Jump to content

Golf 7 - Pareri, impresii


nsm
 Share

Postare recomandată

distrugatorul

ce parere aveti de negrul ala lucios de pe bord...eu personal prefer materialul ala care imita aluminiul de pe comfortline :P

Modificat de distrugatorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Bogdan VW: Multumesc frumos pentru informatii - foarte utile. Era tot ce aveam nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ritter1976

La Octavia vad ca ai pus si optionale care sunt deja standard (cred ca e o probl cu config)

Ex: proiectoare ceata 101 EUR,

volan multifunctional (172 eur)

isofix (28 eur)

deci pretul e mai mic decat ai calculat tu..

@distrugatorul

dieselul e mai putin sensibil la greutatea suplimentara (dealtfel la mine nici nu imi dau seama daca am masina plina/goala) - daca ai de gand sa cari mult, ia diesel

culoarea bordului e ceva foarte subiectiv si nu cred ca poti obtine o info obiectiva pe forum..

E ca si cum ai intreba care e cea mai frumoasa culoare :))

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am luat plasa cu configuratorul de Octavia, pentru ca la Elegance oferea niste optionale care sunt deja incluse. 

 

Nu e gresit configuratorul, are doar probleme de ergonomie. Daca deschizi "Detalii" la optionalele alea o sa vezi ca de fapt sunt altceva decat in serie.

De ex, la faruri cu ceata.. sunt varianta cu cornering, nu cea simpla care e inclusa in dotarea tandard, sau la volan multifunctional... e varianta cu 3 spite, nu cea cu 4 spite inclusa standard, isofix-ul e pentru scaunele fata (riscant), standard e doar pe spate.

 

Una peste alta nu e mai scumpa Skoda Octavia ca Golf VII cu dotari echivalente, Octavia e o masina spatioasa, dar in mod traditional nu beneficiaza de toate inovatiile tehnologice,  calitatea materialelor, vopseaua, asamblarea, antifonarea e usor mai slaba ca la Golf.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu sunt incantat de piano black pentru ca fiind plastic probabil se electrizeaza si atrage praful dar am stat si in CL si in HL si negrul arata mai bine (parerea mea) .. o sa vedem cum rezista in timp acele suprafete lucioase

ce parere aveti de negrul ala lucios de pe bord...eu personal prefer materialul ala care imita aluminiul de pe comfortline :P

LE: in bara aceea de sub display este detectorul de proximitate? (care face sa vada ca apropii degetul de ecran)

post-1145-0-62517600-1363093778_thumb.jp

post-1145-0-09045100-1363093783_thumb.jp

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am acel plastic lucios in bord si rezista foarte bine in timp. Nu stiu cum dar nu atrage praful... Poate ca fiind lucios, nu se aseaza... In schimb pe restul bordului se aseaza fara rusine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu sunt incantat de piano black pentru ca fiind plastic probabil se electrizeaza si atrage praful dar am stat si in CL si in HL si negrul arata mai bine (parerea mea) .. o sa vedem cum rezista in timp acele suprafete lucioase

ce parere aveti de negrul ala lucios de pe bord...eu personal prefer materialul ala care imita aluminiul de pe comfortline :P

LE: in bara aceea de sub display este detectorul de proximitate? (care face sa vada ca apropii degetul de ecran)

 

Dap..este detectorul de proximitate. Are un small delay, nu foarte deranjant, cand esti cu mana pe deasupra lui.

In rest merge bine! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da acolo este senzorul de proximitate. Vede degetul de la vreo 5-10 cm .  Composition media raspunde foarte repede cand schimbi canalul radio fata de rcd 510

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am si eu o intrebare pentru posesorii de golf 1.2 tsi... ati simtit limitele masinii?

la o incarcare 5 pers si portbagaj plin e mai lenesa?

as merge pe 1.2 tsi...cunosc motor 1.4 tsi si stiu k e foarte insetat :))) desi pe asta e suspensia spate multilik

Chiar am mers sambata cu 4 persoane adulte in masina (inclusiv eu). Cum este logic si fizic dovedit :tuktuk:  da, am simtit ca masina se misca putin mai greu decat doar cu soferul (mai erau fro' 220 kg in plus fata de mine...) DAR niciun minut nu mi-a dat emotii la depasiri, mai ales intre 3.000-5.000 rpm unde se simte cel mai bine puterea motorului la roata.

