Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

un post foarte sugestiv

zau ca pe mine m-ai convins. cu prima ocazie imi iau 2 litri de ulei original :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg o chestie... dc aici in bucuresti cer 110ron pe litru si in alte orase cer la jumate... chiar asa de mare este nesimtirea?

p.s. - tu ai cumparat doar uleiul sau l-ai schimbat la iei si ai platit si manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat uleiul si l-am schimbat singur. E treaba de vreo ora daca ai o rampa unde sa urci masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat un mail la repezentanta din bacau... si surpriza... costa 115ron/L uleiul...... nu mai inteleg nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e tot castrol sau aral uleiul de la reprezentanta...

iar adaosul la o reprezentanta e minim 20-30%

depinde de piesa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat timp e G 060 726 A2 nu are treaba cu aral sa castrol.... macar la eticheta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Swat Cat o sa atasez niste fotografii cu factura si cu ambalajul. Vreau sa va spun ca exista diferenta de vascozitate pe care am putut-o constata si vizual ( daca pot spune asa), in sensul ca uleiul pe care il aveam inainte, daca il torni in ceva, curge ca un ulei normal, pe cand acesta pe care l-am pus acum curge si este fluid aproape ca apa, sau ca sa fiu mai exact ca un lichid de frana.

Si nu am mai avut probleme nic

i la plecarea cu masina dupa o perioada de repaus cum aveam inainte (la rece). Imi cer scuze pentru calitatea imaginii sunt facute cu un telefon. Daca le puteti deslusi o sa vedeti pretul unui litru de ulei G 060 726 A2 este 35,74 fara tva si cu tva 42,53.

post-15318-1273571171_thumb.jpg

post-15318-1273571198_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se numers service-u?l... ai avut cumva reducere ca ai masina mai vechede 5 ani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am mai zis uleiul m-i l-am schimbat singur, iar dealerul de unde l-am cumparat se numeste SC Auto Moto Invest SRL, Bacau Calea Moldovei nr. 191. Este reprezentant Skoda si Seat.

Si nu am avut nici un fel de reducere pentru ca schimbul nu l-am facut la ei. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, asta am descoperit eu, e valabil pt. cei care le agata la schimbare, dintr-o viteza in alta, dar daca nu aveti cat de cat inclinatii spre mecanica, lasa-ti-o asa sau mergeti la un service!!! Am dat din nou cutia cu filtru de aer, am ajuns la timonerie. Acolo am ''descoperit'' cele doua arcuri, se vad in poza, pe care n-am stiut si nici acum nu stiu exact ce rol au! Am prins de partea de plastic, ma refer la acel arc care se vede mai bine in poza, am prins de capatul de plastic si am tras inspre radiatoare..tija filetata din el a iesit. Ca rezultat, viteza a 2 imi intra in locul vitezei 4, marsalieru imi intra in locul vitezei 1 s.a.m.d. Am prins din nou de ''saiba'' de plastic si am tras din nou inspre radiatoare, doar ca de data asta am impins tija filetata in interiorul arcului, iar de data asta rezultatul a fost pe masura!!! Merge!!! Nu mai agata!!! Eu mi-am shimbat uleiul de mai bine de 6 luni, dar n-am fost incantat de urmari! Timoneria o dau cu vaselina lichida la 3-4 luni si doar acum am fost mai ''harnic''. Parerea mea, faceti un semn la tija filetata inainte de a va apuca de ceva sau chiar si poze, ca in caz de vreo problema sa le repune-ti la loc!!! Nu apasati pe timonerie, nu umblati la acel bolt in forma de ''L''!!! Bafta :) !post-50535-1273604565_thumb.jpg

Modificat de DanuAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat un mail la repezentanta din bacau... si surpriza... costa 115ron/L uleiul...... nu mai inteleg nimic

Si eu sunt in cercetare si strangere de informatii pentru ca am in vedere schimbarea uleiului cutiei. De la Midocar am primit raspuns referitor la pret: 43 ron / litru (original deci).. Asta pe cand un litru de Castrol e undeva la 70 ron si Aral la 50 ron. Hm. Destul de mare diferenta de pret. Chiar asa mult sa conteze ca cei de la reprezentanta il iau bulk?

