Jump to content

Golf 7 - Pareri, impresii


nsm
 Share

Postare recomandată

Toti hulim mai mult sau mai putin noul golf.

Consider ca ne dam cu parerea pe chestii nesemnificative gen plasticul de pe baterie, etc.

Eu pe G4 am plasticul acela pe baterie, dar cu ce ma deranjaza ca acum pe g6 si g7 nu mai este. El oricum avea rolul de a nu lasa bateria sa treaca brusc de la o temperatura la alta. Chestia asta o face si acel scai care este acum.

Oricum, asa cum am mai zis si alta data cred ca motorul, cutia si celelalte subasamble sunt mult mai importante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu ieri Golful 7 si l-am studiat destul de atent. Desi cunosc platforma, motoarele, tehnologiile, etc de la noul A3, eram curios de cum se prezinta Golful. Am vazut un Confortline.

Eu pot sa il compar cu Golful 5, am avut 2 bucati, un Trendline si un Confortline.

Asadar, interiorul mi-a placut cum arata, bordul orientat spre sofer si consola centrala fara intreruperi arata foarte bine. Scaunele sunt ok, am vazut in poze scaunele Ergo active si cred ca se sta bine in ele.

Materialul din partea superioara a bordului este foarte ok, comparativ cu Audi as zice, consola centrala are un plastic mai tare, dar acceptabil. Butoanele se apasa frumos, fara zgomot, toate comenzile sunt unde trebuie, bordul pare solid, etc.

Mi-au placut mult noile manete de semnalizare respectiv stergatoare, care arata foarte bine si se "misca" elegant, fara zgomot.

Ce am mai observat: mocheta in usi, mocheta la roata de rezerva, cotiera spate cu un spatiu de depozitare pahare foarte interesant, cotierele de pe usi au material textil in partea de sus si mai sunt chestii care nu imi vin acum in minte.

Despre motorizari s-a tot discutat, sunt destule schimbari mai ales la TSI-uri, nu am condus Golful dar am condus A3 nou si banuiesc ca se comporta asemanator, adica foarte bine.

Referitor la optiunea cu modurile de condus, lucrurile sunt simple:

- la cutie manuala: este modificat comportamentul motorului, al directiei, al climatizarii (pt modul ECO), al suspensiei adaptive(daca este comandata) si al Adaptive Cruise Control (daca se comanda) - cred ca am enumerat tot

- la automata, pe langa acestea, se modifica si raspunsul cutiei automate.

De exemplu, la Audi, cand selectam Dynamic: cutia automata trece in sport, directia se intareste, motorul raspunde mai repede, suspensia se intareste (daca este adaptiva) si coboara (daca este adaptive air suspension), ACC-ul trece si el pe modul Dynamic (franeaza mai brusc cand intalneste masina in fata) si accelereaza mai violent (cand drumul devine liber din nou). La modul Confort, totul este invers decat ce am enumerat.

Despre design-ul exterior nu am prea multe de zis, arata mai "evoluat", insa mie nu imi place sub nicio forma bara spate. Nici bara fata nu pot sa zic ca imi place, dar m-as obisnui cu ea. In rest, masina imi place cum arata.

Daca ar fi sa mai aleg vreodata o masina hatchback, un Golf cred ca ar fi prima optiune, dar doar ceva gen GTI/GTD sau R.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La HL standard sunt faruri halogen cu lupa? Sau fara? Am recitit primul post al lui msn dar nu m-am lamurit, scuze daca sunt mai incet :) Stim ceva despre stopurile LED ca la G6 ? Ca ar arata mai bine, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HL pentru Romania vine cu halogen fara lupa. Si zic din Romania, pentru ca mai toti stim ca nu corespund dotarile aceluiasi model dintr-o tara cu alta.

Lupa si insertiile cromate din far vin doar cu xenon si bineinteles cu acele pozitii patratoase care sunt foarte mishto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mocheta in buzunarele usilor, toate Golfurile VI au.

