Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Salut, nu stiu ce motor ai, daca ai BKD am schimbat eu ieri: G 052 171 A2 e codul uleiului original, intra 2.3 litri. Pret in jur de 120 de ron litrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, masina din semnatura are 266.000Km, cod cutie viteze DUU, as vrea sa-i schimb uleiul in cutie pt ca agata, sau sa nu fie de vina uleiul? Daca da, ar merge Ravenol 75W90, sau care?? Pareri concrete... Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus pana la urma acest Ravenol 75W90 GL4 semi-sintetic.. momentan, o schimbare aproape insesizabila..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este de vina uleiul ,placa de ambreiaj nu decupleaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cutie DQY ce ulei trebuie ?

Modificat de drazzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- G070726A2 - ulei transmisie - DQY

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru masina din semnatura, cutie 6 trepte, cod LHD, conform ETKA pana in 29.05.2011 a fost pus ulei G 052 171 A2, iar din 30.05.2011  a fost pus  ulei G 052 512 A2. Masina are 215.000km si am schimbat uleiul pentru ca am constatat ca aveam pierderi pe la simeringul de la planetara. La reprezentanta am intrebat daca se pune uleiul G 052 171 A2( care este mai scump, in jur de 140 ron litru) si mi-au spus ca cel cu codul G 052 512 A2( 2 litri au costat 205 ron la TESS Brasov) este valabil pentru aceasta cutie. Si pentru cutia cod NFP, conform ETKA, este valabil uleiul G 052 512 A2.

In cutie am bagat 2 litri de ulei( nu am info despre cat intra cutie). A fost incarcata pe la busonul lateral si pe la busonul de deasupra cutiei. Pana in prezent totul este OK. Schimba bine vitezele, nu agata. Bine, nici inainte de operatie nu avea probleme.

Modificat de mary999ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.9 TDI 105 CP 5 trepte, cod motor BKC si codul de cutie GQQ care din cele 4 se potriveste?

1. 10 92 1829

2. 40 93 2590

3. G 070 726 A2

4. G 052 512 A2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,3,4

recomand 4, dar e cam scump

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat astazi cilindrul receptor (avea burduful uzat) si uleiul din cutie cu G 052 512 A2.

Impresii:

- ambreiajul mult mai moale, probabil si dupa aerisirea instalatiei

- intra incomparabil mai bine in R

  Au iesit aproximativ 1,2 litri de maglavais maroniu din cutie dupa desfacerea a 2 suruburi si mai mult de 1,5 litri din noul ulei nu a vrut sa intre, nici dupa rulaj pe elevator si nici dupa inclinarea masinii.

 Ca o parere proprie... am dat 300 lei pe piese si 100 lei pe manopera cam degeaba...cutia schimba la fel, adica impecabil abia dupa ce se incalzeste motorul !!

 

Oricum multumesc andrei_221 pt recomandare!

 

Modificat de Victorr77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar , nu au respectat-o! Dupa ce printez am sa merg saptamana viitoare sa le dau cu foile in cap...

 

In imagini este procedura pt 6 trepte. Difera cu ceva la 5 trepte cum am eu?

Modificat de Victorr77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După cum văd este la fel.

http://workshop-manuals.com/volkswagen/golf-mk5/power_transmission/5-speed_manual_gearbox_0a4/gearbox_mechanicsoperation_constructiondiff./gearbox_oil/checking_and_topping_up_gear_oil/preparation/

GQQ este o cutie tip 0A4

Vezi că poţi naviga pe banda aia din stânga (este un index al paginii) şi mai poţi vedea una-alta despre maşină.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A folosit cineva ulei de cutie Motul/ Valvoline/Shell etc 75w90 in cutie pana acum? Cum se comporta? Uleiul OEM mi se pare exagerat de scump si din cate stiu e facut de Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu 82 lei/l ulei OEM nu este deloc exagerat de scump...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu esti un caz fericit, la mine e 150 de lei litrul OEM, ca sa vezi. Mai pun 100-200 de lei si iau cautia de transmisie cu totul...Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Passat 1.6 cayc cutie mdm. Ce ulei îmi recomandati?  Cat îmi trebuie?  Procedura de schimbare e ca la golf 5?(nu se poate verifica nivelul ca e înclinată cutia, cât scot atâta bag prin gaura senzorului neutral?) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

procedura este aceeasi ca la golf 5... se goleste pe la dop si pe la unul din pivotii axelro de schimbator (dopul de tabla prins cu un surub ) si trebuie ulei G  052512A2, 1.7 litri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutie JCR:

 

Mie mi-au recomandat G 052 512 A2

Desi cica ptr cutia asta merge si G 070 726 A2 

 

Care e diferenta?De care sa iau?

De intrat am vazut ca intra 1.7 Litri, cu cutia nedemontata.

Amandoua tip-uri sunt norma API GL 4.

 

PS: Vad ca G70 e norma mai noua, care inlocuieste G52.

G52 s-ar putea sa fie facut, fix ptr cum a iesit masina -deci stie mecanicul ce stie.

 

Practic mi-am cam raspuns singur.

 

Modificat de M4V3RiCk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform ETKA pentru JCR:

- G070726A2 - ulei de transmisie 1L - ~85Lei/l 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minutes ago, Dolfin said:

Conform ETKA pentru JCR:

- G070726A2 - ulei de transmisie 1L - ~85Lei/l 

Vad ca asta le indeplineste amandoua norme:

 

SI G 052 512 A2 dar si G 070 726 A2 

 

http://www.ulei-ravenol.piese-autonext.ro/ulei-transmisie-ravenol-mtf-3-75w-1l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga orice ulei cu vascozitatea ceruta si sa fie GL4 doar, OEM e Castrol Syntranx Multivehicle 75w90 la mine de exemplu. Eu m-am uitat la uleiurile Ravenol ca specificatii si mi s-au parut slabe, doar 1 sortiment de ulei de masina 5w40 era mai bunicel. Cutiile manuale nu sunt asa de pretentioase ca cele automate, e bine sa stii vascozitatea.

Iti recomand pentru cutie Valvoline Maxlife, Motul, Castrol, Shell chair si Febi/Swag.

Modificat de SacreDro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

43 minute în urmă, M4V3RiCk a scris:

Vad ca asta le indeplineste amandoua norme:

SI G 052 512 A2 dar si G 070 726 A2 

http://www.ulei-ravenol.piese-autonext.ro/ulei-transmisie-ravenol-mtf-3-75w-1l

Foloseste numai ulei OE!

Indiferent cine-l produce, cel mai probabil Fuchs, are aditivii de frictiune strict in cantitatea corecta pentru norma respectiva, asa cum nici un alt producator AM nu le produce (pentru ca cel mai adesea produce multi-norma).

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!