Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

E diferita codare acum, cu versiunile noi. Ti-am raspuns in topicul dedicat. La accesarea parameter 0 o sa iti dea mai multe casute unde poti modifica valorile. 

My bad, pe 42 faci codarea, cu security acces. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Ajutati ma si pe mine va rog cu un sfat. As vrea sa achizitionez asta: https://www.emag.ro/interfata-diagnoza-auto-gama-vag-com-18-9-0-versiune-in-limba-romana-engleza-vag/pd/DV4SFVBBM/?utm_campaign=share+product&utm_source=mobile+app&utm_medium=android

Merita banii? Vreau sa o utilizez pt scanare ocazionala si stergere coduri erori. 

Modificat de ibasteanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este ok, este clona chinezeasca si astea fac multe probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut o scanare pe cutia de viteze si sunt nelamurit daca km din bord corespund cu cei de pe cutie sau nu. La rulajul cutiei de viteze imi arata 202701.9 km iar la numarul de kilometri de la ultima activare a functiei de detectare a drumurilor grele imi arata 168732 km adica fix cat am eu in bord. 

Care sunt kilometri reali pana la urma?

 

cutie.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de vdcs=ul de pe emag de mai sus, ma intreb cum isi permite emag sa vanda soft piratat... sau poate ca o livreaza fara soft, doar interfata.

Legat de km reali la masina de mai sus, nu exista indoiala ca km au fost dati inapoi. 

Incearca sa citesti si din EDC17 direct, dar e deja lamurita treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat e faptul ca a fost verificata la cumparare de reprezenta vw c-ta si in istoricul lor masina figureaza cu toate intrarile de revizie si alte minore gen schimbare bujie incadescenta, brat stergator,etc cu kilometrajul actual. Se poate asa ceva?

Unde gasesc EDC17, eu am incercat cu vcds 18.2 si nu imi arata decat EDC15/16 care nu merg sa citeasca km.

Alta chestie putin ciudata e faptul ca asta ar insemna ca s-au dat inapoi 33.969 km, de ce nu suma fixa 40,50.....100k :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Blazer intrucat noi aici doar speculam iar datele aratate de VCDS trebuie interpretate intr-un anumit context. Spre exemplu RossTech face foarte mult reverse engineering care prezuma ca nu neaparat toate datele extrapolate de ei au si sensul prevazut de VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

km din cutie sunt cei reali.

S-au dat inapoi, s-a mers la reprezentanta si de aici apare ultima intrare in service cu acei km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Blazer Au fost dati km inapoi .

Diferenta care nu-ti iese e de la faptul ca ceasurile si cutia inregistreaza km diferit .

Nu cred ca o sa gasesti km stocati in edc 17

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms frumos, 34 k  cât sunt dați înapoi nu este un capăt de tara.....insa sunt foarte supărat pe cei de la vw ca ei nu au văzut acest lucru, atunci de ce naiba mai iti ia 420 le pentru verificare din "bara in bara". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce este asa complicat , samsarul o vazut in istoric ultima intrare o dat km inapoi , a facut o intrare ulterior sa schimbe doua becuri si acolo sunt km.Chiar crezi ca la reprezentanta sta cineva sa citeasca count-ul de scrieri de pe ecu sau sa citesca km de pe cutie ? Daca a schimbat la un moment dat cutia de ex ce mai poti sa zici ca nu bate lungul cu latul si se pot da inapoi si km din cutie dar putini au ce trebuie pt asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cativa lei iti cumperi un "programator" si iti bati joc chiar si de counter. Il dai pe zero lejer. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, Blazer said:

Ms frumos, 34 k  cât sunt dați înapoi nu este un capăt de tara.....insa sunt foarte supărat pe cei de la vw ca ei nu au văzut acest lucru, atunci de ce naiba mai iti ia 420 le pentru verificare din "bara in bara". 

verificarea se refera la starea tehnica si nu la istoric si kilometraj, date care sint de altfel considerate confidentiale de cand cu GDPR

Am intrebat la toate reprezentantele VW/Audi din ro si raspunsul a fost asemanator celui de mai jos:

Buna ziua, 

Istoricul masinii se elibereza din baza noastra de date  daca: 
*regasim interventii de service in baza de date PBN 

*se prezinta acte(copii xerox): 
*talon 
*carte identitate a vehiculului 
*bulentin 

*pentru firma: 
*imputernicire de la firma proprietara pt persoana delegata 
*cerere in atentia directorului de service prin care solicita istoricul la vehiculul 

*daca sunt mai multi proprietari pe cartea de identitate si  clienti diferiti in sistem se elibereza numai cu accordul fiecarui proprietar/client de factura din sistem tot  istoricul din baza de date. 

