Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Scuze pt. informatia incompleta(masina e a fiului meu), agata in treptele 1 si 2 pana se incalzeste motorul, apoi nu mai face probleme.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti merge si pe Febi sau Swag fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treapta 1a nu prea se baga in mers, sunt masini care nici macar nu intra daca se invarte roata. 

Poti incepe prin schimbarea uleiului, eu am pus doar oe la doua masini si la ambele s-a simtit o oarecare imbunatatire. Apoi verifica ambreiajul, posibil sa nu debraieze complet si incearca un reglaj al timoneriei. Daca ambreiajul e  hidraulic un schimb de lichid de frana si o aerise va ajuta.

Poate incerca si sa se adapteze si sa o lase mai usor, sa faca o mica pauza intre trepte mai ales cat e rece.

Modificat de Justin91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cele care nu intra in viteza cand nu se invarte roata au defect, crabotii uzati.sincroane. Agatatul e din timonerie sau placa de presiune.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!  Am schimbat uleiul cutiei de viteze la masina din semnatura, cod NFP, 6 trepte, ulei vw G 052 171 A2. Au intrat 2 litri si mecanicul a zis sa mai cumpar ca mai intra 2-300 ml. Rog pareri daca e ok uleiul si cantitatea 2,3 L. Multumesc.

Modificat de MyCherry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- G052171A2 - ulei de transmisie 1L - se foloseste pentru masinile fabricate pana in 28.10.2013

- G052527A2 - ulei transmisie 1L - pentru masinile fabricate incepand din 29.10.2013

Cantitate de umplere pentru cutia NFP - 2,3L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Va rog frumos sa-mi confirmati daca nu ma insel.... Am cautat in portbagaj sub roata de rezerva si nu am gasit acea hartie cu info despre masina, cutie, dotari, cod culoare, motor, etc.... am gasit poza tatasat in cartea de service a masinii, si vroiam sa ma ajutati cu identificarea uleiului pt cutie. Cutia cred ca este KN. Ce ulei e bine sa folosesc si cati L intra ? Vroiam sa il schimb preventiv....... credeti ca e o idee buna ?

O 2 FL , 2.0 140 cai, BKD, 302000 km.

 

Multumesc

20170418_194737.jpg

Modificat de gmtiby2016
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia este KNS:

- G052171A2 - ulei transmisie 1L (SAE 70W-75W), iti trebuie 2,3L

Nu cred ca trebuie schimbat, nu cred ca este in planul de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Dolfin,

Iti multumesc pentru info, asa stiam si eu, dar am inteles ca desi aceste uleiuri sunt long life sau ma rog life time.... in realitate cand le scoti din cutie sunt praf, calitatea e simtibil mai slaba, isi pierd proprietatile... etc. Era doar o idee. Voi ce spuneti , ar trebui schimbat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista recomandarea sa se verifice nivelul din 60k in 60k km sau la 2 ani.Avand acei km ''adica 302 000'' multi inainte,recomandarea mea ar fi sa-l dai jos intr-o sticla transparenta si sa vezi cum arata.Adica culoare si depuneri.Eu personal l-as schimba cat mai urgent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ma gandeam si eu... mai ales ca sunt ceva km. Cam scumputz la 130 de lei cat am gasit eu, dar asta e ....o sa-l cumpar.

 

Va multumesc frumos tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune si aftermarket gen Febi sau Castrol,important este sa aiba specificatia tehnica adica 75W-API GL4.Eu am pus Febi de 2 ani si nu am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 12 ore, gmtiby2016 a scris:

Cam scumputz la 130 de lei cat am gasit eu, dar asta e ....o sa-l cumpar...

La autokarma este 105Lei/L.

Foloseste doar ulei original!

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Dolfin pe original merg.... la epiesa este 130 lei.

