Jump to content

New Skoda Superb


ARDEI_IUTE
 Share

Postare recomandată

Salut,baieti!Sincer sa fiu,e mult mai frumoasa ca un passat,cel putin interiorul e superb!De fapt,toata masina e SUPERBa!Dar break-ul nu-mi place...Voi ce parere aveti?

Ce ati alege dintr cele doua masini?Drumuri bune sa aveti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presedintele de la Skoda a confirmat ca va exista varianta Superb Variant (intr-un articolas in revista "Auto Motor si Sport"). Nici un constructor serios nu poate sa excluda din gama sa un Variant la clasele compacta si medie. In acelasi articol se vorbea si despre posibilitatea construirii si a unui van Skoda, gen Renault Espace. Ca planuri de viitor, se afirma ca Skoda va atinge in 2012 o cifra de productie anuala de 1 milion de masini. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Drapar.Superbul e varful de lance de la skoda si mi se pare absurd un model combi.Care vrea combi,sa ia octavia sau passat.Nici un model de varf de la nici un constructor nu are un model combi...Sincer sa va spun,nu-mi plac deloc break-urile!Poate dupa ce m-oi insura si oi avea copii sa-mi placa.Salutare la toti skodistii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea Suberb-ului Variant e data de cerinta publicului pentru masini cu capacitate sporita de incarcare (combi-uri) dar si avand in vedere clasa in care joaca (Audi A6/S6 Variant, BMW Seria 5 Touring, Mercedes E-Klasse T-Modell, VW Passat Variant).

In mod sigur vanzarile Variant-ului fata de limuzina vor fi mai mici dar din punctul de vedere al marketingului e important sa fie oferit si un Variant.

@claudiu_gl: Nu cred ca se va supara nimeni daca nu ne saluti de fiecare data cand incepi sa postezi, pentru ca nu avem intotdeauna o discutie on-line si deci nu e un dialog 100%. Multumesc de intelegere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici un model de varf de la nici un constructor nu are un model combi...

Nimic mai fals! Vezi Audi, BMW, Mercedes, etc. etc...

Subscriu la parerea lui Drapar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Audi,BMW si Mercedes, "virfurile de lance" sunt A8,Seria 7 si S-Klasse care intradevar nu au modele combi. Eu cred ca Superb-ul se orienteaza spre alta clientela prin urmare e putin deplasata comparatia cu astfel de modele. Eu sincer cred ca in Europa modelul Combi,daca intradevar va exista, va avea vinzari mult mai mari avind in vedere ca sunt foarte apreciate astfel de caroserii pe cele mai mari piete. Nici eu nu sunt mare admirator al masinilor Break dar cred totusi ca din punct de vedere al marketingului ar fi o dee buna. Sincer la cum arata interiorul in pozele oficiale poate sa aiba orice caroserie ca tot se vor gasi cumparatori. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mi se pare ciudat este faptul ca vor mai exista motoare diesel pe noul Superb bazate pe tehnologia PD. Hai sa zicem ca as intelege pentru motorul de 1.9 litrii, ca motor entry-level pe gama diesel, dar nu mai inteleg la motorul de 2 litrii 140cp. Pe noul Tiguan, daca nu ma insel, acest motor este declarat ca fiind CR. Si ma mai asteptam la o versiune de top diesel de genul 2.7 TDI. In rest masina este magnifica. Am o Octavia in prezent, pe care la anul pe vremea asta o voi schimba cu acest model Superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mi se pare ciudat este faptul ca vor mai exista motoare diesel pe noul Superb bazate pe tehnologia PD. Hai sa zicem ca as intelege pentru motorul de 1.9 litrii, ca motor entry-level pe gama diesel, dar nu mai inteleg la motorul de 2 litrii 140cp. Pe noul Tiguan, daca nu ma insel, acest motor este declarat ca fiind CR. Si ma mai asteptam la o versiune de top diesel de genul 2.7 TDI. In rest masina este magnifica. Am o Octavia in prezent, pe care la anul pe vremea asta o voi schimba cu acest model Superb.

In timp se va renunta la toate motoarele de tip pompa-injector, era previzionat ca pana in 2009 vor mai ramane unele in gama si de abia de atunci toate vor fi exclusiv CR :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,4 TSI 1,8 TSI 3,6 FSI 4Motion