 

ce parere aveti de negrul ala lucios de pe bord...eu personal prefer materialul ala care imita aluminiul de pe comfortline :P

Arata foarte bine pe negru, da o nota de distinctie, pe langa aluminiul dupa CL care aduce mai mult a "asta-i versiunea mai ieftina de Golf"....

 

@ritter1976

La Octavia vad ca ai pus si optionale care sunt deja standard (cred ca e o probl cu config)

Ex: proiectoare ceata 101 EUR,

volan multifunctional (172 eur)

isofix (28 eur)

deci pretul e mai mic decat ai calculat tu..

@distrugatorul

dieselul e mai putin sensibil la greutatea suplimentara (dealtfel la mine nici nu imi dau seama daca am masina plina/goala) - daca ai de gand sa cari mult, ia diesel

culoarea bordului e ceva foarte subiectiv si nu cred ca poti obtine o info obiectiva pe forum..

E ca si cum ai intreba care e cea mai frumoasa culoare :))

Eu am urmat strict configuratorul Skoda, daca el minte, mint si eu....(poti verifica)

Modificat de ritter1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia are dotari in standard pe care la Golf le ai optional: climatronic, oglinzi pliabile electric, light assist, senzorii de ploaie. Asta ca sa nu mentionez Cat Vision-ul, spatiile de depozitare de sub scaunul pasagerului si nu mai stiu ce lumini+ led-uri in standard care nu exista la Golf nici ca optional. Daca compari si in functie de asta o sa vezi ca Octavia e mai ieftina decat G7 la dotari echivalente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine ma pregatesc si eu sa lansez comanda. Am intors configuratorul ala pe toate partile. Pana la urma am ajuns la o varianta agreabila dar pentru care va trebui sa bag mana in buzunar mai adanc decat preconizasem.

Deci:

- Comfortline 1.2 TSI 105CP

- Culoare Alba, tapiterie Zoom/Micro

- pachet Relax

- Xenon+LED (decizia asta am luat-o cand am vazut varianta cu si fara Xenon side-by-side)

- Composition Media

Initial am avut alte optiuni gen culoare metalizata, oglinzi rabatabile electric la care am renuntat in favoarea pachetului cu Xenon.

Sa fie intr-un ceas bun...

Modificat de Deathwish86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo pt decizie:) G7 is the car:)

Recomand neaparat sa pui scaune ergoActive si oglinzi rabatabile electric, plus selectarea modului de conducere. Si in loc de pachetul Relax care e ff mult pune separat: Climatronic, pachet lumini si vizibilitate si volan piele, daca nu tii neaparat la senzori parcare (imho nu merita pe golf)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia are dotari in standard pe care la Golf le ai optional: climatronic, oglinzi pliabile electric, light assist, senzorii de ploaie. Asta ca sa nu mentionez Cat Vision-ul, spatiile de depozitare de sub scaunul pasagerului si nu mai stiu ce lumini+ led-uri in standard care nu exista la Golf nici ca optional. Daca compari si in functie de asta o sa vezi ca Octavia e mai ieftina decat G7 la dotari echivalente.

Am la Golf HL sertare sub ambele scaune fata + lumini si leduri in interior garla, ca pomul de craciun.... (la picioare, pe usi, etc).

 

Maine ma pregatesc si eu sa lansez comanda. Am intors configuratorul ala pe toate partile. Pana la urma am ajuns la o varianta agreabila dar pentru care va trebui sa bag mana in buzunar mai adanc decat preconizasem.

Deci:

- Comfortline 1.2 TSI 105CP

- Culoare Alba, tapiterie Zoom/Micro

- pachet Relax

- Xenon+LED (decizia asta am luat-o cand am vazut varianta cu si fara Xenon side-by-side)

Initial am avut alte optiuni gen culoare metalizata, oglinzi rabatabile electric la care am renuntat in favoarea pachetului cu Xenon.

Sa fie intr-un ceas bun...