 

Multumesc pt info.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Am si eu un passat b6, 2010, cod motor CBAB, cutie LNZ, 6 trepte, manuala, ce ulei si ce cantitate ar fi necesare? Va multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutie LNZ:

- G052171A2 - ulei transmisie 1L

Cantitate de umplere pentru cutia LNZ, 2,3L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Imi cer scuze daca gresesc... cred ca cutia este PTW. Am tot căutat si nu am reusit sa ma lamuresc. Am gasit pareri cuprinzand mai toate variantele expuse mai sus de colegi.Ce fel de ulei trebuie si ce cantitate? Masina am luat-o sh, are 107000 km, dar imi pare ca agata un pic (fac comparatie cu vechea masina, care am luat-o de noua si la un moment parca aveam aceeasi senzatie si dupa ce i-am schimbat uleiul mergea mai bine). Ajuta daca ii fac schimbul? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutie PTW:

- G052527A2 - ulei transmisie 1L

Cantitate de umplere cutie demontata - 2,1L, cantitate umplere doar pentru schimb ulei - 1,9L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu am postat unde trebuie ,va rog sa ma scuzati....

am un audi a4 b6 DIN 2003 benzina 5 trepte 130 hp cod motor alt

vreau sa schimb uleiul la cutie dar nu stiu ce sa pun 75w90 gl4 sau gl5.

sau dupa seria de caroserie daca cineva poate 

WAUZZZ8E33A317753

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 6/28/2016 at 0:29, HRTS a scris:

Am tot cautat specificatiile tehnice ale lui G 052 512 A2.

 

Pana acum am gasit ca respecta SAE 75W (atentie - nu 75W80, nici 75W90, doar SAE75w si atat  ceea ce este putin derutant.

Toate uleiurile care au trecut doar SAE75W sunt marketate ca fiind "fully synthetic low-viscosity transmission oil for special manual transmissions. SAE 75W is designed based on synthetic base oils and specially coordinated additive treatment. This exceeds the needs of today's application requirements."

 

Deci - e "special" domnule ;)

 

Doi la mana: nu are atasat nici o norma API-GL? (peste tot l-am gasit cu NONE in dreptul API GL) - cu alte cuvinte nu s-au chinuit sa il omologheze cf API-GL??(American Petroleum Industry Gear Lubricant)

API GL-1 Straight mineral oil (Inactive by SAE)

API GL-2 Mild EP for worm gears (Inactive by SAE)

API GL-3 Mild EP for spur and spiral bevel gears in axles and transmissions (Inactive by SAE)

API GL-4 Medium EP, MIL-L-2105 quality, moderate severity hypoid gears, manual transmissions

API GL-5 High EP, MIL-L-2105D quality, all hypoid axles, some manual transmissions

API GL-6 Extra high EP, now obsolete (Inactive by SAE)

*API Categories GL-1, GL-2, GL-3 and GL-6 were declared inactive by SAE Technical Committee 3 in 1995!!!

 

Cumva acest ulei este intr-o categorie API-GL declarata inactiva de SAE? (vezi mai sus)

 

Trei la mana:

La fiecare salt de numar API-GL creste si EP-ul:

 

" EP means extreme pressure and refers to the additive used in gear oils. This additive is designed to stop metal-to-metal contact taking place between transmission components. The EP additives are usually based on sulphur and phosphorous. These elements bond to the metal surfaces where there are points of extreme pressure and temperature, forming a sacrificial chemical layer. The sulphur gives gear oils their characteristic smell."

 

Din pacate cresterea EP-ului se face cu un aditiv f daunator pentru anumite cutii de viteze:

" Depending on the age, make and model non-EP gear oils may be required for use in gearboxes and final drives. Certain designs contained a lot of phosphor-bronze (copper containing) components that are sensitive particularly to the sulphur extreme pressure (EP) additive. The sulphur attacks the copper and destroys the integrity of the meshing gear surfaces."

 

Pana acum acest ulei G 052 512 A2 pare a fi dedicat pietei Europene, asa ca referintele de tipul API-GL4 nu ajuta.

 

Cutie rara (GSD) care merge cu ulei fantoma.

Bine ca se (mai) gaseste in magazine!

Salutere.

Cu life time oil asta ma lupt si eu( g 052 152 a2) nu stiu de unde sa comand ca nu gasesc pe codul asta nimic.

Ptr un dsg cu 7 viteze. Sau cel putin asta cred ca mi trebuie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/24/2016 at 22:36, Florin@Caractere a scris:

HRTS,

da-mi seria de sasiu si iti spun exact ce ulei trebuie pt cutia ta .

Salut. Crezi ca ma poti ajuta si pe mine cu acelasi lucru ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!