Jump to content

Golf 4 1.6 8 valve Highline


kendoo

Postare recomandată

Bravo , inca un pasionat de detailing ! Ma gandesc ca esti si dincolo pe dc.ro :)...pt cauciucuri am niste Gtechniq T1 si mai ajung prin Arad cateodata , poate odata ne intersectam , sa vezi la T1 durabilitate...tu ce folosesti?

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Link către comentariu
  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kendoo

    44

  • Muale

    13

  • DragosR

    7

  • Muraru Dan

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare, da, frecventez și dincolo. :P Pe cauciucuri am Finish Kare Top Kote #108.

Sunt sigur că T1 are o durabilitate mai mare, poate doar Chemical Guys New Look Trim Gel rivalizează cu el. Pe geamuri am vrut să aplic G1 dar cum nu sunt adeptul produselor de unică folosință m-am reorientat pe Wolf's Chemicals Nano Glass Sealant 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Frumoasa masina si curata.Sa o stapanesti sanatos.Daca o sa am timp zilele astea o sa imi prezint si eu masinuta mea 

Link către comentariu

Subscriu :) Apropo kendoo, ce tips-uri ne dai pentru a proteja masinile pe vremea asta ?(frig extrem, zapada, gheata, sare si alte materiale antiderapante).

Link către comentariu

Nu am tips-uri să spun așa. Unul ar fi să nu dezghețați mașina cu orice fel de perie că o zgâriați, oricât de moale ar fi.

 

Metoda care o folosesc eu. 

 

Metoda e ideală când mașina e curată, când e murdară, prefer s-o purcică.

 

În altă ordine de idei, a sosit ceva bunătăți pentru mașină.

 

uqpv.jpg

 

- lichid de frână - 1 litru
- antigel G13 - 3 litri
- distribuție
Modificat de kendoo
Link către comentariu

Foarte frumoasa masina, imi poti spune te rog frumos cam cat a costat distributia originala?

Link către comentariu

Salutare dragoș, da. Distribuția a fost 100 de euro, dar vezi că depinde de la motorizare la motorizare.

Mersi de compliment, încerc s-o întrețin cum pot. :D

 

vali, am să mă uit diseară că nici nu am deschis cutia sincer. :) Presupun că curea și pompă de apă, o să-ți spun sigur diseară. Revin cu un PM.

 

LE: Așa este, intinzator, pompă de apă și curea.Codul de bare de pe cutii dacă te ajută: 06A198119  06B121011QX

Modificat de kendoo
Link către comentariu

Eu am schimbat distributia la a mea in decembrie anul trecut si ce mi a dat vanzatorul de la magazin dupa certificat a fost curea si intinzatorul marca Contitech plus pompa apa Hepu.Ca pret am dat pe chit 240 lei si pe pompa 170.Daca tu ai dat 100 euro pe original eu zic ca nu e mult.  

Link către comentariu
  • 1 month later...
Ciprian Ciobanu

Te felicit pentru modul cum iti intretii masinuta, ti-am citit topicul de la primul post si dupa cum spunea la un moment dat unul dintre colegi, cred ca este cel mai dichisit si mai curat Golf de pe forum. tine-o tot asa in continuare. Drumuri bune si fara probleme de niciun fel!

Link către comentariu

Mulțumesc Ciprian!

 

Continuam cu pregătirea jantelor de iarnă.

 

Materiale folosite.

 

Sonax Full Effect
Surfex HD 1:10
Meguiar's Wheel Brightner 1:4
Autosmart Tardis
Argila Bilt Hamber
Dressing - Finish Kare #108 Top Kote
LSP - Finish Kare 1000p
Diverse perii și lavete.
 

 

Starea lor inițală.

 

iqdf.jpg

 

Sonax Full Effect în acțiune.

 

y4ib.jpg

 

Jos cu bitumul și adezivul de la plumbi.

 

3j6p.jpg

 

h2k9.jpg

 

Scoatem argila la bătaie. Cam asta-i murdăria ce a scos din jante.

 

iwhj.jpg

 

Rezultat final după ceruire, spălare cauciuc și dressing.

