Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

Deja aveti anunt cu masina d-voastra pentru vanzare. Credeti ca dupa acest post veti avea mai multi clienti? Pe acest forum se discuta in general probleme tehnice, si nu de genul postului d-voastra. Va rog sa cititi cu atentie si Regulamentul Vwforum. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare un lucru normal sa avem o interfata si un laptop pentru a scana masina si pentru a face x setari la masina . Si eu am o astfel de interfata pentru ca la service imi cere 50 ron doar sa-mi stearga eroarea care imi mai apare din cauza benzinei .

In schimb nu mi se pare normal sa cauti o interfata si primul lucru care te intereseaza este daca se pot da kilometri inapoi , in fine fiecare face ce vrea dar nu cred ca este cel mai potrivit loc sa intrebi despre aceste smekerii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am si eu o mica problema cu partea electrica de la portiere. Acum ceva timp mi-am luat o interfata si am inceput sa ma "joc" cu ea insa nu stiu ce am facut ca nu-mi mai functioneaza in acelasi timp toate trei functiile incercuite in poza de mai jos. Le pot activa sa functioneze pe rand fiecare dintre ele (ex: daca activez "automatic run active" nu mai functioneaza celelalte doua si tot asa ) insa toate in acelasi timp nu (asa cum functionau inainte). Ma poate ajuta cineva cu pasii pe care trebuie sa-i urmez ca sa le fac functionale ? Multumesc frumos.

56964293.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aduni valorile corespunzatoare fiecarei functii si in casuta treci suma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ "generalul" am un prieten care a cumparat un passat care arata ponosit in interior (uzura mare la volan,pedale,schimbator, scrumiera, presuri,manere) si vanzatorul spunea ca are doar 120000km ... am mers cu vanzatorul al testar si nu a vazut km dati inapoi... cred ca e vreo metoda de stergere a km fara a fi vizibila pe tester...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aduni valorile corespunzatoare fiecarei functii si in casuta treci suma.

Multumesc frumos pentru ajutor. Raman dator. :sbine:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.

cu parere de rau dar UNII DIN VOI SUNTETI RAUTACISI ; daca erati atenti eu am cerut o parere despre cum mi_a prezentat cel care are de vanzare

varianta 704

NU AM CERUT EU ASA CEVA .

ASA EU CE SA CRED .CA TOTI CARE VOR O INTERFATA ASTA AR FI MOTIVUL?

Modificat de generalul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu stiu daca se poate da km inapoi cu 704

sa-i vezi daca sunt reali merge doar pt EDC 15

cu altfel de interfata se dau inapoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Degeaba poti sa citesti km reali cu vagcom 704 (607, 805, 812 etc), daca au fost modificati cu "cealalta " interfata. :vaidecapulmeu:

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ma intereseaza o interfata (de preferinta usb) pentru masina mea, Golf 5 2l tdi, fabricata in 09.2004. Din ce am citit aici sunt mai multe interfete care se potrivesc. Poate explica cineva care e diferenta dintre ele si eventual sa imi spuna de unde o pot cumpara?

PS

Vad ca in topicul asta multe intrebari sunt la fel. Majoritatea vor sa stie ce se potriveste la masina lor. Poate era mai bine ca cineva cu mai multe cunostinte sa schiteze un tabel cu tipurile de interfere existente (evetual programele utilizate) si masinile la care se potrivesc. Daca deja exista imi cer scuze, dar vreau si eu un link sa vad ce sa imi iau pentru mine.

Modificat de ksian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o inferfata 805 si nu merge sa modific parametrii motorului, vroiam sa dau avansul mai mare pt ca este cam mica turatia la relantiu, dupa ce dau login si intru la adaptations(parca) se blocheaza interfata. sfaturi ?

Modificat de Cata`lin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil nu e locul potrivit sa intreb, dar n-am gasit altul: aveti idee de ce un cablu de diagnoza vag-com merge perfect sub windows xp, dar sub 7 nici macar nu mi-l detecteaza sa-mi ceara driver? E vorba de o interfata KKL-usb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare, imi cer scuze daca s-a mai scris: merge vcds 812.4 beta pe windows 7 ultimate 32bits ?

Va multumesc !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...merge :icon_thumright: ...

Modificat de 66 JOK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor sunt nou pe aici si as avea o rugaminte. Vreau sa-mi iau o interfata KKL pe usb (conector OBD II) de pe autoscan.

Si-a cumparat cineva? Poate sa-mi spuna daca merge. Mentionez ca imi trebuie pentru un golf IV pentru a sterge erori nu mai mult.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult atunci ma pun sa-l comand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca merge vag eeprom programer cu o clona vag hex 607 sau m,i-o prajeste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca merge vag eeprom programer cu o clona vag hex 607 sau m,i-o prajeste?

Salut.

Nu iti `prajeste` interfata, dar sansele sa-ti mearga sunt de 10%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

cu ce interfata pot vedea Km reali ai masinii? la grupul vw in general si cam ce pret are? ce mai stie sa faca eventual?

mersi fain!

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am nevoie de ceva sfaturi.

Am Audi A3 8L 2002 si caut sa-mi cumpar si o interfata de diagnoza ... Nu stiu exact ce sa caut si nici nu as vrea sa dau x sute de lei pe ea.

Nu ma intereseaza sa prestez servicii cu ea sau cine stie cati km sa dau inapoi. Mai mult as vrea sa ma ajute pentru diagnostic (se pare ca am multicele defecte la ESP / Martor bujii / senzor temperatura ...etc)

Accept orice sfat, critica sau nr de telefon al cuiva care comercializeaza (sau "doneaza" la un pret convenabil) :P

Multumesc frumos.

Scuze daca sunt Off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Orice varianta de soft ulterioara lui 6.07 este ok pentru masina ta.

Uite cativa colegi care se ocupa cu vanzarea interfetelor: click.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Pt ca nu pot sta linistit ca toti useri normali de Pasat (aia cu "las-o ba ca merge asa") si pentru a preintampina orice problema la masina mi-am cumparat o interfata Vag Com KKL (exact asta si de aici am luat-o: http://www.autoscan.ro/Interfata_KKL_(USB).htm). Am incercat o instalez pe laptop si au inceput sa apara probleme in viata mea.

Am intalat driverele pentru interfata (am citit toate instructiunile, forumuri, sa nu fac vreo eroare) dar la testul interfetei primesc urmatorul mesaj:

PORT TEST : OK

INTERFACE : NOT FOUND

Nu am nicio eroare de instalare pe laptop toti driveri de pe disc i-am istalat corect. Am citit pe diverse forumuri, ca se poate datora erorilor de instalare (ceea nu cred ca este cazul), ca interfatele astea mai ieftine au un caracter generic si ca driverii nu merg de fapt pe interfata(nu pot sa imi dau seama in cazul meu), ca trebuie singronizate porturile (ceea ce am facut); ca softul VAG COM tre` sa fie cu licenat (rezolvat si asta).....nu stiu nu mai am solutii!!!

Daca ma poate ajuta cineva, o sa ma dea neavsta afara din casa daca mai pierd atata timp incercand sa rezolv problema!!!

Merci de ajutor

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!