Jump to content

Golf 7 - Pareri, impresii


nsm
 Share

Postare recomandată

Voi vorbitii de pielea 1 sau 2?
Parerea mea e ca pielea 1 e diferita fata de 2. 

post-27610-0-56387700-1363197758_thumb.j

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codz, eu iti spun ce scrie pe site-ul www.vw.ro si pe configuratorul vw din romania

 

deci: la pachet piele vienna este CAPITONAJ USI CU ASPECT DE PIELE.

la scaunele ergo active nu se spune nimic despre capitonajul usilor, insa cum la pachet piele vienna primesti "aspect de piele" mi-e greu sa cred ca la ergo active acolo o sa ai piele.

 

m-as mira sa spuna vw ca iti da CAPITONAJ CU ASPECT DE PIELE si in realitate sa-ti dea piele

 

si da, cum ai remarcat singur PIELE nu inseamna PIELE SINTETICA...din asta am si eu pe scaunele Jetta la HL si pe usi in pozitia 2 din poza lui Bogdan VW...e cheap rau, probabil ca si asta de pe G7...asta vroiam sa vad de la tine, ca ai inteles ca si pe G7 e tot PIELE SINTETICA pe scaunele ergo active (cu exceptia partii laterale interioare unde e Vienna) si pe usi

 

Bogdan VW, pielea Vienna, NAPPA de pe G 7 / Passat B7 / VW CC nu este naturala ?

Modificat de danny2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. Deathwish... Recomandare: rosu merge doar la ferrari. Ia ti una neagra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e naturala,asa mi-a spus dealerul dar nu cred :)

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok danny piele, nepiele, aspect de piele, nappa, alcantara, vienna, paris :) .. important e ca mie mi-a placut cum arata (si mai ales cum se simte) la ergoActive si in fata si in spate (si pe usi si scaunele/bancheta) si sper sa nu-mi vina cu plastic sau textil pe usi, ci exact cum era cea HL din showroom la pbn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca așa o sa vina. Te stresezi degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare pt voi,pt a clarifica un pic...asta cu pielea este o optiune,sau face parte dintr-un pachet?eu la gt am optiunea piele vienna(piele,nepiele adevarata,whatever...)tot interiorul,scaune,bancheta,4 fete de usa,si a fost 2500 e.la voi cat este,in functie de suma,poate ne dam seama pe unde pun aia pielea.descrierea lor cum suna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de scaunele Ergo-Active care au lateralul si spatele in piele si centrul in stofa. Optiunea de piele Vienna exista in continuare dar e altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codz, asa o sa vina...cum ai vazut pe cea din showroom de la pbn...cu piele vienna doar pe partea laterala interioara...restul, cu aspect de piele

 

rave, la ergo active doar partea laterala interioara e vienna,

 

Scaune fata ergoActive
            
                     

  • scaune sport cu partea centrala acoperita cu stofa design "New York" si partea interioara laterala acoperita cu piele Vienna

 

restul e ... cu aspect de piele...adica aceeasi piele sintetica care o am eu pe Jetta la scaunele sport de pe HL.

 

Link:

http://vwforum.ro/topic/90173-jetta-vi-2011/?p=1830209

Modificat de danny2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codz, cand iti vine minunatia :) ? Ce culoare este? Ma uitam la echipare, cutie, optionale, p-alea le-am bifat si eu jucandu-ma pe configurator :)...eu deocamdata mai astept sa vad cum si daca ajuta guvernul cetatenii cu vreun nou program Rabla! Xenonul e cu DRL? Toate bune si asteptare usoara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maxim 10 mai, sper mai devreme:) am luat xenon fara LED pe DRL si culoarea de 0€, am vazut poze si este un gri inchis la care vireaza culoarea functie de lumina zilei, nu e cea mai frumoasa culoare dar am facut economie la niste lucruri, altfel mai puneam 1000 pe optiuni si inca 2000 pe 1.4 cu 140cp, dar ma duceam prea departe pentru ce vreau eu de la masina. Am pus totusi 10 optionale:), sa am de joaca cu padelele, camera, comp bord premium (fita, I know), setare mod conducere, comp media, ogl rab el (fain cum le poti regla sa se inchida sau nu cand incui masina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica multe lucruri inutile sau care iti vor aduce 10% beneficii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sunt inutile pentru tine, dar fiecare isi cunoasfe prioritatie, nu pentru toti este prioritar motorul cel mai cel...

