm=2114.10010108.1000023.15.XsTUCg

Jetta - daca e mai veche de 2008, trebuie sa schimbi si can gateway, pentru afisare pt RCD

RCD310 care il ai tu, este compatibil cu senzori parcare optici - OPS

Montaj - destul de munca - se da fata si spate jos, se gauresc barele, se trag firele in can gateway, panou sigurante, etc

Daca masina este din 2008 inclusiv nu mai este necesara montarea can gatway?

Senzorii din linkul (https://www.aliexpress.com/item/VW-Golf-5-6-JETTA-Passat-CC-Park-Pilot-Rear-4-Sensor-With-OPS/938655572.html?shortkey=mEbiMNRN&addresstype=600 ) sunt sigur compatibili cu RCD310? 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie alt can. Sunt cu OPS. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

senzorii de parcare OEM se pot cumpara si din Ro? sau doar din afara de pe siteuri gen aliexpress?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Azi am gasit masina in parcare cu senzorul de sub far stanga bagat usor in bara ,ca si cand cineva a apasat pe el intentionat.

Aveti idee ce variante as avea sa-l prind la loc fara sa dau toata bara jos? Ma gandeam sa incerc sa dau proiectorul de ceata jos.

Modificat de biggynr3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti fara sa dai bara jos, daca este deslipit suportul senzorului de pe bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
Romeo Dumitrascu

Salut,

Am cautat si eu pe  www.carsystems.pl set senzori de parcare OEM pt Golf 7 Variant, insa acolo vad doar kit-uri de cate 4 senzori. 

Problema este ca eu stiam ca trebuie sa am 6 fata - 6 spate, sau cel putin asa am vazut pana acum la alte golfuri 7 variant.

Stiti cumva, daca iau un kit de acela de 4 si mai cumpar 2 senzori separat, se pot cupla toti 6 la aceeasi unitate, sau mai trebuie schimbat ceva?

Si aveti idee daca gasesc senzori buni si mai ieftini la dezmembrari ? Nu zic sa fie gratis, dar pretul acela de pe carsystem e ceva cam mare :(  300 euro doar pt o parte si 450 pt fata si spate... si mai sunt si doar cate 4 senzori.... 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei cu 4 spate si 6 fata sunt cu pla 1.5

cei cu 6 si 6 au pla 2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate masinile au in mod normal 4 senzori; cele care au 6 pe fata sau 6 si pe fata si pe spate au in plus si functia de parcare automata, dar costa mai mult. 

Daca nu te intereseaza functia de parcare automata, ramai la kit-urile cu 4 sau 8 senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romeo Dumitrascu

Multumesc frumos de explicatie. Si da, pot trai linistit doar cu 4 senzori. Deci spre varianta aia ma voi orienta cand imi va permite si bugetul. 

Si-a facut cineva pana acum aceasta operatiune? Poate sa imi spuna daca totul merge bine si daca arata bine pe display? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, merg ok si arata pe disply.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. changed the title to Senzori parcare OEM Retrofit (si probleme)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!