Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

Da asa este, poti face scanari si stergeri de erori la un numar nelimitat de VIN-uri, chiar daca interfata este pentru  3 sau 10 VIN-uri, dar NU poti face adaptari-decat daca adaugi "VIN" .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ăsta da motiv să cumperi varianta nelimitată.

Modificat de lupo_bv
QUOTE POSTARE ANTERIOARA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca  faci din scanări o afacere, poți sa-ti cumperi varianta cu număr nelimitat de VIN-uri. De resetat intervalul de service se poate face nu mai cu interfata ci si din butoanele de pe bordul masini si cu ajutorul cheii masini.

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

In incercarea de a vizualiza ce functii pot fi activate prin "long coding helper" se deschide o fereastra, ca cea de mai jos. Desigur, nu am mai  continuat si am renuntat.

La unele masini nu apare asa ceva. Ce trebuie facut? Pe ross-tech informatiile sunt ambigue.

Multumesc.

http://www.ross-tech.com/vcds/tour/screenshots/coding.png

Modificat de rabbit85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ce masina? Ce an fabricatie? Depinde ce anume vrei sa faci. Unele module se codeaza ca in poza mentionata-se adauga dif valori, altele prin bifare diferiti biti. Nu te juca in codari daca nu stapanesti vcds ca risti sa faci una nefacuta. Ori te apuci de citit pe forum sectiunea tehnica la modelul care te intereseaza, ori apelezi la sectiunea prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A3 8p 2011.  M-ar fi interesat activarea functiei de oglinda orientata in jos cand este in marsarier. In final nu am insistat deloc,  pe orice adresa Central conv, Cent. elect. Instruments , se deschide o fereastra similara, fara a te lasa sa alegi bitii.  La alta masina (skoda superb 2011) a mers fara probleme, putand activa functiile dorite. La varianta "se codeaza ca in poza mentionata-se adauga dif valori" nu m-am bagat.

Modificat de rabbit85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu alta interfata. Cea care o folosesti nu are label-urile coresp resp module. Asta e riscul clonelor.

Si da, unele module se codeaza prin adaugare/scadere dif valori, nu prin bifare biti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am putin nevoie de ajutor pentru Long Coding-ul la Radio - RCD550 pentru un Touareg 7P, facelift, adica 2015+. Ultima versiune de vcds nu imi explica ce face fiecare bit din long coding si poate are cineva o mapare. Vreau sa activez o optiune care imi aduce un meniu nou unde pot asocia cheia cu modulul de memorii ca atunci cand cheia deschide masina sa se declansze pozitia din memorie asociata cheii.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am inteles cu userul Voinea are interfate originale. Un telefon, sau cum pot da de el...fara ai cauta pe toti Voinea. Aveti idee cat costa la el Hex Com (la distributorii  Ross Tech pt Romania una este 3.100, respectiv 2.6000), adica mai mult decat vreau sa platesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, mai ieftina de 2.500lei un V2 ross tech original, full, nu cred ca ai cum sa găsești. 

@voinea, este tăticul acestui forum.... Un simplu search și îl găseai.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@Al Bundy are ceva in plus pentru touareg 7P, si aici ma refer la long coding?

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

56 minutes ago, ANdi B. said:

@Al Bundy are ceva in plus pentru touareg 7P, si aici ma refer la long coding?

la ce iti trebuie tie, nu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mesaj in bord cu Service Interval in X km.

Nu merge resetat cu combinatia de taste ca si la Oil Service reset. Prin urmare cred ca trebuie VCDS.

Este corecta aceasta metoda de resetare interval service?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la modelele noi  (ceasuri albe) nu se aplica aceasta - se intra pe 17- ceasuri, pe 10-Adaptation si acolo ai mai multe campuri care trebuie modificate, pentru resetarea inspectiei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa ma descurc, daca nu am un service autorizat Seat langa mine, multumesc Florin, daca eram in tara treceam pe la tine.

 

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este similar videoclipului postat de tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua ,am cumparat un VAS5045a cu odis .Imi spuneti va rog unde ma pot inregistra ca sa il pot folosi ? Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clona? .. Nu ai unde sa te înregistrezi.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună colegi.Va rog sa imi spune-ti daca pot vedea bujiile incandescente daca sunt bune cu Vcds.Unde trebuie sa intru sa verific.Mulțumesc mult.Drumuri bune!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu vcds iti da eroare de bujie incandescenta cu probleme - cand ti se intampla asa ceva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!