Jump to content

Senzori parcare OEM Retrofit (si probleme)


teh
 Share

Postare recomandată

La mine consola aia de butoane, acum are un singur buton: start/stop. Deci mi-ar trebui o consola de butoane care sa aiba start/stop, park assist si park front. Gasesc asa ceva? Butoanele imi inchipui ca nu ies de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CS vinde fara buton, vezi link-ul de mai sus.

LE: Adica asta pentru spate, sau asta pentru fata-spate, ambele fara butoane.

Corect... eu m-am uitat de un kit de parcare automata - PLA, ca trebuie sa montez la un Passat B7... si m-a uimit ca vine cu buton separat.... ca la B6....

Cum adică buton separat ca la B6? Tu ai buton separat? Doar cele cu PDC au buton separat, nu și cele OPS. La B7 sunt butoane diferite.

Sent from my S500 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adică buton separat ca la B6? Tu ai buton separat? Doar cele cu PDC au buton separat, nu și cele OPS. La B7 sunt butoane diferite.

Park-Assist are buton separat pe care il apesi ca sa inceapa sa scaneze locurile de parcare in cautarea unuia potrivit.

La mine consola aia de butoane, acum are un singur buton: start/stop. Deci mi-ar trebui o consola de butoane care sa aiba start/stop, park assist si park front. Gasesc asa ceva? Butoanele imi inchipui ca nu ies de acolo.

Mai mult ca sigur exista, intereseaza-te la reprezentanta de ea, e cea mai simpla varianta. Uite aici cateva variante de console:

At the very minimum.... you would need the following:

3AB 713 203 A TVJ - This is the new style Gear Shift Cover on the 2013 model

Or if you have the twin clutch based transmission this one

3AB 713 203 E TVJ

Then the bottom trim piece:

3AA 863 324 NV1 - Silver / Aluminum Trim piece - No 4 Motion logo

or

3AA 863 324 B NV1 - Silver / Aluminum Trim Piece - with 4 Motion Logo

Then there's the various options for the buttons. Part #s are on the pictures below:

The options for the "Driver Side Buttons" are as follows:

EPB and ESP only

EPB-ESP-Only.jpg

EPB' date=' ESP, and Auto-Hold

[img']http://i97.photobucket.com/albums/l235/usaf-lt-g/2013%20Shifter%20Button%20Options/EPB-ESP-AutoHold.jpg

EPB, ESP, ZAT, Auto-Hold

StartStopButtonAssembly.jpg

Passenger Side Button Options (there's a million combinations of these button in different positions, but you get the picture i'm sure):

Rollo, C/S, SET, Eco Start/Stop

Rollo-C-S-Set-EcoStartStop.jpg

Rollo, C/S, SET, Eco Start/Stop, Park Assist

Rollo-C-S-Set-EcoStartStop-ParkAssist.jpg

Rollo, C/S, SET, PDC, Eco Start/Stop, Park Assist

Rollo-C-S-Set-PDC-ParkAssist-EcoStartStop.jpg

Roll, C/S, Eco Start/Stop, Park Assist System, Park Assist

Rollo-C-S-EcoStartStop-ParkAssistSystem-ParkAssist.jpg

Then there's the connectors for the Start/Stop system if you adapt that:

26-pin Connector

MatingConnectorForStartStopbutton.jpg

and the pins can be connected via this repair wire:

PinsforStartStopButtonConnector000-979-009-E.jpg

The other buttons utilize a 6 pin connector. Not sure what's on your model or not... you'd have to verify.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci mi-ar trebui unul care sa aiba butoanele astea: Eco Start/Stop, Park Assist System, Park Assist.

26-pin Connector ala ce face, ca nu mi-e clar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CS vinde fara buton, vezi link-ul de mai sus.

LE: Adica asta pentru spate, sau asta pentru fata-spate, ambele fara butoane.

Corect... eu m-am uitat de un kit de parcare automata - PLA, ca trebuie sa montez la un Passat B7... si m-a uimit ca vine cu buton separat.... ca la B6....

Cum adică buton separat ca la B6? Tu ai buton separat? Doar cele cu PDC au buton separat, nu și cele OPS. La B7 sunt butoane diferite.

Sent from my S500 using Tapatalk 2

la kit-ul pt B7.. iti da buton separat.... care seamana cu sistemul de la B6-unde poti adauga butoanele lipsa, in consola.... stiu ca la B7 nu merge asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conectorul cu 26 de pini are legatura cu:

Then there's the connectors for the Start/Stop system if you adapt that

Daca nu te intereseaza cred ca poate fi ignorat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CS vinde fara buton, vezi link-ul de mai sus.

LE: Adica asta pentru spate, sau asta pentru fata-spate, ambele fara butoane.