1390 1798 3580

92/5000 118/4500-6200 191/6200

200/1500-4000 250/1500-4200 350/2500-5000

201 km/h 222 km/h 250 km/h

10,5 s 8,6 s 6,5 s

6,6 L/100 7,6 L/100 10,0 L/100

1,9 TDI PD 2,0 TDI PD 2,0 TDI CR

1896 1968 1968

77/4000 103/4000 125/4200

250/1900 320/1800-2500 350/1750-2500

190 km/h 207 km/h 222 km/h

12,5 s 10,2 s 8,8 s

5,7L/100 5,9L/100 6,0 L/100

Superb I Superb II

4803 4838 +35

1765 1783 +18

1469 1461 -8

2803 2761 -42

Modificat de Georgik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Insa cand este estimat a se lansa si in Romania noul Superb? Masina mi se pare foarte frumoasa si daca va fi aproximativ la acelasi pret cu vechiul Superb, adica nu mult mai scumpa, este foarte atragatoare. Momentan am o O2, dar daca nu va sari de 30-32k un Superb 2.0TDI cu optiuni medii sunt foarte tentat sa o schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In martie 2008 va fi lansarea oficiala la Salonul Auto de la Geneva, deci undeva spre toamna-iarna va apare si la noi.

Off-topic: De asemenea, anul acesta va fi si un face-lift la Octavia II. Probabil MY2009 ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum eu ma asteptam, noul Superb este la inaltime. Daca generatia 1 e un Passat B5 sau B5.5 in proportie de 90% (micile deosebiri sunt plasate doar in puncte unde impactul optic e maxim si cel de buget pentru constructor e minim), generatia 2 mi se pare ca e deja construita pe baza lui Audi A6. Bordul, volanul, cotiera centrala si schimbatorul de viteze, usa de torpedou - toate sunt clar imprumutate de acolo. Climatronicul nu mi se pare cunoscut dar arata foarte bine. La exterior, in fata predomina designul original de la Skoda dar in spate blocurile optice iarasi amintesc puternic de cele de pe Audi, doar ca intoarse invers, nu vi se pare? Oricum, spatele e de departe piesa cu designul cel mai discutabil si e adevarat ca iti ia timp sa te acomodezi cu el ca sa il iubesti.

La capitolul noutati de departe cel mai interesant e sistemul dual de deschidere a portbagajului. In 4 ani de condus Superb am avut mai multe situatii in care am vrut sa introduc in portbagaj ceva care ar fi incaput dar era prea mare ca sa intre. Pe de alta parte, cand ai de scos ceva mic din portbagaj, afara e viscol si inauntru un copil transpirat, portbagajul de sedan bate de departe un hayon care decoperteaza un sfert de masina. Asa ca pe mine ma face fericit inventia asta. In plus o sa le inchida gura prietenilor cu Octavii care se lauda cu hayoanele lor.

Alta noutate (noutate doar pentru Superb) pe care mi-o doresc si care de acum va fi disponibila e tractiunea integrala. Se pare ca va fi disponibila doar cu cutiile DSG dar asta nu e o problema. Motoarele diesel au si un common rail care sper ca e mai silentios decat cele prezente.

Foarte interesant e si sistemul AFS. Nu stiu cat de mult se va face simtit in trafic (vom trai si vom vedea) dar pe hartie e interesant: "Una din noile tehnologii in noua Skoda Superb 2009 este AFS (Sistem de Faruri Adaptive) pentru farurile bi-xenon. AFS are patru moduri de iluminare, respectiv: Intercity (0-15km/h si 50-90km/h; fascicol obisnuit), City (15-50km/h; fascicol mai scurt dar mai lat), Highway (90+km/h; fascicol mai lung si mai lat) si Rain (pentru vizibilitate redusa; fascicol mai jos si mai lat)." [traducerea mea].

Tot interesant e si stemul de navigatie si multimedia cu ecran tactil si hard-disk. Poate se va pastra si acutualul DVD-player cu display pentru locurile din spate.

Pe ansamblu o masina foarte, foarte tentanta pentru mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rodeo: Bine ai (re)venit printre noi si sper ca acest subiect sa te tina aproape de VWFORUM ! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Clodius: Nu cumva si Seat-urile noastre sunt "half breed"? :frigbaitata:

Ar fi daca ar semana cu o alta masina, in sensul acesta m-am referit (intre timp mi-am adus aminte si termenul in romana :unsure: corcitura). Tie cu ce ti se pare ca seamana Leonul tau, sau Ibiza mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Well...baieti, inteleg ca va place masina dar nu exagerati lucrurile...

Noul Superb va fi o masina de clasa medie asa cum Octavia (I-II) e o compacta...insa sunt masini generoase prin dimensiunile lor. Dar sa nu facem confuzii.

Superb va fi in clasa medie la fel cum este Volvo S60 de exemplu... Pentru comparatia cu BMW serie 5, E klasse, Volvo are modelul S80...

Skoda inca nu are asa ceva si probabil ca nici nu are nevoie...dar nici nu isi permite sa aiba o compacta si un model in clasa mare, iar la clasa medie sa nu ofere nimic.

Asadar, nu faceti confuzii...

