Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Acum nu stiu sigur,cand l-am schimbat a intrat 1.8L aproximativ si uleiul era foarte subtire,cu mult mult mai subtire fata de cel de bucatarie(sa nu exagerez fata de cel de motor...la culoare este galben),s-a mirat si mecanicul :lol: acum nu stiu daca era sintetic sau mineral,dar eu cred ca e mineral si oricum cativa ani nu-l mai schimb 5-6ani sper :D cei de unde l-am cumparat mi-au spus ca este cel mai apropiat de original asta de la FEBI si respecta multe norme vw chiar si g060 ;) acum sper sa fie bun ,o sa revin cu impresii ca nu am apucat sa merg doar 20km prin oras si mi s-a parut ca intra ceva mai usor in viteze,fata de cel vechi si ca intra mai bn in treapta a2.Numai bine!

Modificat de alecsandru19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu cateva impresii,dupa ce am schimbat uleiul din cv cu FEBI,cel care l-am descris mai sus,parca intra mult mai usor in viteze in plus nu mai agata la schimbatul din a1 in a2 si din a3 in a4,pana acum sunt foarte multumit de acest ulei si sper sa-si faca treaba in continuare si chiar la rece am sesizat o imbunatatire ff buna a schimbatului treptelor :D.Asadar recomand acest ulei celor cu cutia (ERT)!Sa auzim numai de bn si drumuri cat mai bune!

Modificat de alecsandru19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am nevoie de un sfat - doresc sa schimb uleiul din cutia de viteze a masinii mele - VW GOLF IV Variant, 1.9 TDI, 2005, cilindree: 1896, putere max. : 74 / 101, tip motor:AXR, si nu stiu care sunt uleiurile (sau norma tehnica) ce s-a potrivi masinii mele. Ma poate ajuta cineva cu niste informatii ??? Multumesc

Modificat de Naomi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelas motor il am si eu si am fost la repr la vw si am luat uleiul este 45lei(cica asta ar fi cel original)...dar cand l-am schimbat am ramas surprins a intrat numai 1.5l(are cineva vreo sugestie....?)

Modificat de -motanel-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , in primele 5 pagini a pus la inceput un forumist poza cu locul de pus si scos uleiul din cutie si acuma la naiba ca numai este :(( care v-am schimbat uleiul urcati si voi pozele sa ma lamuresc si eu ce trebuie si ce nu trebuie sa desfac .. Mc frumos si pana la urma trebuie 75W90 gl 4 ala nu ?! ca unu zice hais unu cea ...:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite Mr VW.CASTROL TAF-X 75W90 de asta am eu si e gl4/5.Spor la mesterit.

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu nu stiu ce era in cutie inainte. dar anul asta am pus 75w - 90 GL 4 de la Total Quarz si pana acum nu am sesizat nici un fel de modificare. bine era si inainte bine si acum. sa vad la iarna daca dimineata se misca putin mai greu ca si cel vechi. asta este garantat de producator 540 000 km, deci il mai schimb maxim o singura data pana la milionul de km.

:)

drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara , as dori sa-mi schimb si eu uleiul din cutie ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi? masina este un passat 3bg 2004 c.v manuala .Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa respecte norma 75w90. In rest.....fiecare cu marca preferata. Iti recomand Valvoline - raport bun calitate - pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am valvoline in cutia de la golfuri.(la golf 4 e sintetic iar la golf 2 e semisintetic, asa e cerinta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru.zidaru

La un audi a6 model 2005 motor 2.0 tdi 6 trepte ce ulei imi recomandati sa schimb la cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Deci eu am schimbat astazi ulieul din cutie si am pus 80w 90,am citit ca se cere 75w 90,care este diferenta intre ele?

Uleiul ce am dat jos a fost dezastruaos,era tot de culoare ruginei,si subtire rau,dupa indepartare am spalat baia de ulei cu motorina de 2 ori care dupa ce sa scurs arata la fel de rau ca uleiul pe care l-am scos,Schimbarea este majora acuma intra mult mai usor in viteza,tot mai agata un pic treapta 1 si 3 dar cred ca sunt alte cauze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la reprezentanta au un ulei special pt cutiile care agata la schimbarea vitezelor. codul parca se termina in ... A2. ma interesez si il aflu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat azi uleiul din cutie (mobil) , iar dupa schimbare am senzatia ca imi agata un pic intr-a 3-a. Ce sa fac sa-l mai schimb odata? Nu agata tare, dar parca imi sta pe cap. Poate e doar in capul meu. Se poate ca dupa schimbare uleiului sa fie mai rau ca inainte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am mai schimbat inca odata uleiul in cutie de data aceasta cu ulei oem si totul a revenit la normal. Sfatul meu ar fi sa folositi ulei oem pt cutie, e mai scump (113.04 ron/litru) dar nu se compara. Fata de mobil e mult mult mai fluid.

P.S. cei de la reprezentanta mi-au zis ca uleiul in cutia mea nu se schimba (1.9 tdi bkc 6 viteze)

Modificat de Extreme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am si eu un golf4 si nu stiu unde este cutia de viteze pote cineva sa-mi spuna.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu te pot ajuta cu codul de produs dar daca suni la o reprezentanta si dai seria de sasiu iti sun exact de ce ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un golf 4, motor AXR, an 2004. Am cumparat 2L de Mobil 1 Mobilube SHC 75w90 API GL4/5... Dupa ce am citit tot topicul nu stiu ce sa fac, daca sa-l mai schimb sau nu. Mai este cineva care foloseste acest ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba-l cu "toata inima"! Este un ulei foarte bun si potrivit masinii tale.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!