Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Salut , 

pt Skoda Yeti , 2011 , 2.0 TDI , 140 CP , 4X4 , TMBLD95LXC6075282

Ce ulei OEM ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Pentru un Touareg 7L din 2007 motor 2.5TDi BPE, cutie manuala (FEA) ce ulei imi trebuie pentru cutie, grupuri si diferential? Asta e seria in caz ca e nevoie WVGZZZ7LZ7D082416

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sal, nu am inteles de ce se promoveaza doar uleiul oem... vw momentan nu produce ulei..poate dc nu le mai merge cu masinile... in alta ordine de idei dc respecti norma de vascozitate 75w90 ( in cazul meu) cred, ca si castrol sau ravenol, febi sau etc sunt in ordine..

 

o zi faina

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu tine numai de norma de vascozitate.

Foloseste numai OE la cutia de viteze, este un subansamblu la care se schimba rar uleiul, de aceea costul nu are nici o importanta.

Este o piesa prea scumpa pentru experimente.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,
Detin un Golf 6 1.6 TDI, CAYC, ~200 000 km, seria: WVWZZZ1KZAP168831 si ma gandesc sa schimb uleiul la cutia de viteze. Dupa cate am citit pana acum pe forum am inteles ca G052512A2 ar fi potrivit???

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina ta este Golf 1.6 Trend, cod vanzare 5K122K (asa pare in foto), cutia este LHW:

- G052512A2 - ulei de transmisie 1L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

  Uleiul asta e GENUINE, sau e contrafacut prin Rusia sau Ukraina?  Codul e 060 726 A2, dar eticheta e identica cu cele de mai jos

  La partea de jos scrie in rusa. Eticheta e alb negru - siglele de marci de la partea

de sus nu sunt color, cum am vazut in alte poze. Au schimbat eticheta ?  . Vreau sa-l pun in 02j (EGR) 1.9 tdi alh

G 060 726 A2 (2).jpg

G 060 726 A2.jpg

Modificat de AndreiSKD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus Castrol dupa cod de cutie si e ok.La viitorul schimb pun alta marca ca am auzit si chiar cineva a pătit cu Castrol surpriza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AndreiSKD eu am schimbat recent in reprezentanta uleiul la cutie si grupuri dar nu aveau eticheta asta uleiurile de la ei. Erau color siglele si de o calitate foarte buna comparativ cu ce ai tu acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E dubioasa eticheta. Uleiurile oe folosite de mine(cutie, motor, haldex) aveau eticheta lucioasa iar scrisul era clar. Nu mai retin daca erau si culori pe ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siglele color apar pe eticheta veche. Eu aș fi curios să văd niște poze făcute cu alt aparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

YRX  , in discutie zice cineva, ca au schimbat ambalajele, etichetele. Nu mai sunt cele color. Dar sunt lucioase, par de calitate. Nu are sigiliu, folie argintie sub capacul negru.

Am mai pus niste poze

6c61391658c1.jpg

274466.jpg

d376b19s-960.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru inceput, de unde le-ai cumparat? asta ar trebui sa fie un indiciu destul de important despre provenienta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@YRX nu am facut poze la bidoane si nici data de expirare nu o stiu dar am retinut culorile de pe eticheta. E posibil sa fi fost din un lot mai vechi ca am asteptat 2 zile sa ajunga nefiind in magazia reprezentantei iar din spusele celor de mai sus sa se fi schimbat eticheta intre timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Tot in linkul furnizat de tine YRX,  mai spune ca daca se sterge usor scrisul gri de langa dop e FAKE.

La mine s-a sters!. E luat de la un magazin prin Augsburg international, avea o eticheta peste unul din cele doua bidoane cumparate.

Am vazut poze pe internet, si fara ultimul scris in rusa, si cu scris

       120 lei , 2 buc. Teapa. Ma duc peste ei.  Vanzatorul de la magazin mi- a spus: "Dar de ce vreti sa-l inlocuiti, ca e pe viata... Care l-a schimbat a avut probleme dupa.".

Stie, inseamna, ca e facatura, dar trebuie facuta vanzarea.  DE_AIA  E PE VIATA, ca stii ca e cel din fabrica.

E plina piata de FAKE-uri      . Am pus poze cu bidonul cu scris sters. Acolo trebuia sa fie scris de laser, sa nu se stearga   . 

 

PS: 2021, e scrisul sters

IMG_20181021_152025_resized_20181021_032357263.jpg

IMG_20181021_152114_resized_20181021_032359369.jpg

IMG_20181020_120700_resized_20181021_032355221.jpg

IMG_20181021_152148_resized_20181021_032254399.jpg

Modificat de AndreiSKD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrisul ala cu cerneala e corect, asa e la astea de transmisie, la cel de motor este gravat laser in partea de jos a bidonului. Sunt producatori diferiti, fiecare probabil cu sistemul lui.

Vezi ca rusii ziceau daca se sterge cand freci cu degetul, nu razuit cu unghia, orice cerneala se sterge asa.

In ceea ce priveste limbile folosite pe bidoane cred ca sunt personalizate functie de zona de livrare, noi suntem in acceasi zona cu rusii, ce vedem pe ebay pentru Olanda, Germania etc. au alte limbi.

Daca e livrat de Augsburg ar trebui sa fie bun totusi.

Uite si pe ale mele, cred ca de la Materom luate, nu mai tin minte exact.

https://vwforum.ro/topic/124462-ulei-pentru-cutie-manuala-si-diferential/?tab=comments#comment-2914537

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se sterge si cand dai cu unghia , si cu degetul, dar trebuie sa insisti mai puternic, si foarte usor daca pun putin ulei din bidonul cu pricina pe scris

In concluzie, sunt in impas. Cel mai contrafacut e uleiul de motor, dar cand se destructureaza reteaua de falsificatori , poate trec si pe la cutii de viteza... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AndreiSKD ca sa fii cel mai linistit de ce nu il returnezi pe asta si mergi la orice reprezentanta si cumperi de acolo? Iti vand orice, preturile sunt cu un 10% mai mari probabil dar le arati certificatul si iti dau fix pt masina ta.

Nu zic ca nici acolo nu il poti nimeri contrafacut dar sansele sunt cele mai mici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!