Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Pentru Passat B8 cu specificatiile de mai jos ce&cat ulei trebuie sa folosesc?

Multumesc

image.thumb.png.d6480222e01aaa79c5fb14cffcc54f6a.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru B8, motor DFCA, cutie 6 trepte manuala QEY:

 

- G052527A2 - ulei transmisie 1L, la schimb intra ~2,15L 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Ma poți ajuta si pe mine te rog cu specificatiile uleiului pentru cutia de viteze manuala? Mulțumesc IMG_20230706_162344.thumb.jpg.0f824e1aefe4afa94de0593fd7d26368.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Specificatiile uleiului nu le cunosc, insa te pot ajuta cu codul pentru ulei.

 

Audi Q5, motor DEUA, cutie RNX, manuala 6 trepte, tractiune fata:

- G052549A2 - ulei 1L.

Necesar umplere 1,8L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NICULAE VICTOR

Buna ziua. Pentru Dolfin: Va rog sa-mi transmiteti codul pentru ulei cutie viteze QVX de pe Audi A3 Sportback, 2015, 8V, 1,6 TDI, 81 kW (110 CP).

Va multumesc anticipat !

 

IMG_20230711_140426-1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul tau te poate ajuta o persoana care poate sa filtreze in ETKA dupa seria VIN.

Pentru cutia ta sunt 2 coduri de ulei care s-au folosit, in functie de seria de fabricatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NICULAE VICTOR

Buna ziua.

Multumesc Dolfin. Am seria VIN: WAUZZZ8V0GA010577. Daca cineva de pe forum are filtrare in ETKA dupa seria VIN il rog sa ma ajute cu precizarea tipului de ulei pentru cutia de viteze, respectiv cutie viteze QVX de pe Audi A3 Sportback, 2015, 8V, 1,6 TDI, 81 kW (110 CP).

Totusi mai am o rugaminte pentru Dolfin: va rog sa-mi transmiteti cele 2 coduri de ulei din ETKA si in felul acesta mai trebuie sa vad pe care il aleg din cele 2 pentru ca altfel exista un numar foarte mare de coduri iar la magazinele de piese auto la care am fost am primit mereu alta recomandare din partea vanzatorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru A3, cutie QVX, cu precizarea ca nu stiu care din coduri se aplica la tine, pana la o anumita serie VIN se foloseste varianta 1 (G >> 04 11 3), dupa aceea, varianta 2( G 04 11 3 >>).

 

Varianta 1:

- G052512A2 - ulei transmisie 1L, cod eliminat in 01.02.2019, pentru inlocuire se poate folosi

- G055512A2 - ulei transmisie 1L

 

Varianta 2:

- G052527A2 - ulei transmisie 1L

 

Capacitate cutie 2,3L, probabil ca la schimb intra 2,1 - 2,2L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva va rog cu un cod ulei OEM cutie viteze manuală pentru passat b7, an 2011, 1.4 tsi, cod motor CAXA, si cod cutie de viteze LNY? 

Va mulțumesc 🙏

IMG_20230711_182155.jpg

Modificat de Flo91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NICULAE VICTOR

Buna ziua. Multumesc Dolfin pentru raspunsul prompt.

La unul din magazinele la care am fost mi s-a recomandat pentru A3, cutie QVX sa folosesc ulei G055512A2 pe care-l regasesc si in "Varianta 1".

Deci voi cumpara G055512A2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Flo91, pentru Passat 2011, cutie LNY, 6 trepte manuala:

- G052527A2 - ulei transmisie 1L

 

Capacitate de umplere initiala 2,3L, la schimb probabil 2,1 - 2,2L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
florin Țigău

Buna ziua, am tot cautat ce tip de ulei sa inlocuiesc la o cutie manuala cod: JHU in 5 trepte, dar eu nu am ETKA sau altul din care sa aflu fara sa cer ajutor. Multumesc anticipat.

 

Modificat de florin Țigău
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uleiul cel scump... G 055 512 A2

1.7-1.9 litri

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata!

Insotita de scuze pentru eventualul deranj, va adresez o intrebare: ce tip de ulei este recomandat pentru cutia de viteze (manuala, 6+1) a unui VW Tiguan, VWGZZZ5NZ8W031404, CBAB, 140 hp, 2008?