 

le2h.jpg

 

bxtz.jpg

 

yq3c.jpg

 

s8ch.jpg

 

Sper că nu v-am plictisit.

 

Link către comentariu
  • 2 months later...

Salut,

Sunt din Arad si eu.. si tocmai am achizitionat de 1sapt,pentru fica mea, aceiasi masina cu  acelasi motor 1.6 8valve.. si cut.AT.. doar ca e in 2 usi. Sunt pe nr.rosii si urmeaza s-o inmatriculez. Am schimbat si eu ulei mot, filtre,curea distrib.. si urmeaza ulei+filtru cut.AT, bujii, ulei servo, lich.frina.curatare-calibr.clapeta, egr...Masina merge f.bine,dar  consum e cam mare-12% mixt, ceea f.mult fata de consumul f.mic declarat de tine. Comentariile voastre mi se par f.utile si as vrea sa tinem legatura pe viitor..eventual daca ai vreo sugestie ptr.consumul meu. Nu inteleg cum ai scos o inmatriculare asa ieftina/taxa p. 1200lei caci mie imi iese pe simulare 400e?? si mai e si RARul, verificarea..Multumesc..  

Link către comentariu

Îți voi răspunde pe PM la toate întrebările tale cu cea mai plăcere.

Link către comentariu

Salut,

Am incercat sa schimb si eu ulei si filtru cutie automata. Pur si simplu busonul este complet blocat si nu s-a reusit. Recomandarea este sa las cutia asa pina imi va face probleme. Nu prea sunt de acord  fiindca la cei 210000km nu am nici un indiciu ca ar fi fost schimbat uluiul,filtru.. vreodata. Caut acum o baie-capacul negru de jos cu tot cu buson...dar nu am gasit, inca-poate stii ceva. Masina merge excelent si am facut azi si consumul..a iesit 10,2l exclusiv oras, mers linistit, ceea ce e foarte bine.Am fost si la rar dar m-am programat pt.VF si m-au trimis acasa dupa 1 ora de coada. Poate e mai bine..ca eu nu am pregatit deloc masina si cred ca ar fi trebui sa schimb macar un bec de stop pe care l-am vazut ars. Ma mai bate gindul sa schimb usile/sa adaptez geamurile sa le fac electrice si chiar sa gasesc o solutie sa pun macar AC ca nu am deloc clima. Ce zici, s-ar putea? Merci!

Link către comentariu

Părerea mea mai bine previ decât să repari! 

Eu am citit manualul și VW spune că uleiul din cutia automată este pe viață dar nu este așa. Neamțul nu s-a gândit că cineva ține mașina dacă are 200 de mii de km.

 

Eu mi-am schimbat uleiul din cutie + filtrul la un service de cutii automate din Arad. 600 de ron a fost, cu tot cu uleiul lor. Părerea mea e că nu are rost să te bagi tu la cutie, lasă pe cineva care știe cu ce se mănâncă! Fă operațiunea cât mai urgent, mai ales că ai ceva kilometrii.

 

Pe partea de geamuri și AC nu știu să te îndrum că nu am habar acolo. Consumul văd că-l ai ca și mine, deci merge ok mașina.

Link către comentariu

Merci pentru raspunsuri.

Luni la 2 merg la rar, programat pt civ de data asta.., crezi ca ar trebui sa mai verific inaintecite ceva..mai important, ca sa nu ma respinga?

Daca poti m-ar interesa si cit a fost taxa?..mie mi-a iesit 390E/cu 190 CO2, cit a fost  Rar-ul..si eventuale alte taxe. Merci.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

ce detailing :O . si eu care credeam ca daca o spal de 2-3 ori pe saptamana o spal prea mult :)) felicitarile mele pentru masina. Kilometri multi , asflat uscat si in special pentru tine "cer senin" iti doresc :P

Link către comentariu

enaf, vezi pe paginile anterioare exact toate detaliile că nu mai rețin.

Bogdan992, mersi de compliment, aștept să faci o prezentare și cu bijuteria ta s-o admir. :D

Modificat de kendoo
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!