Și eu la Golf V am mochetă în uși, așa că acest detaliu se află de ceva vreme pe Golfuri, nu este o noutate. În schimb nu am la roata de rezervă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu aseara un G7, in mers chiar in parcarea blocului din pacate era 11 si eu ieseam la o tura cu bicla so... l-am vazut din scurt in intuneric. Ca dimensiuni e cat un Golf 6 cu linii mai fresh. Modelul vazut nu avea xenon si nici led-uri, stopurile aratau exact ca cele de G6 cu led ca forma de iluminare, doar ca erau cu bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate este putin offtopic dar chiar nu ma pot abtine

Iata cum vor cei de la midocar sa-si vanda noua masina..chiar foarte ademenitor cu o asemenea reclama! :winter:

Astia chiar "e" frati cu cei de la USL :10[1]:

Mama ei de virgula....!

post-64001-0-52927900-1353753975_thumb.j

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si noi ne facem de ras pe forum cand gresim cate o litera din graba sau mai facem cate un dezacord. O luam totusi ca pe o gresala.

Dar haideti sa revenim on topic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma unde draq are capacul de la busonul de alimentare,pe dr sau pe st?Am vazut poze cu masini care au clapeta de rezervor si pe dr si pe st. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum de trage mai bine 1.6 tdi? tot 105 cp are, i au schimbat rapoartele cutiei de viteze?

Poate pentru ca masina este mai...usoara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca toate modelele au capacul pe dreapta.

Nu sunt sigur daca la G1 nu era cumva in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ii pun faruri bi-xenon cu leduri , am leduri fata /spate? Pe net nu am vazut nici un golf cu leduri pe spate.

Presupun ca acestea sunt farurile bi-xenon cu led.

post-27610-0-49391300-1353858951_thumb.j

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Singurele stopuri cu led pe care le-am vazut pe 7 erau pe GTi-ul prezentat la Paris.

2014-Volkswagen-GTI-rear-three-quarters-1024x640.jpg

Pana la urma in far are cornering, lupa bi-xenon, banda drl (bizar ca mai este o banda tot asa care insa nu se aprinde), semnalizare (langa grila sau in banda de sub?). Stie cineva cum sunt organizate in far?

Mi se par cam multe.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf cer 1300 euro pt niste leduri pe fata iar passatul la 1200 euro are fata/spate..

LE: probabil si la golf au pe spate niste becuri mai puternice fata de cel classic fara xenon.

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stopurile sunt identice fie ca iei xenon sau nu. Se specifica exact daca erau diferite fata de standard.

Momentan inca nu sunt disponibile, probabil in 2013 vor fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe confingurator vad ca stopurile clasice sunt mai innegrite fata de cele cu bi-xenon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu, sper sa nu gresesc, stopurile de pe HL sunt mai inchise in rest momentan nu exista led-uri pe stopuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista leduri pe stopuri deocamdata dar mie imi plac foarte mult cum arata. Sunt mult mai reusite ca la Golf 6 care mi se par banale in varianta fara leduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi place ca au continuat traditia stopurilor drag&drop si putin stilizate de pe Touareg. Putini mai inventivi daca erau :(

4022.jpg2013-Volkswagen-Golf-Mk7-Tail-Lihgt-1024x683.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si la G6, cele standard, fara LED erau "copiate" tot dupa Touareg-ul de la vremea respectiva... Oricum, cu LED arata altfel si masina, sper totusi sa nu le bage la pachet cu xenonul, cum este la Passat, ca ar fi un pic cam mult. Cel putin, parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai de asta am zis ca au continuat traditia.

Eu zic daca ar putea sa faca un pachet de 1200euro in care sa includa xenon-ul cu led, adaptiv + stopurile pe led ar face optiunea mult mai atractiva :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca acum e 1200 euro doar pe fata probabil va veni cu optiune cum era pe golful VI care costa parca 400 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!