Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Pentru G6, cutie LUB, manuala 5 viteze:

- G052512A2 - ulei transmisie 1L, cod eliminat la 01.09.2019 si inlocuit cu

- G055512A2 - ulei transmisie 1L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos! Eram curios fiindca mai sus am vazut ca pentru o Jetta cu acelasi motor, cutie si start-stop se recomanda G070726A2 care e diferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buglea Vasile

Pt. Skoda octavia 2 2013  1.4 tsi poate sa-mi spuna cineva ce specificatie de ulei pot folosi la cutia de viteze manuala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Pentru o cutie manuală LHY in 6 trepte care ar fi uleiul corect? Am gasit ca fiind potrivite atât G052527A2, cât și G052171A2. Ma refer strict la ulei original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce masina, ce model, ce an fabricatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 5, 2008, 1.4 TSI CAXA. Cutia am schimbat-o de curând, am avut JPG si am pus LHY, de golf 6 din 2010.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutie LHY, 6 trepte manuala, de pe G6, 2010:

- G052527A2 - ulei transmisie 1L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai idee care e diferența dintre G052527A2 și G052171A2 care s-a pus inițial? Ambele par a fi 75W monograd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a folosit, initial, alt ulei la LHY pe G6, as fi scris in raspuns asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna, ce tip de ulei si ce cantitate trebuie pentru cutia unui vw golf 5 din 2008 motor BLS cod cutie JCR .Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru G5, 2008, cutie JCR:

- G052512A2 - ulei de transmisie 1L, piesa eliminata la 01.02.2019, este compatibila pentru inlocuire cu

- G055512A2 - ulei de transmisie 1L

 

Cantitate de umplere cutie manuală (după demontare completă) - 2L

Cantitate de umplere cutie manuală (după demontare parțială) - 1,8L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , imi puteti recomanda un ulei pentru golf 4  , 1/8t , cutie 5 trepte , wvwzzz1jz2w630204 ?
https://workshop-manuals.com/volkswagen/golf-mk4/power_transmission/5-speed_manual_gearbox_02j/technical_data/gearbox_identification/code_letters_gearbox_allocation_ratios_capacities/

 

aici recomanda  G 052 726 A2  dar am inteles ca nu se mai produce. la un magazin  , din programul lor mi-au spus sa cumpar G 070 726 A2.

 

de asemenea am observat o scurgere de ulei de la capacul de dedesupt cel cu emblema VW.  imi puteti recomanda un "silicon" / garnitura de etansare ?

Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si va rog daca se poate sa imi recomandati in privat si un mecanic bun care sa ma ajute cu remedierea scurgerii de ulei. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este codul cutiei de viteze?

Nu pot sa decodez VIN-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@jamal_bao, mi-a scris intre timp ca are cutie EVS.

 

Pentru G4, cutie EVS manuala 5 trepte:

- G070726A2 - ulei transmisie 1L

Capacitate 2L, nu se precizeaza cat intra la schimb ulei, probabil intre 1,7 - 1,8L, oricum trebuie sa faci verificarea de prea-plin.

 

La ce capac cu sigla VW te referi la reper 12 din foto, lateral, sau mai este ceva sub cutie?

image.thumb.png.6ab0a338aba526696a1e42a1eb49a2e2.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatie .
capacul cu emblema VW este  dedesupt. pe acolo e scurgerea.  pozele sunt doar ca exemplu. sper totusi sa fie ceva prelins de cand am desfacut motorul. o sa curat zona si o sa urmaresc. intretimp o sa caut un mecanic care se pricepe sa desfacs si s puna la loc  acel capac fara sa dam cutia jos484341712_o_zps9de1a84c.jpg.d612384788eae95de1760f5d8728fc51.jpg null_zps863b9fdc.thumb.jpg.f912641d1c040eda229e80dcbf2c6343.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este vorba despre reperul 25, 02J301256 - capac.

Poate s-au slabit suruburile lui, nu are garnitura, deci daca este strans si curge inseamna ca s-a deformat, posibil altul nou.

 

image.thumb.png.006cd3c9f20421559353053151e9921d.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc  . acela este. Dar oare nu se etanseaza cu AMV 188 200 03  ?  Pe un forum pe afara citisem ca se foloseste un etansant  , nu doar metal pe metal acolo.
am vazut ca e un pic cam piperat pretul si o sa caut un echivalent pentru el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca se foloseste silicon, ELSA este destul de sumar cu indicatii pentru anii aceia, trebuie sa apelezi la un service cu experienta.

Oricum aveai nevoie de service specializat; in capacul despre care discutam se asaza arborele pentru schimbat viteze, iar acesta trebuie blocat intr-o anumita pozitie inainte de a scoate capacul.

 

De asemenea, inteleg ca incepand cu data de fabricatie a cutiilor de la 06.08.2001 acest arbore de schimbat vitezele vine cu niste crestaturi care se fixeaza in corpul capacului cu o clema elastica, deci posibil sa nu se poata scoate acel capac fara sa se desfaca cutia complet.

 

image.thumb.png.b1d9ac02b998b8ecad3bb81a4fe75bd3.png

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Ajutati-ma va rog cu codul uleiului pentru o cutie LEG, masina e un g6 2010 motor 1,4 80cai CGGA. Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G6, cutie LEG:

- G052512A2 - ulei de transmisie, 1 L, cod eliminat la 01.02.2019 si inlocuit cu

- G055512A2 - ulei de transmisie 1L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut ma puteti ajuta cu un cod ulei c.v 6 trepte manual passat B6 CBAB cutie KNS si  ce cantitate intra.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutie KNS pe B6:

- G052527A2 - ulei transmisie 1L

 

In ELSA este mentionata cantitatea de umplere - 2,3L, dar din cate stiu, la schimb ulei intra ~2,1L la cutia de 6 viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. 

Ce ulei transmisie este recomandat pentru o Skoda Octavia 3, 2015, 2.0 TSI, cod motor CHHB, posibil cod cutie PNN (6S), VIN TMBJE9NE1F0089634?

Mulțumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cutia KNN ulei G052171A2 sau
G052527A2, intra 2,15 litri la schimb ulei

 

 

 

 

Modificat de lupo_bv
Eliminare quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!