Jump to content

Golf 4 1.6 8 valve Highline


kendoo

Postare recomandată

Frumoasa masina, s-o stapanesti sanatos un milion de kilometri.

Inca de cand a fost lansat, mk4 mi s-a parut o masina superba iar a ta arata foarte ingrijita si imi plac mult si dotarile (scaunele sport incalzite, esp, cd changer, spalator de faruri, etc) care sunt de exceptie pentru un golf din generatia lui.

Link către comentariu
  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kendoo

    44

  • Muale

    13

  • DragosR

    7

  • Muraru Dan

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

masina arata foarte bine...nimik de comentat...

pana la urma doar stapanul stie ce cod motor este...si vad ca nu vrea sa ne spuna si noua :P

ce te faci daca totusi iese E2?cred ca ti-ai scoate banii daca ai dezmembra-o...

Link către comentariu

Atasez datele masinii,titularul topicului nu poate posta o saptamana.Codul motorului e BFQ,euro 4.

VIN number

WVWZZZ1JZ3W194806

Region

Germany

Factory / Manufacturer

Wolfsburg

Mark

Volkswagen

Model

Golf 1.6

Year

2002

Engine

1.60 [75kW] [102HP] [4cyl.]

Serial Number

194806

VIN:

WVWZZZ1JZ3W194806

Marca:

VOLKSWAGEN

Model:

GOLF

Motor:

BFQ

Transmisie:

FDH

Sistemul de control:

4A

Țara de origine:

GERMANIA

Locul de instalare:

Wolfsburg (GERMANIA)

Modificat de vali zak
Link către comentariu

MIstocareala, zi-ne si noua te rog cum e cu taxa aia de poluare? e valabila, nu? am si eu de transcris o masina si sincer nu stiu care e legea, am auzit ceva sume exorbitante.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu

Să vă răspund la toți pe rând.

Flavius, consider că pentru oraș unde circul eu mai mult, automata e mai ok.Mai ales la drum lung + pilotul automat e o adevărată plăcere s-o conduci.Am avut inainte Golf 3 manual, dar am condus o automată și de atunci doar automată vreau.

Mersi de urări, îți doresc la fel!

Passat_A S L, da, climatronicul e singura dotare ce-mi lipsește dar o consider mai mult un moft, că face în mare același lucru ca și clima în rest e tot ce-mi doresc!

DragoșR, mersi de sfat, am să-l urmez.

Serj Arad, mulțam de urare, sunt încă în faza de cunoaștere cu Golful. :D

ionut v, afară a avut consumul mediu de 6,7 % pe parcursul a 1250 de km, Germania - România, deci eu zic că e ok, pe România în oraș încă n-am făcut testul.

Laur, mulțumesc de urare, la fel îți doresc și tie!

Muale, da cutia se comportă chiar foarte bine.Schimbă lin lin.Trebuie schimbat uleiul și filtrul din ea să nu am treabă deși pe manualul de întreținere cică e pe viață uleiul, dar am întrebat ici colo și e o minciune gogonată afirmația respectivă.

În privința costurilor de înmatriculare costă 2448 RON cu totul, deja am înaintat 1000 de RON din sumă, Joi am fost și la RAR și a ieșit f ok mașina.

Muraru Dan, mersi de sfaturi, bine că mi-ai zis de ele. Mai trebuie ceva verificat?Îți doresc și tie km multi fără incidente.

marius1982.11, cum ai dedus că e de 1.2?Am postat greșit codul motorului, îmi cer scuze, e BFQ.

E 8 valve, 1.6-le cu 75 de kw, a elucidat vali misterul.

Taxa la mine e la fel, 285 de euro iese, aștept să iasă CIV-ul și să demarăm mai departe înmatricularea.

Scaunele îmi plac mult și au fost îngrijite de proprietar după cum se vede.

Când am venit cu ea din Germania, scaunele și-au spus cuvântul când a fost vorba de confort.Sunt f ok.

Mulțumesc de urări!

mike., adică a fost produsă pentru Germania, primul proprietar a fost neamț stabilit în Germania.

Ca să mă lămuriți și voi, la primul proprietar scrie Volkswagen AG ștampilat, a fost mașină de firmă sau?O să fac o poză.

Florin050, pe net a fost postată la prețul de 3990 de euro, dar mi-a lăsat-o la 3400 de euro + 100 de euro cauciucuri aproape noi michelin alpin de iarnă și jante de aliaj.Eu zic că e ok.

Ovidiu, nu, e euro 4.

Marcos28, ai mare dreptate, găsești niște rarități afară de vai și amar, doar bani să ai.

kicker, după cum ai citit, îmi plac mult și nu le-aș da oricât mi-ai oferi. :D Merci de urare!

edy passat, mulțam!îți doresc la fel.

gaby, merci de laude domnu.

