Jump to content

Aparatori de noroi pentru iarna


Master_Blaster
 Share

Postare recomandată

Ce ziceti merita? Asa cum pun jante de tabla eu as pune si aparatori de noroi, iarna; mai ales ca masina mea e alba.

Nu am gasit unele oem, exista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Master_Blaster

    11

  • Rave

    8

  • Muraru Dan

    7

  • Al Bundy

    6

5K0 075 111 - fata

5K0 075 101 - spate

Sunt cam 100-150 de euro fata + spate. Dar sunt cam degeaba insa, din ce am citit. Adica nu fac mare lucru nici pe lateral nici in spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita. Mai ales in cazul tau in care ai masina mai coborata pt ca se pot rupe in ceva gheata de sub si sunt predispuse sa adune zapada la greu.

DSC_0029-10.jpgDSC_0016-15.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita din plin cele de pe spate pentru masinile care circula in spatele tau. Eu as introduce ca obligatorie aceste presuri pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit pe net poze cu un golf 6 alb cu roti de tabla fara capace, lasat si cu aparatori... Asa ca aseara am comandat un set pe okazii, sunt ieftine rau la 140lei, deci daca le agat ma doare la bascheti. Daca astea se rup pt ca sunt proaste calitativ dar sunt practice si mie imi plac, o sa-mi comand unele oem.

@GabiB77: Pai ne cam batem joc de masina cand conducem prin jegul de pe strazi iarna. Eu cred ca o sa dea chiar bine cu rotile din tabla fara capace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa fie asa scumpe, pentru octavia mea cele de pe fata au fost 50 lei OEM .

M-am uitat in etka si intr-adevar sunt 43 euro fata si tot atat spate/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus si pentru spate si pentru fata. Sunt mai scumpe decat cele de octavia.

Luneta tot se stropeste, dar nu ca inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate Cristi cu obligativitatea celor din spate.Eu la masina personala(stiu ca nu este aria potrivita dar ca idee) am si pe fata si pe spate iar in comparatie cu o masina identica este diferenta mare la jegul de pe masina din cauza rotilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se par utile pt cei din spate.

masina proprie se va stropi, sub aripa se fac niste curenti la viteza mare si mizeria e aruncata si in exterior putin...nu doar in spate.

ma refer la acea mazga fina, nu la pietre si apa.

cele din fata ar proteja pragul de lovituri/puncte de rugina dar incurca la urcarea bordurilor. cele din spate mai scapa bara de mizerie.

luneta se murdareste si cu aparatori, conteaza forma masinii /aerodinamica si curentii formati de-a lungul caroseriei. exista niste spoilere mici montate vertical la extremitatile lunetei cu scop de a reduce mizeria (am vazut la FX45 si Mini )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De stropit masina tot va stropi deoarece picurii fini nu vor fi opriti de aparatori.

Insa, ca protectie pt masina, cel putin pt rotile din fata, grosul mizeriei si toate pietricelele nu vor mai sari in praguri.

Ca aduna cheata si zapada, da, de acord insa si fara ele tot la fel se aduna zapada.

Pe al meu golf 4 am doar pe fata pt a-mi proteja pragurile si chiar daca nu au eficienta pe care mi-o inchipuiam le consider utile.

Cele OEM sunt dintr-un plastic care desi nu e f moale, este suficient de flexibil si pana acum nu s-au crapat desi am luat o gramada de gropi in care aparatoarea a atins solul.

Cele aftermarket desi sunt mai ieftine poate nu sunt la fel de flexibile si pot crapa.

In incheiere, nu te astepta la minuni, anume ca nu se va murdari masina deloc, insa personal le consider utile data fiind mizeria de pe drumurile nioastre.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luneta tot se stropeste, dar nu ca inainte.

Pe laterala masinii tot la fel de mult jeg se aduna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jegul de pe laterala este facut de rotile din fata.

daca ai observat o masina pe dn sau pe autostrada, vezi ca face un nor de apa incepand cu partea de sus a aripii, pana la asfalt (partea spre spatele masinii, din fata este curentul de aer)

Logica imi spune ca o bucata de cauciuc pusa jos nu are cum sa opreasca TOT norul de stropi de apa/noroi ce este ridicat/anrtenat de roata si curentul de aer. asta cel putin la viteze mari...la mers incet, toata apa este aruncata pe aparatoare (ca la biciclete)

post-66542-0-46125100-1356603945_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dai seama ca grosul e oprit de aparatori, insa stropii fini dar si restul mizeriei ce nu e retinuta de aparatori se depune peste tot cum se depune si fara aparatori.