Cat despre culoare, uranograu este acceptabila. Am vazut-o pe viu in showroom si, eu personal, nu as da 450€ in plus pentru una metalizata. As totusi 120/140€ pe un Alb/Negru/Rosu, dar din nou astea sunt preferinte personale. De exemplu, mi-au ramas ochii la Highline-ul rosu din showroom!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos configurata :)!!! O sa ai mult de joaca cu toate optionalele ;), abia astept sa povestesti de bune si rele (astea sper cat mai putine) cand iti vine Golfy ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bagat si eu comanda, astazi merg sa achit avansul si sa semnez actele.

Configuratie finala:

 

  Noul Golf Comfortline 1.2 TSI
  Tractiune Fata, Benzina / 1.2l / 77kW/ 105CP, Manuala - 6 viteze, 4 Usi,      

  Pret cu TVA 17.006,60

  Rosu (tornado red) 141,36 Tapiterie: stofa   cod intern 0,-

  Faruri Bi-Xenon cu lumini de drum LED 1.271,-

  Oglinzi exterioare rabatabile electric 151,28

  Pachet Relax 957,28

  Radio CD Composition Media 236,84

  Usi si capitonaj usi culoare shetland 0,-

  Total: 19.764,36

      
  Super excited :D
            
            
        
        
    
        
          
                                

Modificat de Deathwish86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Green .. primul drum va fi la Budapesta, in iunie-iulie pe A1, sa testez noile segmente de autostrada deschise, apoi in august un tur mai lung Berlin-Danemarca .. sper sa nu am probleme pe acolo, cu O2 nu am ramas in drum :)

 

ontopic: am vazut acusica un G7 negru, iti dai seama imediat ca este G7, dupa forma farurilor, si pare mai mic, nu stiu de ce, poate ca este capota mai ascutita (oricum este mai jos, dar nu poate fi atat de evident asta), o sa-mi para mica dupa O2, dar sper sa ma obisnuiesc repede, spatele este placut, lateralele la fel, per total nu este o frumusete, ci este ergonomica, ca sa zic asa :)

 

LE: bravo deathwish86, sa fie intr-un ceas bun!

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ritter1976 - cred ca a facut foarte bine ca a pus scaune ergo active, computer de bord premium, comp media, padele si camera... Masina o sa aiba un feeling premium care iti va pune un zambet pe buze de fiecare data cand te urci in ea...

Eu nu as da bani in plus pe alb/negru/rosu nemetalizat si m-am multumi cu gri. Daca e bal bal sa fie si as lua direct o metalizata si asta doar ptr faptul ca rezista mai bine lacul in timp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact nsm :) si un gadget pe care deabia astept sa il incerc este selectarea modului de conducere (optiune +110EUR - adica ff ieftin)

 

http://www.dailymotion.com/video/xxfkzt_volkswagen-golf-animation-fahrprofilauswahl_auto

 

M-am jucat cu el pe loc in showroom, pe masina de test nu era pus (nici pe O3-ul albastru de la PBA), are 4 setari fixe (Confort, Normal, Sport si Eco) - care modifica raspunsul volanului, al DSG-ului, al acceleratiei, al xenoanelor si al AC-ului - Eco pentru consum putin (si masina e lenesa) si Sport pentru tot ce poate motorul - (am testat 318 model 2012 cu selectarea modului de conducere si intre Eco si Sport era diferenta imensa) - nu stiu care e diferenta intre Normal si Confort - dar voi vedea :) pe langa cele 4 fixe mai ai modul Individual, in care iti apar pe ecran fiecare chestie care se poate modifica si o poti seta pe fiecare, de exemplu daca vrei totul Eco dar AC-ul sa mearga tare (in mod fix Eco AC-ul e pus pe minim sa consume mai putin)

post-1145-0-40889200-1363253217_thumb.pn

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cele de mai jos, cele marcate cu rosu chiar mi se par inutile. Scaunele energo active sunt un lucru bun. De asemenea, culoarea inchisa la Golf (care este o masina compacta) o face mica. Mult mai bine pica o culoare deschisa care da impresia de masina mai mare. Personal as fi luat alb sau rosu, categoric.

