Jump to content

Golf 7 - Pareri, impresii


nsm
 Share

Postare recomandată

Asta zicea mastermox la intalnirea polo-istilor. Cutia nu mai are treapta separata de Sport, dar cand treci masina in modul Sport trece si cutia automat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la masinile cu DSG care nu au optiunea de selectare a modului de conducere din soft cum pui masina in Sport?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O pui așa cum e normal. Pe mine mă scoate din minți așezarea pe care o am la R cu P-R-N-D-S. Trebuie să fiu foarte atent să nu dau în S la plecare și în N dacă vreau să schimb din S în D, pentru că merge extrem de ușor. La BMW e de ani buni cum e acum la G7 și 5 ani n-am avut nici o problemă cu schimbătorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, nici eu nu prea am inteles de ce exista si un mod S si unul "manual".

Ambele fac cam acelasi lucru, S-ul schimba sus in timp ce "manualul" schimba singur daca te duci prea sus, ceea ce e o prostie...

Asa exista un singur mod Sport si ca sa pleci de pe loc din P muti cat poti de jos. Perfect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave: Ce consum REAL ai pe 1.2 TSI la G6 ? Dar pe bune, nu abureli... (oras si drum lung, la medie de 120 km/h)

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat de relevant este consumul meu avand in vedere ca pe Golful VII o sa fie un alt motor, desi cu aceeasi cilindree/putere.

Bucuresti liber - 7%

Bucuresti noaptea - 6.5%

Bucuresti ore de varf - se duce pana in 10%, ajung acasa cu 8 - 9% in functie de ce bucati mai ok prind pe drum unde scade consumul. Daca stau doar in bara la bara o ora jumate(cum am stat odata) imi arata 11% in bord.

In afara orasului - maxim 90 Km/h - 5-5.5%

In afara orasului - 120-130 Kmh - 6-6.5%

De exemplu media la un drum pana in Grecia a fost de 7% dar pe unde am prins autostrada am mers 160-180 Km/h

Eu am in bord, pe ultima mie de kilometri, din care 150 au fost facuti in afara orasului, 8%. Media totala, consum majoritar urban, cam acolo e.

Eu accelerez oarecum tare, adica merg mai tare decat cei din jurul meu, ajung pe la 70-80 Km/h si apoi merg constant cu viteza a 6-a. Alte chestii care conteaza la consum:

Schimb 1-a pe la 2.500 - 3.000 RPM

Schimb 2-a pe la 2.500 - 3.000 RPM

Schimb 3-a pe la 2.000 RPM

Si asa sunt destul de aproape de 70-80 Km/h. 4, 5, 6 le schimb cam in acelasi timp cu ce imi arata computerul de bord. Daca trebuie sa exploatez vre-un spatiu retrogradez, accelerez si apoi ma duc iar intr-a 6-a.

Eu mai am si jantele pe 15, cu niste jante pe 17 sau chiar 18 poti sa vezi si cu un litru in plus la consum la acelasi stil de mers.

Per total motorul consuma mai mult decat decent in oras, chiar sunt multumit de consum. Nu poti sa-l compari cu un diesel dar este consumul cat mi-am imaginat ca o sa fie. 1.9 TDI-ul anterior cu jante pe 18 imi consuma 8% in oras prin aglomeratie asa ca ma declar multuit.

In afara orasului se schimba problema, cilindreea mica se face simtita si motorul pare fortat la viteze mai mari de 150 Km/h. Trebuie sa retrogradezi chiar si intr-a 4-a daca vrei sa depasesti ceva la viteza aia. Si lucrul asta se simte si la consum. La viteze legale e decent, am vazut si 4 si ceva in bord daca-mi aduc bine aminte. Insa, consumul e destul de mare daca sari de viteze de 120-130 Km/h. La un drum facut constant cu 160-190 Km/h Bucuresti - Constanta si retur consumul mediu a fost de 10%...

Asa ca motorul este perfect pentru cei ca mine, care merg mult in oras cu drumuri rare in afara orasului. Sau, pentru cei care il vor pentru drumuri in afara orasului, sa mearga aproximativ legal. Odata trecut de 130 Km/h motorul se simte fortat, lipsit de vlaga si incepe sa consume mult pentru un drum in afara orasului..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rave: Pe manual nu retrogradeaza singura decat cand nu mai poate sta in treapta aia (limita inferioara de turiatie), pe S retrogradeaza cand crede ea :) Oricum recunosc ca e ciudat. Eu am folosit muuuult mai des padelele decat S-ul.

Baieti, treapta S de la DSG nu mai e cum era pe G5/6 sa o dai si sa ramana acolo (schimbatorul). Dai pe S si nu sta acolo, revine in dreptul D-ului. Mai dai o data si treci inapoi pe D. E acelasi comportament ca la +/-

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave, multumesc pentru detalii.