Nu ma pronunt anticipat asupra masinii, astept sa o vad LIVE si bineinteles sa o iau la un test-drive...Dar asta se va intampla probabil abia la toamna undeva prin octombrie-noiembrie desi masina se va lansa in martie la Geneva.

In materie de preturi ma astept sa fie in genul celor de la Passat B6...iar preturile vor fi chiar mari la nivele de echipare Elegance si motorizari puternice.

Se vor vinde la inceput, fiind un model nou...dar apoi vor avea nevoie de modele de echipare promotionale asa cum au fost la Superb 1 : Professional, Ride, Extended...

Superb (2) va fi un pont bun pe piata SH peste cativa ani...Fiind in clasa medie unde marca Skoda nu are mare impact, preturile vor merge rapid in jos...si cei care nu vor avea complexe in a conduce o Skoda vor putea alege masini bune si bine echipate la preturi mai mici ca un Passat SH din acelasi an...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

http://new.skoda-auto.com/COM/about/info/n..._08_Geneva.aspx

Pare foarte interesant modelul. Vad ca apare si posibilitatea cuplarii cutiei automate pe motorul 1.8 TFSI(TSI).De asemnea vad ca poate fi echipat si cu tractiune integrala, foarte buna chestie.Ce nu inteleg eu este daca poate fi cuplat motorul de 170 de CP diesel la o cutie automata si tractiune integrala in acelasi timp. Cred ca ar fi foarte util.Alta chestie ciudata, observ ca motorul de 140 CP este PD si nu CR cum este pe Tiguan. Masina pare a fi foarte promitatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Petrol Diesel

1.4 TSI/92 kW 1.9 TDI PD DPF/77 kW, also without DPF

1.8 TSI/118 kW, also 4x4 and AT 2.0 TDI PD DPF/103 kW, also AT

3.6 FSI V6/191 kW 4x4 AT 2.0 TDI CR DPF/125 kW, also 4x4 and AT

Astea sunt motoarele care vor fi disponibile la momentul punerii pe piata. Probabil mai tarziu vor mai adauga. Pentru dotari se va oferi si Parking Assistant, care masoara locul pentru o parcare laterala si daca e suficient face parcarea fara interventie umana. Se pare ca in maxim un an va iesi si o versiune Variant, care va oferi un spatiu absolut incredibil. Sunt zvonuri si de folosirea platformei Superb pentru un SUV dar asta dupa ce vor lansa in 2009 primul 4x4 al marcii bazat pe conceptul Yeti.

Din review-uri se pare ca s-au rezolvat si multe probleme de manevrabilitate, tinuta de drum si zgomot la rulare care desi nu suparau la vechiul model au disparut la cel nou.

Sistemele audio de top si cel de navigatie vor avea HDD de 30GB iar portbagajul se incuie motorizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost la Geneva si am vazut masina pe viu. Pot sa zic ca e misto, e mai mare ca primul model, mai luxoasa si mai confortabila (din m-am urcat prin ele, ca aveau vreo 4 expuse).

Au o facilitate care mi-e mi-a placut enorm si este ULTRA practica: portbagajul se poate deschide ca la o masina cu 5 usi, cum este Octavia. Apesi un buton si se ridica portbagajul impreuna cu luneta. Apesi alt buton si se ridica doar portbagajul, ca la un sedan clasic. BESTIAL! Portbagajul e imens si cand il deschizi ca la Octavia ai ditai gaura de incarcare, poti baga absolut orice acolo. Desigur facilitatea este optionala si-mi inchipui ca va costa ceva bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea!

Interiorul mi se pare neasteptat de frumos, cel putin din poze. Se vede clar "inspiratia" de la Audi.

Acest "new feature", cu portbagajul-hayon la sedan, este intr-adevar ceva nemaipomenit.

In schimb, la capitolul design exterior, eu zic ca se putea mai mult. In primul rand nu ma "prea" obisnuiesc (deocamdata) cu stopurile. Parca sunt intr-un "alt fel" decat ma asteptam de la o Skoda.

De asemenea, "botul" masinii mi se pare prea scurt si mult prea "nervos" (nervuros) fata de partea din spate a masinii.

Forma farurilor cat si a stopurilor aduce a A4 B7, doar ca sunt intoarse pe dos (180 de grade in plan orizontal sau vertical).

Daca modelul anterior semana prea mult cu Passat, cel actual e un pic inspirat de Audi (nu foarte mult). Totusi, pot spune ca prin noul model, Superb si-a format o imagine proprie, si nu o copie a unui alt model VAG.

Per total, mi se pare o masina frumoasa, dar eu simt ca era loc de mai bine. Oricum, e pe un drum bun.

Interesant este daca nu o va concura direct pe Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi place f mult sistemul de deschidere al portbagajului de la noul Superb ! Stie cineva cand se va lansa, ceva informatii "scurse" de la dealeri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!