Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Cred ca  Raducut la tine este vorba de volant.

Am condus mai demult doar pentru o luna o octavia II de la firma .Masina era foarte obosita si avea de la inceput un zgomot(am crezut ca asa o fi ele...mai galagioase) sub capota cam in dreptul cutiei,cand zgomotul a devenit uruit dea dreptul am mers la service si diagnosticul a fost ...capete de planetare de la cutie varza....evident ca pierdea ulei ca la balamuc.....dupa reparatie am si scapat de ea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut , am si eu o intrebare ce ulei se baga la cutia de viteze la un golf 4 din 98-99 motor 1.6 sr ca se misca cam greut cateodata in a1a si a2a lucreaza ca si cum nu aluneca si ma baga la banuieli daca aveti cunostinte de asa ceva va rog sa ma ajutati . stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu uleiul din cutie la un passat b7 2.0 tdi comandat pe seria masinii, nu am retinut ce marca e doar ca erau niste flacoane de culoare gri cu semnele audi vw 75w90 gl5. Am vazut discutii aici despre gl4 si gl5. Este bun sau nu gl5 pentru passat b7 cutie manuala?

Modificat de maidanez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75w90 GL 5 nu e bun pt cutie manuala, dar daca ai comandat ulei original pe seria de sasiu, ala este ...

doar ca pe ambalajul original nu exista specificatiile alea trecute e doar codul de origine .. G070....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GL5 a fost conceput doar pentru diferentiale si grupuri spate (care nu au in componenta lor metale usoare,,cupru,aluminiu,bronz..etc).

Producatorii auto au OBLIGAT fabricantii de uleiuri sa implementeze GL5 in fisierele tehnice.

In multe cazuri apare pe bidoanele de ulei GL5 sau GL4 +,dar adevarul este ca in bidon este doar GL4. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am studiat cateva fise tehnice de uleiuri CV si am pus in cutia mea, tot JCR, Ravenol 75w80 GL4 professional line. Fabrica recomanda un 75w. Dupa parerea mea, este prea subtire. la 65.000 km deja era foarte negru si apa chioara.

Imediat s-a simtit diferenta. Cutia este la fel de precisa, insa intra in viteza mai lin, fara sa se mai simta metalic.Chiar si o schimbare gresita de viteza se simte mult mai amortizata ( caraita in treapta 3). intamplator am putut compara si cu vechiul ulei si cel nou. 

 Pana acum  (temperatura minima 0 grade) nu agata la rece, nu intra greu in viteze, etc.  Astept si temperaturi negative sa vad cum se comporta.

 

la -5 grade uleiul respectiv 75w-80 se comporta excelent. astept si temperaturi mai mici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C ulei pt cutie imi trebuie la 1.9 tdi ajm 85 kw 6 trepte?? Si cati litri intra? Multumesc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa autodata la golf 4 1.9TDI AJM cutie manuala intra 2.3L 75w-80.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am observat la masina mea ca atunci cand vreau sa o bag in marsarier, cate odata nu intra pana la capat, si cateodata intra greu si in treapta 1.

Masina e cea din semnatura si eu o am din februarie anul asta.

Masina are 240k kilometri (masina din semnatura) si nu stiu daca a fost schimbat uleiul din cutie sau nu pana acum.Eu am schimbat la ea toate consumabilele (filtru motorina, ulei etc) dar nu am schimbat niciodata uleiul din cutia de viteze. 

Intrebarea mea ar fi care este uleiul adecvat pentru cutia mea de viteze.

Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil timonerie decalata,mergi la un mecanic bun sa iti faca reglajul timoneriei din cablurile de comanda.....de regula cand nu intra R si viteza 1 asta e cauza posibila.

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebui schimbat  acest ulei? mie mecanicul sau reprezentanta nu mi.a spus niciodata de acest lucru...!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da mario trebuie schimbat:D, nustiu ce tip de ulei dar cert e ca trebuie schimbat:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cartea masinii asa cva nu scrie... nici reprezentanta vw  nu a  zis niciodata asa ceva...curios...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimeni nu da un interval de schimb al acestui ulei, vw-ul zice ca se tine pe viata, viata care rpducatorii o considera 10 ani si 150.000 Km, dupa isi cam iau mana de pe previziunile de viata a unui autoturism, din motive obiective desigur.

 

Dar, daca tu vrei sa fii sigur ca acel ulei e in stare buna, pt ca, desi nu se compara cu stresul ce-l suporta un ulei de motor, acel ulei tot isi va pierde din proprietati in timp.

De curiozitate, uita-te pe bidoanele de uleiuri si ai sa vezi ca se da data de expirare, ce e de 5 ani.

Daca acel ulei ce sta dupa 5 ani teoretic nu mia indeplineste criteriile de performanta si protectie cerute, cum crezi tu ca un ulei ce e supus stresului poate sta o vesnicie in lucru?

