Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Ai un surub plasat lateral pe cutia de viteze, il desfaci pe ala si poti sa bagi ceva acolo sa vezi daca lichidul e la nivelul gaurii de la surub. Pe acolo se baga si lichidul cu o seringa mai mare sau cu un furtunas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc am sa verific astazi , nu stiu de ce aveam o parere ca deasupra este un capacel verde si ca acolo verific...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acolo vezi coroana dintata de pe volant... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experientele mele pe la multe service-uri (fiind la a doua cutie de viteze-bora 1.4 16v) am gasit solutia (ulei CV  cod G 052 512 A2 ,se mai numeste ulei de o treapta, luat de la reprezentanta)post-98066-0-31865100-1427570903_thumb.j 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este uleiul de actiune pentru unele cutii care au probleme , agata in special la treapta a IIa. Este aditivat cu mult molibden, favorizeaza cuplarea lina a sincroanelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un ulei 75w care se baga in majoritatea cutiilor in 5 trepte transversale, se gaseste sub mai multe coduri printre care si cel care se termina cu 726 in loc de 512. Nu cred ca are molibden deoarece sincroanele cutiilor sincromesh franeaza pinioanele din rotatie pentru cuplare fina, si din aceasta cauza GL5 nu face bine cutiei, deci nici aditivii de ungere.

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sergiu, eu stiu foarte bine ce face acest ulei, ca am cititi la vremea respectiva TSb-ul fabricii. Are molibden... 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai stii si ce marca fabrica uleiul OEM ar fi ceva...ca asa ar lua lumea uleiul mai ieftin. Tind sa cred ca ar fi Swag sau Febi dupa cum arata bidonul.

Modificat de SacreDro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este Febi, pentru ca acesta nu fabrica ulei. Febi/ Swag este un ambalator de piese si fluide. Unele bune , altele mediocre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut detin un golf 5 1.9 tdi motor BKC si codul cutiei de viteze este GQQ, 5 VITEZE si as dori sa schimb uleiul si sa pun unul original de fabrica.Care este uleiul recomandat de fabrica pt.cutia mea? MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Olteanbeniamin

Sall cine pote sa imi spuna ce ulei sa pun in cutia de viteze la o skoda octavia 2003,tip motor ASZ,96 kw.131cai,serie sasiu.TMBGU21U142847703 va multumesc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G 052171A2 - uleiul original, cam 120 lei / litrul

sau un ulei 75w 

intra 2.3 litri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Olteanbeniamin

Sall andrei,mai am si codul acesta.G 060 726 A2 si as vrea sa stiu daca este bun.sau care dintre ele sa cumpar??ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta spune ETKA pentru masina ta... cutia cu 6 tr...

daca e compatibil sau nu... asta nu pot sa spun. 

 

de unde ai acel cod? 

 

post-17228-0-55959100-1428695553_thumb.p

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Olteanbeniamin

Am fost la o reprezentanta vw,audi si am intrebat..acuma nu stiu ce sa zic.daca e vreo diferenta

Si pretul 50 lei 1/l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Castrol Syntrans Transaxle 75w90 (30 LEI/0,5L)

Ravenol MTF-2 75w-80 (63 LEI/L)

Redline MT-90 75W90 GL-4 Gear Oil (85 LEI/L)

 

Ce produs din cele 3 recomandați pentru o cutie de 20 de ani și 270.000 km, la care nu cred că s-a schimbat vreodată fluidul ? Eu aș merge pe Ravenol, datorită experiențelor pozitive și cu uleiurile de motor. Dacă aveți alte sugestii care să îndeplinească norma VW G052911A1/2 și API GL-4/GL-4+ sunt binevenite.

Modificat de G.I.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motor 1.8 ADR, cutie cod CPD în 5 trepte.

Modificat de G.I.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

40 93 2590 swag/febi in jur de 40 lei litrul GL-5 SAE 75W-90

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand un 75w80

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut! Ma gandeam sa schimb si eu uleiul din cutie dar cei de la Bradi mi-au spus ca la motorul meu nu se schimba niciodata pt ca e garantat pe viata. Intrebarea e viata cui? Voi ce stiti?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihaighimpu

Salut

Pentru un golf 5,1.4 tsi 125kw,cutie manuala 6 trepte,motor BLG,cutie JYG ce ulei ar trebui?De curand mi-au schimbat uleiul cu ceva 75w90,dar am inteles ca nu este bun si ca este prea vascos.

Apreciez orice ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75w80

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!