Jump to content

New Skoda Superb


ARDEI_IUTE
 Share

Postare recomandată

Cel mai probabil preturile pentru noul Superb vor fi comparative cu cele ale unui Passat CC. In articolele aparute odata cu prezentarea masinii la salonul de la Paris (cred) se zvonea ca va avea un pret incepind cu 24 000 DDP. Nu stiu cit de adevarate sunt aceste zvonuri, dar in mod sigur nu s-ar vinde nici un exemplar la pretul de peste 40 000 pentru 2.0 TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai prima parte se cam confirma...adica preturile incep de la 26000 euro. nelamurirea era...de ce ajung pana la 42000 euro pentru 2.0TDI?

cand vor pune si motorizarea v6 4x4 ...nici nu vreau sa ma gandesc la pret!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa mai eliminam din nebuloasa preturilor Superbului 2, va dau niste informatii despre preturile care se prefigureaza la dealerii din Romania:

Un model 1.4 TSI 125 CP in varianta Comfort va avea un pret DDP intre 19000-20000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diesel, cumva ai o brosura cu echiparile astea...in detaliu?

Si de unde apar diferentele astea mari de pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am o brosura. Inca nu s-a scos. Ce am scris eu sunt preturi la care dealerii isi comanda masinile pt lansarea din septembrie. Pt ca sunt preturi orientative am pus 1000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un model 1.4 TSI 125 CP in varianta Comfort va avea un pret DDP intre 19000-20000€.

Pretul e logic . Ma asteptam ca sa fie pina in 20.000 DDP

Un model 1.4 TSI 125 CP in varianta Comfort va avea un pret DDP intre 19000-20000€

...

Un 1.8 TSI 160 CP in varianta Comfort va avea pretul DDP intre 21.000-22000€.

Aici ceva nu se pupa . Iese o diferenta de ~2000 euro intre cele 2 motorizari , ceea ce mi se pare suspect . La Passat diferenta e doar de 1200 euro cu tot cu TVA

Mai este si nivelul de dotari Elegance

Preturile DDP incep de la 26000€ (1.8 TSI), 26500€ (2.0 TDI PD), 27500€ (2.0 TDI CR).

Scump . Passat Highline 2.0 TDI Cr costa tot vreo 27500 euro in conditiile in care contine si piele Alcantara in dotarea de baza (care face si ea vreo 1000 euro macar) si vad ca la Skoda Superb pielea nu exista in dotarea Elegance

Ramin la ideea ca un Superb 2 trebuie sa nu coste mai mult decit un Passat echivalent (motor , dotari) . Altfel vor avea vanzarile primului model

Modificat de andrei81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar Highline nu are Xenoane (~1000E), jante de 17. Oricum astea sunt doar speculatii, pana nu apare nu stim inca preturile. Oricum varianta trecuta se vindea foarte bine din cauza modelelor cu dotari speciale, nu cele Elegance etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rifflections

Eu zic ca va fi o concurenta puternica pt passat, este mai noua masina + ce a zis Alextz.

:vaidecapulmeu: Nu stiu de ce tot timpul cand apare o masina complet noua, lumea ii compara pretul cu o alta masina din aceeasi clasa dar 'veche' de 3 ani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Nu stiu de ce tot timpul cand apare o masina complet noua, lumea ii compara pretul cu o alta masina din aceeasi clasa dar 'veche' de 3 ani...

Poate pentru ca folosesc aceeasi platforma si au in general aceleasi motorizari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesante preturile in Germania...http://www.skoda-superb.de/index.php?id=preise&PHPSESSID=1e8ee3bc2e84f09350e1bed6f0c4c80b

Ei au (si probabil se vor regasi si la noi) modele 4x4 pe 2.0 TDI CR si 1.8 TSI.

Tot o noutate e si 1.8 TSI DSG.