Corect... eu m-am uitat de un kit de parcare automata - PLA, ca trebuie sa montez la un Passat B7... si m-a uimit ca vine cu buton separat.... ca la B6....

http://www.carsystem...rade,id440.html

E poza de la Golf 6, nu s-au mai obosit sa scoata butonul cu Paint...le-am zis din iulie 2012 sa modifice pe site codul la camera asta , se termina cu B nu cu J cum scrie pe site (nu ca ar avea mare importanta)...ii doare la basca...treaba merge...banul curge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe semne.... asta m-a mirat, cum vine cu buton separat ... ca la B6... ca la B7 se schimba cu totul - lateralul consolei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100%, au copiat inclusiv descrierea de la Golf 6, le-am dat eu mail si le-am spus ca in descrierea unui produs pentru B7 scrie despre Golf6...mi-au multumit pentru mail si au modificat...n-au zis si ei ca dau o reducere ceva... :D

mai plictisiti decat polonezii astia si cehul ala de la cars-equipment nu am vazut...i-am dat un mail de 25 de zile si nu mi-a raspuns nici pana acum...ma intreb cum o fi sa cumperi ceva de acolo

vad ca au bagat pe site si kittul cu 10 senzori pentru PLA:

http://www.carsystem...sist,id560.html

insa daca cei 2 senzori pentru PLA sunt de fapt pentru PDC la fel ca si astia din kitt-ul de upgrade la PLA...

http://www.carsystem...rade,id375.html

concret pentru cine nu stia: in kitturile de mai sus cei 2 senzori pentru PLA sunt de fapt astia cand in mod normal ar fi trebuit sa fie astia . Eu le-am atras atentia polonezilor si mi-au raspuns ca merge instalat si functioneaza PLA si cu senzorii aia de PDC...

cu butonul de PLA la B7 e cum zice Rave, se schimba toata chestia aia de plastic cu butoane din consola...

Modificat de danny2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adică buton separat ca la B6? Tu ai buton separat? Doar cele cu PDC au buton separat, nu și cele OPS. La B7 sunt butoane diferite.

Park-Assist are buton separat pe care il apesi ca sa inceapa sa scaneze locurile de parcare in cautarea unuia potrivit.

Rave, cred ca nu ai citit cu atentie ce am scris. Stiu care B6 are buton separat si care nu, dupa cum poti vedea AICI, ca doar mi l-am montat cu mana mea si-l folosesc de aproape 2 ani. :)

la kit-ul pt B7.. iti da buton separat.... care seamana cu sistemul de la B6-unde poti adauga butoanele lipsa, in consola.... stiu ca la B7 nu merge asa...

La B7 e clar, eu te intrebam la al tau B6 cum ai facut. Daca ai pus buton separat inseamna ca n-ai ales varianta OEM 100% pt. masina ta. La masinile noastre este cu buton comun PLA/OPS. L-ai montat separat, in ce loc? Dreapta sus?

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg, ce-i drept. Nu sunt 2 butoane separate? Unul pentru Park-Assist si unul pentru a activa senzorii pe fata? Ca atunci cand dai cu spatele intra automat, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali - aceelasi bufton... OPS/PLA.... eu cand m-am referit ca la B6.... m-am referit ca la B7 nu poti schimba butoanele ca la B6.... trebuie inlocuita toata tastatura.... iar carsystem avea poza la PLA de B7, cu buton separat.... si nu e asa.

Rave - la B7 - da.. asa cum ai pus tu - tastatura completa... nu doar butonul de PLA.

La B6 - nu - un singur buton - care in functie de cat stai apasat cu el, executa PLA sau OPS - (in cazul in care parchezi cu fata sau vrei sa-i opresti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, acum inteleg ce ai vrut sa spui. Am crezut ca ai renuntat la butonul de presiune in pneuri sa-ti montezi vechiul buton...

Nu inteleg, ce-i drept. Nu sunt 2 butoane separate? Unul pentru Park-Assist si unul pentru a activa senzorii pe fata? Ca atunci cand dai cu spatele intra automat, nu?

Spusesem inainte, dar n-ai observat.

B6 cu PDC (adica fara OPS) are 2 butoane separate

B6 cu OPS are un singur buton, comun pentru ambele functii

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cred ca incapand cu 2009 au facut modificarea asta..... de cand au bagat OPS pe B6.

Oricum, sistemul de la B7 e de cacao.... te fac sa schimbi cate intreg sirul cu butoane, in functie de upgrade-ul care vrei sa il faci....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mult mai profitabil pentru ei :). Cred ca este si mai ieftin de produs, ca de dat banii pe el are cine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da.... in felul asta vand si butoane care nu le vindeau in viata lor... mufa- una singura, cablajul mai usor de facut... etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spusesem inainte, dar n-ai observat.

Am observat dar nu am inteles :)

un singur buton - care in functie de cat stai apasat cu el, executa PLA sau OPS - (in cazul in care parchezi cu fata sau vrei sa-i opresti)

Acum am inteles, mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

are cineva schema mufei cu 26 pini? vreau sa montez o telecomanda pentru poarta si am desfacut consola care are doar butonul pentru start and stop. in interiorul ei exista toate butoanele, trebuie scos doar un distantier care impiedica apasarea lor. acum nu stiu la ce pin sa leg telecomanda, care este alimentata la 12v tot de la masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Eu am un prieten cu o jetta ca a mea , si.a montat la galati senzori fata spate la ada motors vw , l.a costat in jur de 600 lei montajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Buna,

 

Am si eu nevoie de consola cu butoanele Eco Start/Stop, SET (presiune pneuri), Park Assist System, Park Assist

 

Ma poate ajuta cineva?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta la cei care dezmembreaza... sau pe comanda, noua - in jurul la 270 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde as putea da comanda de una noua? Eu sunt din Iasi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reprezentanta/magazin piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La orice magazin de piese auto.

Codul este: 3AB 927 238 BS WHS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. changed the title to Senzori parcare OEM Retrofit (si probleme)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!