A inceput sa "agate" in treapta 1 si in marsarier... In 7 ani de cand o am (sh, aprox. 48.000 km efectuati) stiu sigur ca nu s-a schimbat uleiul!). Ambreiajul a fost schimbat asta-toamna si lucreaza corect.

Posibil ca chiar cutia sa dea semne de "batranete", dar sper ca un ulei nou sa ma ajute cativa ani...

Cu multumiri anticipate!

Modificat de Laurentiu V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata! Din nou... ☺️ Sambata ies din tara cu masina,  pentru o saptamana, si-as fi vrut sa rezolv in regim diy cu uleiul. Se poate o indrumare, un link, un sfat? Va rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul tine de mentenata ,inlocuirea uleiului nu repara uzurile macanice .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G 052 171 A2    2,3 litri (posibil sa intre mai puțin)

Posibil sa fie înlocuit codul pt că am o Elsa cam veche la o reprezentanta VAG ar trebui să știe exact.

Oricum la km aia nu ar trebui sa fie probleme cu uleiul din cutie (bineînțeles în afara situației că sunt uzuri și a apărut pilitura). Deci asta ar fi un motiv să îl schimbi, sa vezi starea uleiului și eventual cantitatea care este in cutie daca nu ai alta posibilitate sa verifici nivelul .

Daca și cu motorul oprit se observă că intra greu in anumite viteze eu zic sa gresezi timoneria (oricum nu ar strica și ar fi cea mai simpla/ieftina metoda de incercat)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EEXCALADE, sunt perfect constient de detaliul acesta, doar incerc sa mai trag de timp 1, 2, 3 - 5 ani. Daca este posibil. Roman - in general si oltean - in special... Chestie de caracter ^_^

@lupo_bv, mii de multumiri! Kilometrii sunt facuti de cat timp am eu masina, nicidecum de la ultimul (eventualul/improbabilul) schimb al uleiului in discutie. Ulei care presupun ca nu a fost schimbat vreodata. Urmeaza, pe timpul operatiunii, sa incerc sa observ/verific prezenta semnelor de uzura a componentelor cutiei. Fix asta sper sa descopar - ca degradarea uleiului este cauza dificultatilor! Sunt convins ca un ulei nou ar imbunatatii comportamentul si ar prelungii viata cutiei. Sau... agonia?! :unsure:

Si da, o sa-mi fac de lucru si la timonerie.

Respectuos va multumesc si va urez spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.la un touran 1t3 2.0 cfhc NGC ce tip ulei se recomandă ?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@senolPentru Touran 1T3, cutie NGC manuala 6 trepte:

- G052527A2 - ulei transmisie 1L

 

Capacitate umplere de nou, 2,3L, la schimb ulei - 2,15L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 12/21/2005 at 7:43 AM, DUBB4LIFE said:

Am citit topicul "ulei de cutie" care a fost inchis.

Vin cu o informatie f necesara a fi stiuta: toate cutiile manuale de viteza de VW incepand din 1995 incoace merg cu ulei sintetic 75W90 API GL 4.Norma care se gaseste la dealer este G50 75W90 API GL 4.

Informatia capitala este ca trebuie folosit doar ulei cu norma GL 4 si nu GL5 la care cantitatea de aditivi antifrecare pe baza de sulf este dubla si produce coroziunea chimica a sincroanelor din cutie ( evident coroziune chimica este si cand masina sta in garaj).

Eu am schimbat uleiul la cutie de vreo cateva ori in cateva mii de km tocmai ptr ca prima data am bagat 75W90 API GL5 nestiind ce fac.Dupa un search amanuntit am gasit problema si am revenit la ulei de cutie MOTUL GEAR 300, 75W90 API GL 4 full sintetic facut in Franta.Sunt deosebit de multumit de shifting si la cald si la f frig.

Concluzie: sa fie sintetic 75W90 si mai ales API GL 4 si nu GL 5.

Scuze daca am deranjat pe cineva cu deschiderea acestui nou topic.

Sarbatori fericite la toata lumea!!!

Dar Api GL4, GL5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ce cutie?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. !

Am un Seat Altea XL 2015 1.6 tdi 77kw ,cutie manuala 5 trepte .

Ce cod de ulei de cutie ar trebui sa folosesc ? Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!