Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

Pe vista 805 aia de pe site de la ros tech care scrie ca merge pe vista si pe celalalt care era pe xo cred ca era 607 cu care a vebnit cablul, nu m-a lasat sa ii dau nici test , ideea e ca net nu a avut sa se updateze si nu mi-a vazut usb niciuodata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare interfata vag-com pe can-bus are un numar serial.

Programul are o lista neagra cu serialele interfeteler clonate care se updateaza la fiecare versiune noua si periodic prin Internet.

In caz ca interfata e pe lista neagra, vag-com rescrie controlerul-ul si cablul nu mai merge.

Doi colegi de forum de la noi au patit asta si am reusit sa le revitalizez cablul prin reprogramarea controlerului.

In caz ca va pot ajuta cu asta, dati-mi va rog PM.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prieten tocmai si-a luat un Tiguan. A inteles de pe diverse forumuri externe, ca se poate adapta cu VAG-COM astfel incat sa vada permanent imaginea de pe camera nu doar cand baga in mars-arriere. Stie cineva ceva despre aceasta codare? (si sistemul de navigatie si camera sunt de fabrica evident, nu puse aftermarket)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut.Am si eu ceva probleme cu vag com ul, obd 2.As vrea sa mi spune ti ce versiune merge pe vista ca eu am incercat si 311 si 704 dar nu merg.De fapt 311 merge cateva secunde apoi se intrerupe.Mentionez ca,cablul l am luat de pe net.Care ma poate ajuta ar putea sa incerce aici.Ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa fi ajutat da si tu mai multe detalii

ce versiune de interfata ai luat?

clona sau originala?

driver ai instalat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incepator de incepator in ale" cetitului in stele" cu mare respect va rog sa ma luminati:dupa multe incercari de scanare abs imi tot apare" Too Many Communications Errors to continue".nu pot merge mai departe si e foarte neplacut.pe ce ca nu am decat vreo 5 module pe care le pot scana,al doilea ca importanta nu merge.masina din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si inca ceva,unde este tdi timing in 409,pentru a vedea grafic avansul la injectie.momentan am 409.1 neactivat,asta sa fie cauza?multumiri din suflet!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

KKL OBD2,am instalat si driverele si versiunea e 311.Cum spuneam se conecteaza,apoi dupa ce imi arata seria masinii se intrerupe si imi zice:vag com has stopped working.E posibil sa fie din cauza ca am vista pe laptop?Am incercat si celelalte variante si alea nici macar nu se conecteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnii mei, am o intrebare in legatura cu interfetele VAG-COM.

Presupun ca topicul corespunde sectiunii: Technical. Daca nu, rog frumos moderatorii sa ma scuze si sa mute corespunzator topicul.

Acu' intrebarea:

Ce reprezinta acel "Fast sync compatible" din sectiunea Options->Test la VAGCOM 311.2?

Am facut o interfata cu optocuploare si acolo imi dadea "Fast sync compatible: No".

Mentionez ca la versiunile urmatoare (mai mari de 311.2) nu mi-a mers, ceea ce am vazut apoi pe site-ul Ross-Tech ca era normal.

Apoi, din cauza aceata, am facut o alta interfata si de data asta, in 311.2 mi-a spus "Fast sync compatible: Yes".

Am probat pe 409.1 si de data asta mi-a mers si mai mult decat atat, mi-a spus "Ross-Tech design: Yes". :lol:

Deci, aveti idee care sunt secretele din spatele acestor tipuri de interfete?

Multzam' fain si La Multi Ani!

PS: Interfata cu optocuploare este cea a lui Jeff, iar cealalta este de conceptie proprie, si daca se poate si nu contravine cu nimic, pot posta schema. Doar sa-mi spuneti unde.

daca se poate o schema pt interfata care a mers soft mai nou de 311.2?? ca eu am facuto pe aia cu optocuploare si nu merge soft mai nou... ? sau macar un link sa-mi fac si eu una .

cu stima,

florin c.

pm sau ym : pusttiuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...daca se poate o schema pt interfata care a mers soft mai nou de 311.2?

De ce nu faci un "efort" si cumperi o interfata gata facuta.Sunt foarte multe oferte pe net si chiar aici pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prefer sa investesc in masina decit in interfata ( de exemplu sa schimb un rulment pe fata).

pacat ca inca nu stiu sa imi repar singur masina, din fericire interfata stiu sa o fac de aceea nu o cumpar.

insist cu un link pt o interfata care sa mearga soft cit mai nou, pe serial ar fi perfect pt mine.

cu stima,

pusttiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Satul sa tot caut service-uri pt diagnoza la golful 3 pe care il detin ( 2 mufe alb/negru) am decis sa-mi cumpar o interfata. Toate bune si frumoase ... am interfata, am cablurile conectoare, am softurile 3.11 si 409 + vagtool.

Problema apare la scanat. Merge tot pana la measuring blocks. Vad erorile, pot sa le sterg, dar nu vad citirile individuale. Adica temperatura, turometru samd. La alte golfuri 3 pe care am testat merge tot. TOT.. rpm, temp tot ce tine de measuring blocks... la mine nu merge. Atasez o poza orientativa cu sectiunea in cauza. De ce nu citeste?

post-14771-1223073743_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, poate stie cineva, cum pot citi software seria(pn) instrument cluster`ului si al Central Convenience/Comfort Control Module(CCCM)? multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Stie cineva daca soft-ul "Bosch airbag reset tool by Gopel" merge cu interfata de tip vagcom (USB sau serial)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, poate stie cineva, cum pot citi software seria(pn) instrument cluster`ului si al Central Convenience/Comfort Control Module(CCCM)? multumesc anticipat

Tu vrei seria modulelor sau codul piesei pe original?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare:de ce nu merge functia Auto-Scan la un Vag Com Release 311.2-N?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge sa editez,mai degraba nu stiu,mesajul anterior.Am gasit pe net softuri 311.2-N.Se poate intampla ceva daca incerc si cu unul din ele?Astept un raspuns de la cineva care stie ca pe mine momentan ma depaseste :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge pentru ca vag-comul pe care il folosesti e la nivel de shareware

ca sa functioneze auto-scan-ul vag-comul trebuie activat (iti trebuie codul) :icon_thumright:

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Mi-am achizitionat de curand o interfata OBD II + vag 311, am facut instalarea totul a mers perfect, am pus pe masina mi-am activat'o , am facut o scanare totul e ok, numai ca am observat ca nu avea functia de citire a kilometrilor. Dupa ce am rasfoit acest topic, am aflat ca de la vers 607 in sus se pot citi km, asadar dupa ce am rasfoit bine tot internetul am gasit vers 704.

Intrebarea este, daca incerc sa fac o scanare cu vers 704 se poate arde interfata?? Exista vre-un risc, ceva??

O alta intrebare ar mai fi care-i diferenta dintre 311-2 si 409-1 ? Exista alte functii in plus?

Va multumesc !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Exista vre-un risc, ceva??...care-i diferenta dintre 311-2 si 409-1 ?...

NU este indicat sa folosesti o varianta de soft mai noua decat cea din interfata.Se poate arde interfata.Diferente mari intre cele doua versiuni nu prea sunt. Mie mi s-a parut mai stabila 311 si mai usor de activat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu folosesc varianta 311 activata + baza de date de la 704.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!