Pentru verificare masina in cadrul servicelui pretul este de 420 lei- tva inclus.Interventia va dura in jur de 4 ore.Aceasta verificare presupune: test diagnoza, control rampa amanuntit, verificare caroserie+ vopsitorie. 

Va multumim pentru incredere si va rugam, ca pentru orice alta problema de interes comun, sa nu ezitati sa contactati dealerul dumneavoastra VW." 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa montez pe un audi a4 b8 oglinzi rabatabile electric si as dori sa aflu cu vcds, codul calculatoarelor din usi ca sa stiu daca suporta acest retrofit, pe ce module ar trebui să ma uit? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seara buna domnilor.Am o mare problema cu golful 4 motor alh.M-a mancat sa nu zic unde si am umblat la valorile de la motor.Ma poate ajuta cineva va rog cu niste valori default?Multumesc anticipat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ij general iti arata vcds

daca nu - cauta  pe cineva cu un alh / notezi si compari cu ce ai tu

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, Golban Razvan said:

Seara buna domnilor.Am o mare problema cu golful 4 motor alh.M-a mancat sa nu zic unde si am umblat la valorile de la motor.Ma poate ajuta cineva va rog cu niste valori default?Multumesc anticipat

 

NU prea exista valori default.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Incerc sa citesc km reali, din EDC15/16 nu reusesc, zice 

VCDS was not able to retrieve a mileage from this ECU.

The ECU is either not supported, or does not store mileage. Sorry!

Nici pe canalul cutiei DSG nu reusesc sa gasesc cum sa fac asta... (Am mers pe Module/02-Auto Trans/ si de aici nu mai stiu unde sa dau)

Un pic de ajutor ar fi de apreciat

O alta intrebare ar fi ce inseamna acele 2 codari de pe cutia de viteza pe care le vede interfata? 

Ce sa fi fost codat la ea? Sper ca nu km dati inapoi... :(

vcds1.JPG

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste si tu o interfata originala. Oricum, discutiile despre clone sunt interzise. 

Sunt 2 rescrieri de soft pe cutia ta. Posibil KM dati inapoi sau resoftare/update soft. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, detinator said:

Incerc sa citesc km reali, din EDC15/16 nu reusesc, zice 

VCDS was not able to retrieve a mileage from this ECU.

The ECU is either not supported, or does not store mileage. Sorry!

Nici pe canalul cutiei DSG nu reusesc sa gasesc cum sa fac asta... (Am mers pe Module/02-Auto Trans/ si de aici nu mai stiu unde sa dau)

Un pic de ajutor ar fi de apreciat

O alta intrebare ar fi ce inseamna acele 2 codari de pe cutia de viteza pe care le vede interfata? 

Ce sa fi fost codat la ea? Sper ca nu km dati inapoi... :(

vcds1.JPG

Nu merge cu vcds sa citesti km de pe cluster. Intra pe 02 autotrans, canal 109 sau cauti dupa "mileage" in blocurile de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pronet Pai incerc sa citesc km din ECU prin procedura descrisa chiar in acest topic:

https://vwforum.ro/topic/9821-hai-sa-invatam-cum-sa-folosim-vcds/?do=findComment&comment=1464230

Stiu sigur ca din EDC15 la passat B5.5 am citit cu vcds-ul km. 

Asta e B7 si de atunci au trecut 10 ani, alta interfata, alta versiune de soft etc dar totusi ma asteptam sa mearga

Am intrat in final pe 02-Autotrans/Measuring Blocks 08, am scris la Group 109, si intradevar a afisat un mileage, dar e mai mic decat cel din bord!

in bord am 167000, si pe canal 109 am 164720km... e posibil sa existe o diferenta? Stiu ca la km din EDC e acceptabila o diferenta de aprox 5%

7 hours ago, Emy D said:

Foloseste si tu o interfata originala. Oricum, discutiile despre clone sunt interzise. 

Sunt 2 rescrieri de soft pe cutia ta. Posibil KM dati inapoi sau resoftare/update soft. 

nu discut despre ele, am mentionat doar echipamentul folosit de mine

e evident din poza ca sint 2 rescrieri de soft pe cutie... multumesc. Incercam sa aflu cum arata acest parametru pe la altii, daca e ceva normal etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B7 nu stochează km în ECU, la edc 17 

Este ok valoarea afișată pe cutie, le stocheaza diferit, de aici diferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!