 

"Am pus totusi 10 optionale:), sa am de joaca cu padelele, camera, comp bord premium (fita, I know), setare mod conducere, comp media, ogl rab el (fain cum le poti regla sa se inchida sau nu cand incui masina)"     

 

Dar cei care isi iau CL cu jante pe 15 (care arata nashpa rau) dar isi pun becuri de 1.200 Eur in loc sa isi ia HL, sincer.....nu ii inteleg.

E ca Dacia cu inscriptie AMG pe spate.

Modificat de ritter1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ritter sunt inutile, acum mi-am dat seama, o sa incerc sa le scot de pe comanda :icon_geek: ar trebui chiar sa vorbim la porsche sa nu mai fie optionale pe configurator :lol:

 

ca sa revenim, poate ma intelegi in cele din urma si incheiem subiectul optiunilor pe care le face fiecare la masina lui, in afara comp de bord premium, care faca exact acelasi lucru la cel plus (am recunoscut ca e fita), numai ca color, padelele au utilitatea lor (daca ai DSG of course), despre setarea modului de conducere am scris mai sus, iar oglinzile rabatabile electric la fel, am scris de ce le consider de pus, pentru ca 1. cele normale nu au lumina pe usa (si eu m-am obisnuit de la O2 sa am lumina seara pe bordura cand deschid/inchid masina) si mai ales 2. inchiderea celor simple se face greu cu mana (eu pliez oglinda de pe partea cu trafic a strazii pe care parchez, deobicei freapta, si mereu trebuie sa dau o tura masinii ca sa o pliez/depliez) si 3. imi place cum se pliaza putin in sus, nu drept, automat la inchiderea masinii sau din buton (dar eu o sa le las pe automat, daca se strica le repar pe garantie, de vazut daca ingheata iarna sau nu)

 

LE: masina nu se face mai mare daca e alba si mai mica daca e neagra .. intradevar asa pare, dar ca tot vorbim de utilitate ... culoarea ce utilitate are? sa nu-mi spui acum ca rosu se vede mai bine pe drum decat gri .. ca ai avea dreptate :) oricum eu personal nu mi-as lua masina rosie, decat poate pe GTI/R, dar nu am nici o problema cu oameni care isi iau rosie 1.2 tsi CL cu xenoane LED si cu jante pe 15" ;)

 

PS: ergo (de la Ergonomic) nu energo

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca alegi scaunele ergo active trebuie sa bifezi si pachetul iarna? Intreb deoarece dealerul a zis ca numai asa se poate comanda(impreuna cu pahet iarna). In configurator apare la detalii ca deja are scaune incalzite si se poate bifa fara pachetul iarna.

 

Si ce parere aveti de pachetul technology? Farurile sunt cele cu pretul de 1271 euro, dar fara leduri?

 

Pachet Technology
  • faruri bixenon cu ajustare dinamica a distantei de iluminare si functie de cornering
  • computer de bord "Premium"
  • keyless access
  • lampi spate rosu inchis
  • iluminare placuta de inmatriculare spate cu tehnologie LED
  • instalatie spalare faruri
  • avertizor pentru scaderea nivelului lichidului de spalare parbriz
Inchidere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul iarna NU este obligatoriu daca bifezi scaunele ergoActive, ci daca il bifezi, poti sa iei pachetul iarna la pret redus (314 in loc de 436) dar daca pui xenon si ergo active deja ai tot ce este in pachetul iarna

 

Pachetul Technology e nou. Pe fisa (pdf-ul) din ianuarie nu este prezentat. Au inceput sa bage optiuni, parbriz incalzit samd. Atentie ca daca vrei pachetul Technology te obliga sa iei alarma!