3.6 V6 4x4 nu va atrage vanzari la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...la noi va fi mai ieftina decat exemplul dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

speram sa fie asa. exemplul dat este cel mai ieftin gasit pe mobile.de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate pentru ca folosesc aceeasi platforma si au in general aceleasi motorizari...

Aceeasi platforma , aceeasi "tehnica" (motoare , transmisie , suspensie etc) si aceleasi optionale in proportie de 95%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

la noi va fi mai ieftina pt ca difera nivelu de echipare standard pt fiecare nivel de echipare ,asta am vazut configurind octaviaII pe http://www.skoda.ro si http://skoda.de ,deci la nemti nu pre mai au ce pune la nivelul de echipare elegance fata de noi.

la ei nu pui optinale decit pt confort : navi ,piele, scaune incalzite, geamuri , trapa pe cind la noi trebuie sa pui esp, aibaguri cortina,maxidot alte tipuri de cauciucuri etc deci de aici diferenta de pret .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Noutati!!!

din surse sigure:

La 1 Septembrie vom avea posibilitatea sa facem un drive-test cu noua superb.

Actuala masina a mea este un golf plus 1.9 TDI Comfortline cu cateva optionale (in septembrie face 1 AN) si cred ca o voi schimba cu acest superb.

Sper sa am bani.....:question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am vazut azi noul superb in parcare la PBN am facut si niste poze le voi urca cum ajung acasa. O sa editez postul si pun pozele.

Mi-a placut interiorul f mult desi m-am uitat doar de afara prin geam. Spatele ... e chestie de gusturi.

Later edit Iata si pozele:

11ja8.th.jpg

12qf0.th.jpg

13zg2.th.jpg

14yr0.th.jpg

15vs8.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu l-am vazut la PBA joi cu un prieten. Chiar au avut amabilitatea sa deschida masina si sa ne lase sa urcam in ea. Foarte frumos facuta,chiar impresionanta. Spatiu pe bancheta din spate "fara numar". Din ce mi-au spus baietii, pretul va fi 18 000 DDP pentru versiunea de baza cu motor 1.4 TSI(TFSI) 125 de cai putere si va aparea in showroom-uri la sfirsitul lunii septembrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Buzau puteti vedea in show-room noua Superb incepand cu 25 septembrie.

Masinile din pozele de mai sus le foloseste Porsche Romania pentru instruirea echipelor de vanzari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Superb!!! Asta inseamna ca A4 a ramas singurul sedan care mai are tractiune integrala adevarata, si nu haldexuri si alte prostii. Dupa cate probleme au fost cu Passatul B6, Skoda ar fi trebuit sa mearga pe platforma A4 B7 sau chiar B8. La preturile care se vehiculeaza aici nu e diferenta mare (maxim 6-8000)pana la un Audi A4 quattro care e alta mancare de peste...Pacat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze neoficiale facute in acest weekend la un test drive !!! Atentie , arhiva are peste 500 Mb !!!! Contine si citeva filmulete facute cu aparatul foto,deci scuzati calitatea.

http://s4.transfer.ro/storage/skoda-d897f.rar

Info Skoda Superb : http://www.dump.ro/download.php?id=15744&a...QCEwOgfgjgBiU9m

Si citeva pdf-uri cu datele tehnice,dotari,preturi,motorizari,etc

Date_tehnice_Noul_Superb.pdf

Lista_preturi_Noua_SkodaSuperb.pdf

Modificat de soundmaker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E frumoasa, la cum arata si ce stie sa faca, pretul mi se pare bun, motorizarile sunt excelente... nu imi place cum arata din spate, si nu ma incanta bordul si volanul. Consola e bestiala, si dotarile de confort... de nota 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteapta sa o vezi live si sunt sigur ca iti vei schimba parerea cu privire la bord, volan si cum arata spatele. Trust me.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Do not... mie nu imi place designul nici la passatul nou... eu sunt mai clasic, nu sutn expert... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!