Ia-ti frate Highline, modifica pachetul Relax si iti pui Xenon aftermarket dupa aia, la 25% din costul de fabrica. In loc sa iei HL care este net superior CL-ului, pentru 800 eur tu pui xenon....in loc sa pui niste becuri dupa aia cu 200 eur (marca de top)

treaba ta, faci cum vrei pe banii tai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xenon after market? Ce gluma buna:] Daca vrei xenon pune-l din fabrica. Poti sa economisesti 400€ daca pui fara LED (nu ai acele U-uri de led si cornering pe lupa, dar ai becul al treilea cu halogen pentru cornering, daca ai studiat faturile stii ce zic)

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine ca iei xenon de fabrica. Un retrofit este foarte scump, chiar depaseste pretul de fabrica daca e luat cu tot ce trebuie

 

 

Ritter, nu stiu de unde ai scos cu 25%. Poate xenon AM pe oglinda, iar asta pe un G7 e chiar taranie.

pui Xenon aftermarket dupa aia, la 25% din costul de fabrica. In loc sa iei HL care este net superior CL-ului, pentru 800 eur tu pui xenon....in loc sa pui niste becuri dupa aia cu 200 eur (marca de top)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cerut oferta de pret la Porsche pentru xenon si astept raspuns. O sa va spun ce pret am primit si daca imi afecteaza Garantia sau nu.

Dar mai stii ceva ? exista viata si fara Xenon... :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-au nici o treaba xenonanele after-market cu cele OEM. In legislatia rutiera europeana este scris clar ca xenoanele de peste 25W trebuie insotite de sistem de spalare a farurilor si autolevel, dar nah noi suntem mai presus decat legea si "Hans" care a proiectat sistemul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea ca blocurile optice Xenon+LED dau tot farmecul frontal al Golfului. Fara ele mi se pare banal, indiferent ce becuri AM montezi ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vreau sa zic eu de fapt este ca diferenta de pret intre HL si CL este fix valoarea Xenon-ului = 800 Eur.

Intre cele doua, sincer....voi ce ati alege ?!

Despre asta vorbim...

Modificat de ritter1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi te rog un feature de la HL care nu e pe CL si fara de care nu poti trai. Eu unul nici nu am luat in considerare Xenon-ul pana nu am fost azi in showroom si am vazut diferenta dintre cele 2 versiuni. Poate exagerez dar mi se pare ca transforma total aspectul masinii ( lasand la o parte functionalitatea).

Xenon AM: http://www.kufatec.nl/shop/en/Volkswagen/Golf-7-5Q/Complete-bi-xenon-headlamps-with-LED-DRL-Golf-7-VII-front-drive

Min 2: http://youtu.be/-fm9hEVuE3E

Modificat de Deathwish86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ritter, xenon-ul cu led e chiar 1200euro :P.

 

@Deathwish86: Ce ai pus tu in link nu e AM, ci retrofit oem.

Parerea mea ca intai trebuie sa ii vezi functionalitatea si apoi estetica. Ce schimba mult estetica in filmuletul pus de tine pana in minutul 2 sunt suspensia si jantele :)

 

L.E.: Am constatat in trafic ca drl-ul de la farurile cu halogen de pe G7 se stinge la semnal.

Abia acum din filmulet am vazut ca are doua lumini de mers cu spatele :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarat ca xenon cu LED arata cel mai bine, este modul in care recunosti de la departare un G7 (din fata), dar pt cine trebuie sa se incadreze intr-un buget as renunta la LED si as lua ergoActive, pacat de ele ca schimba tot aspectul interior, sunt 80% piele (inclusiv fetele de usi si cotierele), fata de 100% textil la scaunele de CL

LE: cred ca special au facut sa arate boring cu halogene, daca puneau o lupa si aratau cool nu-si mai lua nimeni xenon:)

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zici tu ceva codz. O poza cu un interior cu ergoactive ati gasit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai vazut cu arata interiorul cu ergoActive? Uite cateva poze, nu am gasit cu usile, aia este ceva ce nu mi-a venit sa cred, piele pe toate fetele de usi, inclusiv in spate. Si in realitate arata mai bine ca in poze, trebuie sa stai in masina ca sa-ti dai seama ce zic. Eu am testat un HL care are scaunele sport, care au un profil excelent (suport lateral f bun), textil cu piele alcantare pe sezut (la fel si in spate), dar nu am stat pe scaunele "confort" de pe CL, dar cred ca sunt textil peste tot si nu au un suport lateral f bun.

 

Si

de pe youtube e interesant :)

 

LE: bine ai venit pe forum, pune si tu detalii despre tine si masina din prezent in profil

post-1145-0-87627900-1363119961_thumb.jp

post-1145-0-65919200-1363119970_thumb.jp

post-1145-0-96726200-1363120002_thumb.jp

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aspectul interior la HL este super elegant.

Cel de la CL este .... cheap (finisari bord, scaune, lumini, tapiterie, jante,......tot)

No offence. Pentru mine diferenta intre ele face totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!