Jump to content

Iepurașul furios - R20


c6t9

Postare recomandată

E cam multă bătaie de cap, dar mă gândesc și la asta.

La RCD pierd numai DVD-ul și navigația se pare. Oricum nu le folosesc. Hm...

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk now Free

Link către comentariu

da dar nu te mai doare capu ca te trezesti dimineata cu masina smenuita, la rcd adica, ca altfel evident ca o curte ar fi solutia de preferat.

Link către comentariu

Este o idee buna sa treci la RCD 510, vei putea sta linistit oriunde ai parca-o ca modelul asta nu este preferat de hoti. Ai o masina exemplara si este pacat sa iti strice buna dispozitie evenimente de genul asta.

Link către comentariu

nu are rost sa renunti la masina din cauza asta, stiu ca si la X3 tot din cauza asta vroiai sa renunti la el, or sa gasesca si la alte masini sa fure ceva, pentru mine asta nu ar fi nicidecum un motiv sa renunt la o masina, pai ce faci? iti faci viata in functie de cum vor ei? sa nu te poti bucura de ceea ce iti place din cauza lor? sunt destule solutii pana la vanzarea masinii, nu-i dracul atat de negru, acum si la cartierele noi de blocuri sunt parcari private, supravegheate unde ma indoiesc ca apar probleme de genul asta, cel putin in SB e destul de slab fenomenul asta, astia doar taie cauciucuri :)

Link către comentariu

se fura peste tot cred, si nu doar in RO, aici poate doar mai mult, dar cum am zis, nu renunta la stilul tau de viata din cauza asta!

Link către comentariu

In Olanda e olimpiada de "subtilizat" airbag-uri. Cele de la volan, normal, dar nu cred ca se dau in laturi nici la cele din scaune...

Oricum ar fi, e neplacuta senzatia pe care o ai cand iti gasesti masina asa.

.

Link către comentariu

Nu e o solutie peentru nimeni sa-si faca viata in functie de ce-si doresc hotii. Mai bine cauti o alarma, o folie anti efractie, ceva care sa-i faca sa nu incerce si data viitoare.

Nu ca nu ar putea sa sparga geamul si daca are folie pe el, dar dureaza cateva secunde in plus si sunt cateva secunde in care le tipa o alarma in cap si atrage atentie, poate e deajuns sa-i faca sa zica ca nu merita deranjul...

Link către comentariu

Aha deci tu erai vineri pe langa Autovit si te duceai catre autostrada cu un plastic in geam?

Imi pare rau de cele intamplate eu le-as rupe mainile si i-as bate cu ele.

Vinzi R-ul? Daca da cu cat?

Modificat de kadettro
Link către comentariu

Mai bine cauti o alarma, o folie anti efractie, ceva care sa-i faca sa nu incerce si data viitoare.

Te contrazic.

 

Obisnuiam sa-mi parchez masina fix langa intrarea de la o banca. Cu 3 camere (ale bancii) tintite SPRE masina. Una din spate si doua din fata.

Intr-o luna mi s-au furat asa: grilele de la proiectoare (fara proiectoare, tura asta), capacele centrale ale rotilor (da, chestiile alea mici din mijloc), badge-ul din bara fata, stergatoarele (toate), grila fata (au incercat sa o fure, ca e prinsa in suruburi sub capota si n-au reusit....da' cel putin s-au straduit, ca au rupt toate clemele posibile) si proiectoarele (cu tot cu grile) - moment in care mi s-a taiat si am dus masina inapoi la ai mei, in garaj, unde se pune praful pe ea.

Pe locul cu pricina era bataie - si dupa ce l-am "eliberat" eu, am inceput sa vad mai mereu un Cayenne alb (generatia anterioara) parcat. Intr-o dimineata proprietarul statea in fata blocului, cu mainile in cap si "reprezentantii" bancii erau afara, cu el. Ii urcasera hotii masina pe platforma, i-au luat-o cu totul!! Culmea e ca, la nici o luna de intamplarea precedenta, si-a luat un alt Cayenne. De data asta negru, MY 2012. N-a rezistat doua saptamani, ca a fost ridicat si asta pe platforma. Moment in care, distinsul sextagenar a vandut apartamentul si s-a mutat altundeva (ma gandesc la casa).

Si zona in care locuiesc nu aduce deloc a Ferentari. E la 1 minut de mers pe jos de sediul Politiei Locale, la bulevard.

 

Probabil concentratia de hoti e mai mare aici. Si zic aici pentru ca, din cate am vazut, cam locuim in aceeasi zona c6t9. 

 

Important e sa nu te demoralizeze intamplarile de genul. Oricat de absurd ar suna, nu e vina hotilor. E vina oamenilor cu mentalitati de kkt care prefera sa cumpere navigatii si roti si proiectoare si etc pe sub mana, la niste preturi derizorii, si nu se gandesc ca pentru a putea face rost de ele hotii tre' sa le ia de undeva. Sau se gandesc si ii doare in varful *****.

Romania....

Link către comentariu

Stai liniștit, nu este o singură zonă, nici măcar sector. Dar va fi ceva periodic în viitor. Cât timp au clienți...

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk now Free

Link către comentariu

Corect. Daca n-au ei clienti, atunci nu-i problema. Merg piesele catre "tovarasii" lor, cu parcuri de dezmembrari.

 

Cat despre locatie - nu cred ca are vreo importanta, insa ce am povestit mai sus a avut loc in partea estica a Casei Poporului.

Modificat de Araym
Link către comentariu

Cum ziceam mai demult pe topicul tau aproape zilnic vad masina in drum spre servici si de multe ori m-am gandit ca e o zona sigura fara probleme. Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat si sunt convins ca o sa treci usor peste si o sa te bucuri ca si pana acum de ea iar pe noi o sa ne incanti in continuare cu povestioare despre drumetii interesante prin tara. RCD 510 nu e o idee chiar asa de rea :)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

N-am mai scris de mult pe aici pentru că n-am avut nimic bun de spus.

 

Mașina mea și încă un EOS au fost sparte și au fost furate unitățile navi. Apoi am aflat că s-a făcut asta la greu în ultima vreme. Furtul a avut loc în plină stradă, fără nici o jenă.

 

Pentru cine se va bucura de unitatea mea nici nu știu ce mesaj să am. Dacă n-ar avea cui să le vândă, sigur nu le-ar fura. Se bucură unii că dau puțin pe ele, nu se gândesc la prețul real.

Imi pare rau de patanie. Pentru cine sa va bucura de unitatea ta, o sa aiba riscul sa o gaseasca si el furata in 1-2 luni, de fapt hotii vor sti de unde sa il ia....

Link către comentariu

Asta e viața.

Între timp mașina a primit un set de roți pe 17, de iarnă cu Dunlop 4D, decente aș putea spune sau poate că cer eu prea mult pe frânare. Am trecut de 37k, am luat-o cu vreo 24 parcă. Merge ok. Cred că voi avea nevoie de discuri noi, am să văd. Urmează o revizie peste câteva luni. N-am avut probleme cu consumul de ulei și am mers fără restricții. Rar ce am fost depășit, când făceam altceva. Eu sunt foarte mulțumit de mașină.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!