Cutia oricat de bine ar fun ctiona tot mai "secreta" ceva pilitura, acel ulei clar nu mai e curat dupa atati amar de ani de la productia masinii.

 

Nu e o avere, se schimba usor, asadar recomand acest schimb al uleiului din cutie la 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu era vb de bani..da chiar habar nu aveam..si  habar nu am ce ulei sa iau...! care o fi bun care nu..ca unu  zice..ial pe ala, altul ial pe celalalt.... nu stiu... :tuktuk:  :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SimpluL oem de la reprezentanta si nu ai treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost zilele astea sa-mi schimb uleiul la masina dar a intervenit o problema. Mecanicul nu a reusit nici in ruptul capului sa deschida busonul de la cutia de viteza, mai exact nu a avut o cheie care sa se potriveasca. Imi poate spune cineva ce cheie am nevoie pentru acel surub? Trebuie ceva cheie speciala sau doar un imbus pe care mecanicul nu a reusit sa-l gaseasca?

Si daca tot am scris aici as avea nevoie si de un sfat in legatura cu ce tip de ulei sa bag.

Ma poate lamuri careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai probabil este vorba de asta 

post-17228-0-30230900-1419156656_thumb.j

 

75w80 GL4

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e hexagon de 17 deci imbus e, se poate folosi un surub cu cap de 17 cu o piulita blocata pe el pt. desfacerea busonului, daca nu e asa ai nevoie de un bit de care a postat andrei.

 

Ca ulei recomand OEM care e un 75w simplu cu GL4 binenteles, pretul la OEM e la fel cu orice AM deci nu vad de ce ar merita experimentele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Am un Polo 6N2, motor 1.4 AUD, cutie ETD.

Trebuie sa schimb simeringul selector, deci automat si uleiul.

Am intrat pe un site unde am multe variante de ulei original Audi-VW, dar nu stiu care trebuie ales: (toate GL4)

 

Ulei c.v. manuala 75W / 1L VW-AUDI // Specificatii : G 060 726 A2 // 47lei per litru

Ulei c.v. manuala 75W / 1L VW-AUDI //Specificatii : G 070 726 A2 // 53lei per litru

Ulei c.v. manuala 75W / 1L VW-AUDI //Specificatii :G 052 512 A2 //77lei per litru

Ulei c.v. manuala 75W80 / 1L VW-AUDI //Specificatii  G 052 532 A2//105lei per litru

Ulei c.v. manuala 75W / 1L VW-AUDI // Specificatii : G 052 171 A2 // 120lei per litru

Ulei c.v. manuala 75W90 / 1L VW-AUDI // Specificatii : G 052 145 S2 //Utilizari : cutie manuala + diferential + cutie tranfer //150lei per litru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei c.v. manuala 75W / 1L VW-AUDI // Specificatii : G 060 726 A2 // 47lei per litru

si intra 2.7 litri

 

insa eu ti-as recomanda un 75w80 GL4 generic (Total, Castrol, ELF, ravenol, motul, etc)

AStea originale sunt prea subtiri.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă vrei un comportament identic al cutiei eu cred că ar trebui să pui ce a fost înainte în cutie şi Elsa zice că la cutia ETD este G50.

post-40889-0-30517800-1420321400_thumb.j

Este un ulei scump (în jur de 100 lei/litru), dar cred că merită.

Mai jos ceva informaţii despre vâscozitatea lui în comparaţie cu alte uleiuri originale sau nu.

După cum se vede la 100 grade are o vâscozitate destul de mare.

http://forums.tdiclub.com/showpost.php?p=1432728&postcount=199

Nu vreau să încep o polemică despre ulei OEM versus aftermarket (sunt destul de mulţi useri care au spus că sunt mai mulţumiţi de uleuri aftermarket, eu unul m-am fript cu un LM şi nu mai încerc), am vrut doar să-ţi dau câteva informaţii, decizia este a ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info.

Avand in vedere ca e foarte posibil sa nu mai umblu vreodata la cutie (sper sa nu se strice ceva prin ea), merita sa pun ceva original.

--

Nu gasesc pe nicaieri OEM VW 75w90.

In schimb am gasit Castrol Syntrans Transaxle Specificatii : API GL-4+ , full sintetic, VW 501.50 la un pret destul de bun, 50lei/litru.

Modificat de mariod
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM găsești la orice reprezentanta a grupului VAG. In mod normal ar trebui sa aducă si magazinele de piese auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana la urma am cumparat OEM (G 060 726 A2). Le-am zis ca stiu ca trebuie G50, dar mi-au cautat dupa seria de caroserie si codul cutiei si asta a reiesit. Au cautat in 2 programe.

Sper sa fie in regula. Cam intr-o saptamana ajung la un service sa il schimbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!