Am cateva precizari:

1. Si dieselul consuma de rupe in oras, 8-9% lejer pentru 2.0 TDI, 1.9 TDI, 1.6 HDI (din proprie experienta)

2. Posibil la G7 sa consume mai putin pentru ca este cu 100 kg mai usor decat G6

3. Se simte mai slab la peste 140 km / h pentru ca se schimba influenta rapoartelor din cutie, dar oricum....de cate ori mergem cu vitezele astea ? Marea majoritate a timpului mergi cu maxim 120 km / h si 95% din depasiri le faci pe la 100 km / h, ceea ce este ok

Inca o data, merci.

(PS conduc acum un Polo 1.2 TDI, merge la 150 km / h de rupe !!! sta in 2.800-2.900 rpm in viteza a 5-a)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am finalizat comanda pt un Golf 1.2 TSI 105 HL uranograu (n am mai avut bani de culoare metalizata). Am preferat sa iau HL in loc de un CL cu o culoare metaliazata. Sper sa nu mi para rau :)

Vroiam sa va intreb daca ati vazut deja pe vreun site un golf 7 culoarea asta ? Eu am vazut o doar pe configurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vazut G7, doar Passat B7 uranograu.

passat-uranograu-828366497298284371.jpg

L.E.: Am gasit si un G7 http://www.autoscout...=7626a084534790

Mai bine luai o culoare metalizata sau alta nemetalizata, dar griul acesta arata tare meschin :(

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptare placuta ! In cat timp trebuie sa iti vina ? 12 saptamani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie-mi place culoarea, e interesanta din poze. Sunt curios in realitate cum e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

solida. nu prea are textura.

sfinte, ce pret pentru ChelLine-ul de pe autoscout

si eu as fi ales HL in detrimentul culorii metalizate la orice ora, dpmdv buna alegere

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In realitate uranograu arata mai bine decat in poze...cel putin cand e noua vopseaua...am vreo 2 passat-uri prin oras cu culoarea asta si sunt chiar ok...nici eu nu sunt adeptul culorii metalizate...de banii aia mai bine iau altceva...cand conduc stau in masina...nu ma uit toata ziua si admir masina...Otta_Sb ai ales bine un HL "nemetalizat" decat un CL "metalizat"...asteptare usoara! :icon_thumleft:

sfinte, ce pret pentru ChelLine-ul de pe autoscout

tare asta cu ChelLine-ul, mike! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult pentru raspunsurile si incurajarile vostre !

Bogdan, consilierul de vanzari mi-a spus 3 luni +- 2 saptamani.

Mersi The Ego pt link.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite culorile aici, le-am mai dat

http://www.carbuzz.c...Mk7-Colours-322

zice ca este o culoare noutate pe Golf, dar nu si pe Passat, oricum e frumoasa....

http://www.carstart.de/imageViewer?ImageID=29036587

Modificat de ritter1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De parca mai conteaza la ce reduceri de costuri si durata medie de viata a masinii practica vw(si nu numai) in ultimul timp.

Interesant ca si la reintorducerea distribuitiei pe curea unul din argumente este cel al greutatii scazute.Sa fim seriosi alti producatori nu au probleme cu lantul si distributia pe lant in general este recunoscuta ca fiind cea mai fiabila.La vw pica pentru a au pus una foarte ieftina si mai mult ca sigur au renunta la lant pentru reducerea costurilor,cum au renuntat si la multe altele (compresor,frane,balamale,vopsea,plastice,pedale etc).

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu am citit tot articolul dar mi-am dat seama din cateva propozitii ca autorul...mananca rahat.

1. Nu cred ca a foat vreun motor VW distrus in mers. Ca a facut lantul galagie sau altele, da, dar nu a distrus motoare.

2. Ne spune despre producatori premium care folosesc exclusiv distributia pe lant si nu au probleme. Ei bine, BMW si al sau celebru deja N47 face ravagii; acolo chiar am auzit de motoare distruse din cauza ca a sarit lantul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cautand stirea despre distributii pe autobild, am gasit articolul asta: http://www.autobild....lf-3798104.html

SI poze cu noul G7 variant: http://www.autobild....lf-3798104.html

Arata f bine dar desi au rezolvat problema cu marginea haionului care era mai sus decat podeaua portbagajului (cum era la G5, G6 variant si octavia 2), bancheta tot nu se pliaza orizontal :( , o prostie la o masina care trebuie sa fie practica si usor de incarcat si descarcat.

Pe langa GTI si R mai apare si E-Golf care are o bara si grila dedicata si arata cel mai bine din familia Golf.

http://www.autobild....lf-3798104.html

http://www.autobild....lf-3798104.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 tevi pt r?hahahaha,kitchios rau,miroase a m3 de la o posta...iar gti-ul arata...nu pot sa ma exprim.o fi un salt urias la tehnologie,dar look-ul este in urma rau.golful electric pare super fresh,parerea mea.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In articolul postat de colegul Master_Blaster se poate observa cum arata golful VII cu leduri pe stopuri

LE: Nu pot posta pozele deoarece nu ma lasa sa le salvez in pc.

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-as cumpara un hybrid, cel putin asta arata foarte bine. Dar pretul ma astept sa fie... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!