Singurul lucru ce l-am reparcat este faptul ca, iarna spre exemplu. prima jumatate a pragului nu se incarca cu zapada de pe carosabil asa de tare, dupa aceea zapada depunandu-se la fel ca si in cazul lipsei aparatorilor. si asta pe fata pt ca eu doar acolo am aparatori. Parca umpic si pe usi nu se mai depune asa strat gros de mizerie, insa de murdarit masina tot se murdareste.

De aceea iti spun ca minuni nu fac si doar previne murdarirea excesiva a caroseriei in zona invecinata aparatorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricate aparatori ai pune, tot se face jeg. Dar o imbunatatire este.

Suparator este jegul pe luneta, stropeste si nu mai vezi nimic. Golful are roata spate foarte aproape de terminatia masinii. In general la hatchback, luneta se murdareste rau. La octavia nu ajunge niciun strop pe luneta, e alta masina.

Acum vreo 2 ani cand am fost in concediu, m-a prins ploaia cu octavia pana in Nadlac, am plecat cu masina jegoasa din tara. La intoarcere m-a prins ploia pe autostrada in Germania: mi-a spalat masina de era impecabil de curata. Concluzia o trageti voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit pe net poze cu un golf 6 alb cu roti de tabla fara capace, lasat si cu aparatori...

Poate te ajuta...

neigefevriermedium.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu poza dar e gti, ;) Si imi place cum arata.

Eu pun aparatorile ca sa protejeze pragurile si usile de pietricele, nu ca sa nu se mai murdareasca masina. Spatele se jegareste la toate masinile doar ca la alea cu luneta verticala si f aproape de spatele masinii se murdareste si luneta ca si bara spate. Motivul e legat de aerodinamica masinii si vortexurile care se formeaza in spatele masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt e un TDI de state si o sa arate fix ca a ta dupa ce montezi bara de GTD si stopuri LED... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am aparatori de cca. 4 ani. Masina se murdareste, dar asa cum spunea si Al Bundy , sunt mai putin expusi cei care ruleaza in spate.

Eu am montat ceva no name, dar care se potrivesc foarte bine.

Bafta/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La harch se murdareste luneta nu din cauza rotilor care sunt aproape de fundul masinii ci din cauza curentilor turbionari ce se formeaza in spate si ridica particulele fine pe luneta..

Imi amintesc ca intr-un ssp al golf-ului 4, vw scria asa: Nu putem elimina legile fizicii, insa putem pune un stergator in spate care nu e doar pt apa ci si pt praf.

La berlina, cum turbulentele nu se fac pe luneta ci pe partea din spate e normal sa nu se murdareasca luneta, de aceea berlinele nu au stergator in spate. Nu ca nu ar fi putut pune si acolo un stergator.

Dar asta e cam oftopic, revenind la subiect, intradevar, chiar daca stirbesc putin din aerodinamica si nu arata poate asa de bine pe masina, cum avem inca drumuri mizerabile si pline de pietricele personal recomand aparatorile.

Sarbatori fericite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Master_Blaster

Mi-au veni apratorile de noroi de pe okazii. Spre uimirea mea sunt copii chinezesti dupa cele oem, au inclusiv codurile corecte. Asa ca pentru 150lei cu tot cu transport sunt f fericit.

Am spalat masina azi si in seara asta sper sa le si montez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca nu sunt replici. Sunt OEM Volkswagen dar produse in China, ceea ce, din pacate, inseamna ca nu sunt supuse la controalele de calitate din Europa. Dar ar trebui sa vina bine pe masina.

Sent via RCD 510

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

Se poate arata destul de bine. Dar nu au instructiuni de montare si au venit cu niste cleme dubioase, asa ca nu stiu daca le montez in seara asta.

2013_01_08_12_32_15.jpg 2013_01_08_12_32_41.jpg

2013_01_08_12_32_49.jpg 2013_01_08_12_33_14.jpg

2013_01_08_12_33_22.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se prind in suruburi, gaurile sunt prezente deja. Pe spate iti trebuie ceva foarte mic sau sa dai roata jos...

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!