Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

In primul rand spune-ne ce Windows folosesti.

Apoi, ai verificat ca portul Com pe care s-a instalat interfata sa fie acelasi folosit de VagCom?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc XP

Am verificat...am ajuns pana la a schimba in VAG COM-urile pe rand si incercand in fiecare intrare USB, asa in combinatii

QUOTE inutil

QUOTE / REPLAY (citatul) ajuta cand se doreste citarea unui pasaj din alt post. Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, in caz contrar este inutil si interzis de regulament.

Foloseste te rog butoanele ADD REPLY sau FAST REPLY.

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

- vag-com 409 kkL USB/serial - (contine CD cu software)

pot sa-l folosesc la masina din semnatura si cam pentru ce...

sunt interesat sa-mi fac eu diagnoza si nu altii care te rup de bani

multam :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acrinu, postul lui Cniky l-ai vazut? El a explicat cel mai bine ce setari trebuie facute.

Nu trebuie sa incerci toate intrarile USB. Pune cablul pe una si verifica setarile ca in link-ul dat.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PORT TEST : OK

INTERFACE : NOT FOUND

Dar interfata ai conectat-o la masina? Din cate stiu, acest mesaj apare si in momentul in care interfata nu este alimentata cu 12Vcc. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am conectat, singura modificare este ca se aprinde un led rosu la mufa obd2 ce se leaga la masina, atat restul erorilor raman neschimate.

QUOTE inutil

QUOTE / REPLAY (citatul) ajuta cand se doreste citarea unui pasaj din alt post. Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, in caz contrar este inutil si interzis de regulament.

Foloseste te rog butoanele ADD REPLY sau FAST REPLY.

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand instalezi soft sa fi si cablu obd introdus in leptop altfel nu iti recunoaste interfata .asa am patit si eu. Noroc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: se poate face o masuratoare gen 0-402m? Adica in cat timp parcurge masina 402m cu plecare de pe loc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se face.

Te ajut eu cu interfata lui Fusco cand ne vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

- vag-com 409 kkL USB/serial - (contine CD cu software)

pot sa-l folosesc la masina din semnatura si cam pentru ce...

sunt interesat sa-mi fac eu diagnoza si nu altii care te rup de bani

multam :)

va rog: cei care stiu ceva depsre acest tip de interfata si masina din semnatura ce pot sa fac mai exact cu ea ???

am gasit p aici la 80 ron si vreau sa cumpar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu fac offtopic dar am si eu o intrebare. Am o Fabia 2 fara maxi-dot doar cu computer de bord si nu reusesc sa intru in centrala electrica a masinii . Am incercat cu cablul de vag care merge la O2 . Ma gandesc sa nu fie la fel ca la O2 cu Facelift si la Superb 2 . Aveti vreo idee ? Multumesc anticipat pentru raspunsuri . . .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Cent. Electric?? posibil sa nu ai si sa fie inclus in central conv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate invers.

FAbia 2 sigur are centrala electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cablul de Vag care merge la Octavia 2 , pot sa intru in toate dar nu in centala electrica a masinii . Ma gandeam sa nu se asemene cu cea de la O2 cu Facelift sau Superb , stiind ca alea sunt putin diferitee. Ar fi prea ciudat sa nu poti sa intrii in centrala daca nu ai Maxi-Dot. Chiar nimeni nu a umblat pe o Fabia 2 doar cu Computer de Bord in centrala ? Daca nu singura varianta e sa vorbesc cu cineva de la service ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat cu cablul de vag care merge la O2 .

Salut

Totusi nu ai spus cu ce versiune de vagcom ai incercat sa faci testele. Este posibil sa ai nevoie de un model cat mai nou (daca e clona) sau chiar de versiunea originala. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vagcom-ul e versiunea 704.1 , am uitat sa specific.

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Ai putea sa incerci sa instalezi un alt 704.1

Am observat ca pot exista diferente intre softuri, chiar daca e aceeasi versiune. Depinde de producatorul interfetei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie de raspunsuri. Am fost azi la tester si vag com nu a vrut sa vada masina mea, adica nu vedea ECU, Ce ar putea avea ca am o gramada de treaba la masina si nu pot sa fac nimic la ea din cauza asta. Astept pareri urgent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr alte module de pe masina le vede?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu la ce te referi cand zici alte module.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ECU este controlerul motorului. Celelalte controlere (ABS, airbaguri, radio, etc...) le vedea? Intrebarea a fost pusa pentru a sti daca eroarea este de la controler sau de la linia de date pentru diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha . acum am inteles, ei bine nu vedea nimic, pur si simplu nu se conecta cu masina .... scria not found sau connection not found ceva de genu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica siguranta de le mufa de diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LED ul de pe interfata se aprinde cand o conectezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!