Acuma că v-am răspuns la toți să vă spun ce am făcut la ea până acuma.

Am schimbat așa:

Filtrul de benzină Bosch

Filtrul de polen Mann

Filtrul de aer Bosch

Filtru de ulei Bosch

Ulei Castrol Magnatec 5w40 C3 5 litri

Bujii NGK BKUR6ET-10

Toate consumabilele de mai sus au costat 360 de RON.

Nu numai atât dar am schimbat meniul computerului de bord în engleză, am activat și funcția de autoblocare a ușilor când am peste 15 km/h, am resetat și intervalul de service să fie ca la carte, + când închid mașina din cheia briceag acuma am un mic zgomot ca și un claxon când se deschide/închide mașina.

Funcția cu airbag-urile să rămâna în bord și să scoată zgomot ca să-mi pun centura pentru șofer și pasager nu a mers.Doar rămâne 1-2 secunde aprins airbag-ul în bord după care se stinge.

Am vrut să activez și funcția Range, dar nu a mers cu programul VCDS.

Toate acestea, manopera pentru schimbarea consumabilelor + opțiunilor din VCDS am scos din buzunar 100 de RON.

Am curățat și mai în detaliu interiorul doar că am uitat să fac poze.Sper să fac zilele următoare.

Următorul pas este să merg să schimb uleiul din cutia automată iar după distribuția.

Sper ca luna viitoare să schimb uleiul din cutia automată căci banii sunt o problemă momentan, mai ales că mai am să dau 1448 de RON pentru înmatriculare.

Modificat de kendoo
Link către comentariu

daca vrei sa ramina aprins airbagul decupleaza unul din ele :))

pentru ca martorul de centura sa functioneze altfel, iti trebuie partile dintre scaune aferente centurilor cu contact in ele si daca nu ma insel senzori de greutate in scaune.

vezi ca e un topic unde colegul gabivvx iti scoate optiunile dupa VIN.

de unde ai luat consumabilele?

promiti ca tragi o linie la cheltuieli dupa ce ii schimbi si uleiul ?!? :D

Link către comentariu

la g4 nu cred ca se poate sa piuie centruile decat daca faci tu vreun montaj extra.

si la mine sta in bord iconita aprinsa putin dar se stinge chiar daca nu cuplez centura.

de ce vrei sa stea aprins airbag-ul?!

Link către comentariu

Am înțeles, am crezut că se poate să faci piuie centurile când șoferul și pasagerul nu au centurile cuplate și când sunt cuplate să se stingă dar are aceleași comportament cum ai tu Muale.

Dragoș, le-am luat de la un magazin de piese auto din zonă.Mă cunosc cât de cât cu vânzătorul și mi-a făcut o mică reducere.

La care ulei te referi?

Uleiu la mașină s-a schimbat o dată cu consumabilele și opțiunilor cu VCDS.A fost 100 de ron.

Link către comentariu

La mașina i-a expirat ieri numerele roșii din Germania, așa că stă frumos în garaj acuma.

Aștept să mă sune Luni intermediara să-mi spuna să plătesc timbrul de poluare sau taxa auto cum ar fi, să fie mașina pe drumurile publice cât mai rapid posibil.

Link către comentariu

Am o nelămurire, tot am căutat pe forum să văd ce car kit am la mașină dar nici unul nu se aseamănă cu a meu.

În decodarea VIN nu apare nimic despre car kit, deci ce poate fi?

Link către comentariu

doar pregatire, suport pt unul.

poti da jos suportul ala si ca sa nu ramii cu gauri pui un plastic intact luat din schrott

Link către comentariu

sau pastrezi plasticul, montezi pe el un sistem magnetic si pui telefonul/gps acolo

Link către comentariu

si mie mi se pare ciudat dar exista firma Tetrax care produce asa ceva si nu s-a plans nimeni de probleme cu campul magnetic

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Mașina are numere de câteva zile, am primit și talonul. Totul e ok.

Mai rămâne să strâng ceva bănuți ca să schimb uleiul din cutia automată dar până atunci aștept să fie o vreme mai bună să-i fac niște poze calumea + s-o spăl ca la carte.

Modificat de kendoo
Link către comentariu

Mașina circulă de ceva vreme pe străzi bine mersi.Până acum am numai cuvinte de laudă la adresa ei.

Și niște poze s-o vedeți curată la exterior.

Ignorați petele de pe jos.Provine de la câinele meu năștrușnic care-și face nevoile pe unde apucă. :D

 

post-70486-0-58815400-1360183748_thumb.j

post-70486-0-72889600-1360183808_thumb.j

post-70486-0-91242100-1360183831_thumb.j

Modificat de kendoo
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!