 

Sa calculam cat costa optiunile individuale:

- xenon fara LED - 862

- comp Premium - 138

- keyless - 329

- lampi spate rosu inchis - nu e optiune dar este standard pe HL (acolo scrie "lampi spate partial rosu inchis") .. incep sa ne zapaceasca astia  :)

- LED placuta spate - F&F ;)

- spalare faruri - e inclusa in xenon oricum

- avertizor scadere nivel lichid parbriz - e inclusa in xenon (si oricum mi se pare penibil sa fie optiune)

 

Deci economisesti 162 EUR - deci daca vrei keyless si comp Premium merita, sort of .. ca te obliga sa iei alarma, si poate nu vrei

 

PS: astept si eu oferta de tuning, pe site-ul vw.de au sectiune speciala pentru noul Golf

http://www2.volkswagen-zubehoer.de/de/models/der-neue-golf/golf-special.html

la noi (PBN) este o pagina mai simpla, dar se intelege

http://www.pbn.ro/Haendler/R10101/?vw&id=95000&DOM=/service_accesorii/volkswagen_accesorii_originale/accesorii_originale/golf_vii

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@codz: o mica observatie legata de plierea oglinzilor (in rest, ai perfecta dreptate: fiecare isi configureaza masina noua in functie de ce i se pare lui important si de cati bani are): si eu obisnuiam sa fac aceeasi treaba, respectiv sa pliez oglinda pe partea dinspre carosabil, mai ales pe strazi inguste, pana mi-a zis unu' o treaba care mi-a deschis ochii.

"De ce pliezi oglinda?"

"Pai, daca trece vreun cascat care apreciaza gresit distantele, sa nu mi-o agate."

"Si preferi sa-ti rupa oglinda, dar sa-ti lase caroseria neatinsa, sau sa vada ca ai oglinda pliata, sa creada ca incape, si sa te trezesti cu toata masina frecata?"

De atunci, nu mai pliez oglinzile. Prefer sa dau bani pe o oglinda, decat sa trebuiasca sa merg in service sa-mi vopseasta tot lateralul.

Nu stiu, zic si eu...

 

Io cand mi-am configurat masina, m-am gandit cum sa-mi fac viata mai usoara la bord (scaune incalzite, tempomat, cotiera, climatronic, senzor de ploaie, oglinda electrocromata, senzori de parcare, etc), decat cum arata din afara masina (culoare, jante nush' de care, etc.), ca doar dinauntru o conduc, nu de pe trotuar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ritter1976 - care e faza cu culoare si marimea? De cand posesorii de Golf vor sa aiba o masina care sa para mai mare??

Daca vor mai mare exista alte optiuni la aceeasi bani - Octavia este una dintre ele...

Ecranul color chiar e cool.. Mi-ar placea si mie la Superb dar nu e disponibil... E ca si cum ai zice ca la ce iti trebuie un iphone color cand se poate alb-negru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit si eu la asta cu oglinda, insa o pliez pentru ca statistic sansele sunt mai mari sa iti agate oglinda decat sa te stearga cu totul, pentru ca mai sunt si alte masini in rand, cu oglinzile pliate sau fara, si ar insemna sa ai un super ghinion sa vina unul si sa le frece pe toate :) Nu cred ca daca o las nepliata mesterul cu papuc sau femeia cu matiz o sa fie atenti sa nu-mi atinga oglinda si astfel scapa si caroseria :) Daca iti ia oglinda e sansa sa iti ia si aripa :) Dar de cele mai multe ori iti da oglinda peste cap, nu neaparat ti-o face varza :)

 

LE: pentru noi pasionatii de masini ne-zgariate, cand mergi in Paris sau Roma e un soc sa vezi cum arata masinile acolo, toate parcate lipite unele intr-altele, oglinzi lipite cu scotch, bare cu sute de zgarieturi, 90% masini mai mici de 4,3m, O3 ar parea un elefant intr-un magazin de bibelouri pe acolo, eu am condus de doua ori in Paris, o data cu o Bora si o data cu un i30, au niste parcari subterane pe 5 nivele in care daca iesi nevatamat esti tare, iar daca cauti un loc de parcare pe strada .. good luck si succes sa iti ramana intreaga cand vine/pleaca alt meserias care nu da doi bani pe barile din fata/spate, le considera facute pentru a impinge, freca .. asa este dintotdeauna in Paris si Roma

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!