Jump to content

Aparatori de noroi pentru iarna


Master_Blaster
 Share

Postare recomandată

@Master_Blaster

Link de pe okazii sa ne luam si noi

Pentru seat altea am cod 5PO in loc de 5KO - restul cifrelor identice - oare or potrivi?

Totusi in poza difera cel putin ca cele de seat sunt decupate drept la partea inferioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Master_Blaster

    11

  • Rave

    8

  • Muraru Dan

    7

  • Al Bundy

    6

Am sieu presuri. Dezavantajul e ca le auzi scrasnind la fiecare urcare / coborare de bordura si in plus cand cobori orice bordurica, daca atingi cu ele, trag de bara din spate. in rest...utilitate sau look.... nu stiu ce sa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Master_Blaster

Link de pe okazii sa ne luam si noi

Pentru seat altea am cod 5PO in loc de 5KO - restul cifrelor identice - oare or potrivi?

Totusi in poza difera cel putin ca cele de seat sunt decupate drept la partea inferioara.

N-au nici o utilitate la Altea, tot pragul este protejat/imbracat de bandoul de plastic ce se intinde de la pasajul rotii fata pana la cea din spate, deci in fata nu se justifica, iar in spate iti smulge bara la borduri.

Vizual este un cosmar.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

1 Eu NU urc borduri decat pe alea f mici sau cu spatele.

2 Se moteaza un picut mai complicat, aici tutorialul pentru jetta, gaurile nu sunt date. Si trebuie date rotile jos.

http://i1034.photobucket.com/albums/a427/binky2k/splash-guard-install-01.jpg

http://i1034.photobucket.com/albums/a427/binky2k/splash-guard-install-02.jpg

http://i1034.photobucket.com/albums/a427/binky2k/splash-guard-install-03.jpg

http://i1034.photobucket.com/albums/a427/binky2k/splash-guard-install-04.jpg

3 Link pe okazii nu mai am pt ca omul nu mai are, dar daca vreti sa-l interbati: http://www.okazii.ro/accesorii-roti/aparatori-noroi/aparatori-noroi-vw-golf-6-flapsuri-noroi-vw-golf-6-a121382334

4 Estetic nu comentez nu e o modificare aiurea asta chiar are o utilitate si voi ar trebui sa apreciez ca macar nu o sa va mai stropesc asa rau, daca ne intalnim prin bucuresti.

Le-am montat pe cele pe spate, pe fata m-am incurcat un pic si probabil o sa termin maine seara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am pus si eu pe a mea, care e BlueMotion (adica e lasata de la mama ei) si ajuta ceva, ceva.

Poze de la altii http://uk-mkivs.net/forums/t/225935.aspx

Si postu cu pozele de pe un forum dupa care m-am ghidat si eu: http://volkswagenownersclub.com/vw/showthread.php/2701-DIY-OEM-Mudflaps

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am montat si eu ieri.

2013_01_10_16_11_16.jpg 2013_01_10_16_11_28.jpg 2013_01_10_16_11_49.jpg 2013_01_10_16_12_08.jpg

Azi nu s-a murdarit masina sificient incat sa pot face poze concludente, am mers numai 3km asa ca nu s-a murdarit inca masina. Dar sunt destul de joase si ating cu ele rampa de la paracrea klaus cand plec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine :icon_thumleft: Cred ca ar fi o placere sa merg in spatele tau pe vremea de afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma bucur cand vad oameni preocupati si de cei care merg in spatele lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu mai atingi bordura incearca abordarea ei piezis.

In Ungaria am vazut foarte multe masini cu aparatori de noroi spate cel putin, multe de tot. Eu mi-am montat la toate masinile(Octavia are spate din fabrica iar fata de la dealer bonus) fie chiar si modele universale. din respect pentru ceilalti participanti dar si pentru pragurile si spoilerul masinii. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Master_Blaster

Aparatorile nu au avut viata lunga, ce-i drept nici eu nu am avut grija de ele mai ales ca masina e destul de joasa.

 

Asa arata dupa 4 luni:

post-2151-0-68184900-1365915442_thumb.jp post-2151-0-81477800-1365915455_thumb.jp post-2151-0-48174200-1365915463_thumb.jp

 

Suruburile cu care au venit era deja coapte si au fost f greu de dat jos. Cei 150lei au ajuns acum la gunoi.

Modificat de Master_Blaster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asta e diferenta intre cele OEM si cele Made in China cu cod OEM...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le am de 3 ani (oem) si sunt ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde si de cum sunt utilizate! am un vecin care da picioare puternice in aceste aparatori sa cada gheata! sau ai gheata mai multa pe ele si cobori o bordura, etc, etc.. Cat sa tina si ele! Au si a mele 3 ierni pe octavia, dar si masina e mai inalta, avand si pdg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le am de 4 ani, de cand e masina si sunt ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

Cam amestecam Golf cu Octavia (cu suspensia vestit de off-road) nu? Eu daca urc sau cobor o brdura strivesc aparatoarea ca masina are cam aceeasi inaltime ca o bordura normala in bucuresti. Plus eu am agatat zilnic aparatorile pe platforma Klaus.

 

Iar trecerea la viteza f mare peste searatorii de sens din cauciuc a rupt 2 aparatori si mi-a spart si grila fata... 

 

Sunt 100% sigur ca nici cele originale nu rezistau mai mult doar sa se montau mai bine si se puteau da jos mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, octavia mea nu are PDG si cand parchez, si este 1 persoana in spate, ating cu toba finala de bordura, de aparatori ce sa mai zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu era masina lui foarte coborata, pentru ca -40/-45 inseamna destul, cred ca rezistau si astea mult si bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus si pe octavia si pe golf fata-spate oem.

Intr-adevar, la golf am atins usor de 2 ori in bordura, cand am coborat de pe trotuar si cu octavia o data, dar nu s-a intamplat nimic. Am PDG pe ambele masini. Trebuie sa fii foarte atent, ca altfel le rupi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea, nu se compara o chinezarie cu un oem. Cele oem sunt flexibile si rezista la indoire destul de bine. Eu le am de 4 ani si le-am dat de borduri la greu si fara sa se rupa vreunul in tot acest timp, chiar daca erau pline de gheata.

Probabil si acestea oem crapa si se rupt daca le atingi in viteza, insa la mers incet rezista din ce am vazut eu.

 

Legat de patania ta Master, de suruburi ce sa mai zic, no comment.

Daca si materialul aparatorilor e la fel de prost ca si suruburile, nu ma mira ca ti-au crapat asa de repede.

 

Dar, te-ai interesat inainte sa vezi cat te costa la reprezentanta? Daca mai tin eu bine minte, cand le-am luat pe ale mele pt rotile din fata, la reprezentanta nu m-au costat mai mult de 100 lei.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de pe fata au fost 50 lei oem.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

Mie mi-au placut doar ca nu sunt ce trebuie pentru masina mea, probabil daca voi mai pune unele voi pune unele simple flexibile care sa nu se poata rupe si voi folosi suruburi de inox. 

 

Probabil o sa iau ceva gen Rallyarmour. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iati oem si nu te mai complica atat.

Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tot insistati atat cu OEM?!Si ale lui tot OEM erau doar ca erau pt piata din china

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!