Cred ca o sa iau original pana la urma. Nu din cauza diferentei de pret.

Da' dupa lenea si totala deficienta in comunicare cu care mi-a dat informatiile domnul de la Midocar parca ezit sa am incredere in ce spune. Nici macar nu stiu codul produdului... Asta ca sa am certitudinea totusi ca imi da ce-mi trebuie.

Modificat de blackmilk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune si tu orasu unde stai... ca sa stiu unde sa sun... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ulei cutie original de la reprezentanta VW cluj:

Va multumim pentru interesul acordat marcii Volkswagen si service-ului Autoworld.

In legatura cu oferta ceruta de dumneavoastra va comunicam faptul ca pretul pentru uleiul de cutie de viteze pt. VW Golf , este de 42.53 RON/ 1L.La aceasta valoare se acorda un discount de 20% ceeace va face ca pretul sa fie de 34.05 RON/1L . Va reamintim si cu aceasta ocazie faptul ca masina Dvs. face parte dintre autovehiculele carora se acorda pe baza seriei de identificare un discount de 20% la achizitia pieselor originale.

Deci nu merita alta frima dupa parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am schimbat uleiul in cutie,am cumparat direct de la Tess Bv pentru ca,calitatea conteaza.....oricum nu il mai schimb cativa ani.

Am dat 69 LEI pentru 2 Litrii (cu discountul de 20%).

G 060 726 A2 este norma si au incaput 1,6 Litrii in total.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu singur l-ai schimbat? Daca da poti da cateva sfaturi, ai dat aparatoare din arapi jos..?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am schimbat uleiul in cutie,am cumparat direct de la Tess Bv pentru ca,calitatea conteaza.....oricum nu il mai schimb cativa ani.

Am dat 69 LEI pentru 2 Litrii (cu discountul de 20%).

G 060 726 A2 este norma si au incaput 1,6 Litrii in total.

inebunesc!!!!! merita sa fac drumu pana la brasov sa iau ulei decat in bucurestiu asta de jepcarii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@golf416 - eu cu un prieten pe un canal.....am dat aparatoarea jos de sub masina de pe partea fata-stanga pentru a ajunge cu cheia la busonul de umplere.

@Swat Cat - daca crezi ca renteaza drumul pentru 2 litrii de ulei atunci hai la Brasov sa cumperi :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian la care aparatoare te referi? Cea din interiorul aripii sau cea de sub motor de pe lateral. ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta se refera la cea din interiorul aripii. Uita-te, ca idee, la poza atasata! :D

post-50535-1275669752_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat si eu uleiul la T5, au incaput aproape 3l de ulei...

ulei castrol 75w90 GL4 la 40 lei litrul.

nu pot zice ca merge mai bine sau mai rau, dar totusi masinutza are aproape 300.000km facuti in mare parte la viteze si turatii mari.

urmeaza sa fac la golf... are abea 94.500km dar vreau sa-i fac vara asta.. nu prea imi place cum se aude la viteza mare cand o las in viteza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea din interiorul aripii...se da usor jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms, si busonul de umplere se afla langa al cel capac verde cu inscriptia Vw si nu unde intra planetarele cum este intr-una din pozele puse de colegul DanuAl

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inebunesc!!!!! merita sa fac drumu pana la brasov sa iau ulei decat in bucurestiu asta de jepcarii

e 43 lei litrul de ulei OEM la orice magazin de piese auto import.. vine pe comanda si dureaza 1-2 zile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza de care vb tu, prima, acolo vezi doar cutia, am pus poza aia ca sa-ti faci o idee ca DA trebuie data jos aparatorarea interioara... NU desfaci nici un surub ca in prima poza!!! In cea de-a 2a poza iti arata pe unde verifici nivelul si pe unde-i dai drumu la ulei jos ... !!!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!