Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

nu e garantat ce poti face cu ea, avand in vedere ca este o clona - discutiile legate de clone sunt interzise pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze nu am stiut si cam cat ajunge o diagnoza bunisoara imi poti recomanda ceva bun :) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la ce ai, daca treci la asta- e ca de la trabant la Mercedes 2018.

desi nu cred ca se va intampla.

oricum: mult succes in achizitionarea unui vcds original. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa-ti cumperi interfata , ia-ti de la ross-tech, gasesti pe net adresa, au puncte de vanzare si in romania, preturi incepand de la 1100 in sus, cu clonele ai sanse mari sa strici pe acolo pe unde umbli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua

am intrat pe linkul https://store.ross-tech.com/shop/vchv2_ent/ 

si ... m-am blocat .

Aceasta ar trebui cumparata de mine pt . VW Jetta Hybrid 2014 ca sa pot sa o folosesc la diagnosticarea acestui auto?

Acel obiect este doar vreo 200$.

Ceva ok scrie ovidiu_vr ar fi la 1100 (cca 275E) in sus dar ce anume, daca nu va suparati de intrebare?

vin WVWZZZ16ZEM002915

multumesc pt timpul Dvs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este ok...dar limitata la max. 10 VIN uri.

Plus ca...nu ai verificat cat costa transportul, plus taxele.

Una cu VIN nelimitat, costa in jurul.la.2500 lei la.noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Tocmai mi-am cumparat un tester de diagnoza cu soft VCDS.14.10.....vroiam sa-mi maresc viteza motorului la relanti ! 

Surpriza !!! Am reusit sa fac autoscanare-ok...chiar si la motor 01-ok....dar ca sa vad viteza reala la relanti - Nexam ! Imi apare N/A....iar la valoarea reala 128....Chiar nu stiu ce sa mai cred !De ce nu pot nici km reali sa-i vad ? Cine ma poate ajuta sa aflu ce se intampla ?

Multumesc !

Modificat de R_UMIRS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutiile de spre interfetele CLONE sunt interzise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o interfata HEX+CAN, de la Ross-Tech.....deci nu e clona ! Poate nu stiu eu sa lucrez cu ea ! As vrea sa o iau cu inceputul si sa urmez pasii....deci , ce trebuie facut ?

Modificat de R_UMIRS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comportamentul interfetei, faptul ca afiseaza NA, este similar cu al uneia care este clona si s-a dezactivat cheia.

De asemenea o interfata originala intotdeauna vei dori sa fie la ultima versiune, sa ai cele mai noi coduri de eroare si bug-uri reparate, ultima versiune este 18.2 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum ai cumparat o interfata ....dar folosesti 14.10. Interfata vine fara soft, trebuie sa accesezi site ul lor, de unde descarci ultima versiune. 14.10...nu il mai gasesti de ani de zile. Deci....intra pe site, descarca programul, instaleaza si daca interfata e ok, va merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am cumparat saptamana trecuta o interfata cu 3 VIN-uri, s-a updatat cu 18.2.1, am inregistrat-o si am solicitat la Forumul RT pentru inregistrarea mea. In scurt timp am devenit membru verificat ca utilizator VCDS (m-am inscris prin martie si eram utilizator neverificat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna seara! 

Cine imi poate spune pasii pentru regenerarea dpf-ului la un audi a4 b7 cu vdcs. S.a aprins martorul de filtru in bord impreuna cu martorul de bujii si masina nu mai trage. Am incercat vreo 20 min turata la 2500 pe o sosea libera dar degeaba, tot nu trage si am martorii aprinsi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la cineva care stie ce are de facut.

Cu regenerarea nu e de “joaca”

spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa merg. Dar nu am mai mers cu masina daca am vazut ca mai trage. Se poate regenera cu vdcs sau trebuie alt soft mai special?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doresc si eu sa cumpar VCDS si nu stiu care e varianta cea mai ok 

in familie avem doar masini din grupul VAG - deci ear fi super folositoare o interfata..

Nu ma intereseaza modele 2018 - ci perioada 2001 - 2012..aprox

 

mersi anticipat ptr sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu te intereseaza interfata originala, mergi pe Olx, acolo gasesti ce ai nevoie.

succe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/25/2018 at 7:52 PM, Al Bundy said:

m-am uitat in link si sint 2 preturi in functie de numarul de VINuri, la ce se refera asta?

o poti folosi pe un numar limitat de masini? e o versiune "personala", nu poate fi utilizata si in regim service, cum fac multi colegi care ofera codari si scanari colegilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cea limitata. Cei care avem versiune unlimited vin sau o versiune hex-can o putem folosi si in regim "service".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pentru un Golf 4 din 2001 ce interfata trebuie sa iau si cu ce versiune de soft ? Sa fie valabila si pentru masini mai noi tot din grupul VW. De unde stiu care e originala si care nu ?  Am una mai veche, nu cred ca e originala. Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu dupa pret, daca costa sub 2000 ron cel mai probabiil ca este clona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 6 ore, terrabyt a scris:

Cel mai simplu dupa pret, daca costa sub 2000 ron cel mai probabiil ca este clona.

Adică interfețele de la ross-tech de 199 și 299 USD sunt clone?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, am inteles aluzia  de aceea o sa detaliez putin  pt cei mai putin experimentati.

Cumperi hex v2 sa zicem cu 10 VIN, iti poti face test la masina ta si la inca 9 prieteni  si cam atat . Daca totusi te multumesti cu atat, platesti 299 usd la ross tech, mai pui transport,  vama si ajungi pe la vreo 400 usd care ar ajunge la 1500-1600 ron.  Din punctul meu de vedere este o prostie limitarea asta cu 3 sau 10 vin , probabil in US se gasesc multi sa cumpere .

Cazul celalat  cumperi hexv2 sau hexnet nelimitat  pe la vreo 600 usd+ transport si vama si ajunge lejer la 2400+ ron. Cealalata alternativa , sa cumperi de la unul din cei doi  dealeri pt Romania , unul ofera si traducerea in limba romana.

z_a_c raspunul meu anterior a fost cam prea scurt. Cam cat de noi masini?  

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cele cu limitare de VIN poti face scanari la un numar nelimitat de masini. Nu poti face adaptari sau activari de functii decat la 10 sau 3. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!