Jump to content

Bucuresti - Parndorf


azreil24
 Share

Postare recomandată

Pe la sfarsitul acestei luni, respectiv pe 30, voi pleca impreuna cu niste prieteni la Parndorf, cu Golfino-ul din dotare. Este prima data cand ies din tara in aceasta parte a lumii si as fi foarte recunoscator daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi de drum, drumuri de evitat, taxe de drum, unde se poate manca ok pe drum (este totusi un drum de 1000 de km :) ) etc.

Multumesc!

Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost anul trecut pana acolo, de mancat am mancat de la o benzinarie, foarte ok mancarea. In schimb am ramas dezamagit de magazinele de acolo si de preturile la haine :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu merg neaparat pentru shopping, prefer sa merg sa vizitez, sa ma plimb. Ma astept oricum ca fetele sa ne dea papucii pentru cateva ore sa fuga la shopping, dar cred ca preturile le vor potolii si vor ramane doar cu uitatul, cel putin asa sper :)

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am stat 2 zile in Viena, o data m-am cazat la Ibis(chiar in centru, cu suma frumusica de 146 euro pe noapte, camera de 2 persoane), iar a 2 noapte chiar inainte de intrare in Viena, cu 26 euro la cineva acasa. Conditile la fel, asa ca cauta cazare(nu te aventura la primul hotel cum am facut eu) ca sigur o sa gasesti ieftin.

Modificat de Trutan Darius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfat de drum

- Casco cu asistenta rutiera ! ( macar pentru perioada in care esti plecat) doamne fereste sa ai nevoie dar in caz ca o sa ai , macar stai linistit ca esti asigurat si financiar si cu transportul cazarea + ridicarea epavei.

- Atentie la piratii de autostrada! - Nu opri la nimeni care face semne, indiferent cat de "mila" iti este de ei! ( este si topic aici pe forum).

- Grija la parcari , de la periferie spre centru vienei cresc exponential la pretul pe ora :)

-pentru vigneta ungaria -> http://vinieteungaria.evignette.com/ sau http://www.motorway.hu/

10 zile 2.550 HUF ~ 9 €

1 luna 4.200 HUF ~ 15 €

1 an 37.200 HUF ~ 135 €

- pentru vignete Austria -> http://www.asfinag.at/

10 zile 7,9 €

2 luni 22,9 €

1 an 76,2 €

La mancare nu am cum sa iti dau sfaturi pentru ca am mancat pe unde am apucat :) ( cand ti-e foame toata mancarea e buna :RO flag: )

Drum Bun !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cazarea o am deja, deci asta nu ar fi o problema. Dar merci oricum de sfat :)

Doomy, merci de preturi, e bine de stiut sa stiu la ce sa ma astept. Casco este cu de toate, desi sper sa nu fie nevoie :D

Vreun sfat legat de traseu? Oricum am GPS-ul dar poate sunt drumuri de evitat si el saracutul nu le stie :)

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai drumuri de evitat nu prea ai........sa ma corecteze colegii de pe forum daca gresesc..........poate aici in tara sa ai drumuri de evitat :RO flag:

Cum iesi din tara , de la nadlac ai aproape 30 km de parcurs pana la intrare pe autostrada - apoi ai doar autostrada pana la pandorf :) Easy as that : )

La intrare in budapesta sa casti ochii la semne ca vei schimba directia de mers la 90 grade :) , GPS-ul iti arata dar sa fii atent...

Cel mai bine fa-ti traseul pe google maps sau in alt program si apoi da pe "street view" sa te familiarizezi macar cu semnele de circulatie : ) :alien:

Modificat de Doomy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca la noi va dura cel mai mult, pana ies din tara, deh :RO flag:

O sa fac un traseu eventual pe ViaMichelin si apoi ii dau cu Street View-ul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal, eu as face asa: avand in vedere faptul ca vii de departe, ar fi bine sa opriti sa mancati la Paprika Csarda, fix in granita. Mancarea e buna, preturile sunt rezonabile si poti comanda cam orice, de la ciorbe pana la miel pe protap :)

De acolo, eu unul n-as mai intra pe autostrada; nu ca ma zgarcesc la 10 Euro pentru vigneta de Austria, insa daca mergi doar pana la Parndorf, e efectiv pacat sa cheltui banii de vigneta aiurea, cand de aia poti plati mancarea unei persoane la Paprika. Drumurile nationale in Austria sunt bune, distanta nu-i mare (max. 25 km.) si asa mai vezi ceva din tara aia, inafara de autostrazi. Daca ai GPS, e floare la ureche.

My two cents...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar fi mai frumos asa, nu doar alergat pe autostrada, nu ca ar fi problema de cei 10 EUR. Timp avem destul, ar fi pacat sa nu vedem mai multe :) Oricum vom merge in Viena, Bratislava si eventual prin imprejurimi.

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul loc unde ii posibil sa ai probleme este centrua Budapestei, acolo ii posibil sa prinzi ambuteiaj.

Daca tot ajungi acolo sper ca te gandesti sa mergi si pana in Viena, ai ce vizita si este un oras superb (am gasit cazare in Viena la 60 euro/noapte pentru 2 persoane ).

Mergi pe Nadlac sau Cenad?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut acum vreo 6-7 ani o saptamana de Bratislava/Viena si am facut asa: am inchiriat un apartament la Bratislava (cu de toate inauntru, vesela, asternuturi, etc.), am platit cam 250 de Euro si dimineata, dupa cafeaua de dimineata pe terasa, pe la 8:30-9:00 plecam spre Viena. Nu mai tin minte cati km. sunt, parca vreo 55, insa era o placere sa conduci pe DN-uri, mai vedeam si noi una-alta, nu numa' betonu' de pe autostrada. In Viena ideea e sa parchezi pe la supermagazine, ca pe strada poti stationa maxim 2 ore chiar daca platesti (sau asa era acum cativa ani, inre timp nu stiu daca s-a mai modificat ceva).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@snack - vom iesi pe la Nadlac.

Cazarea o avem deja in Parndorf la Pannonia Tower, sper sa fie ok fiind hotel de 4 stele, cica.

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M0 e foarte aglomerat, dar acum cam jumate din el are trei benzi pe sens, plus iesiri calumea cu banda suplimentara, asa ca nu prea se mai fac ambuteiaje.

Vigneta pt Ungaria costa 58 de lei pe 10 zile (s-a scumpit), iar in Austria e 10 euro tot pe 10 zile. (amble le poti cumpara din Romania de la benzinariile Mol de ex).

De mancat va puteti opri la Fantanita inainte de Sibiu si la iesirea din Szeged, chiar inainte de intrarea pe M5 (vii de la Mako pe M42) iesi de pe autostrada si mergi pe DN cam 500 m.

Din Pandorf sunt autobuze care te duc la Viena, e mult mai simplu decat sa mergi cu masina pt ca nu o sa ai unde sa parchezi. cel mai indicat e sa folosesti transportul in comun.

Distractie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca rovignetele pt Au si Hu le poti lua din Romania...dupa Arad catre Nadlac. pt unii e mai usor sa le ia pe lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu ar fi sa mergi la arad apoi szeged...si de acolo sa mergi spre budapesta pe m5 apoi daca vrei sa nu intri prin budapesta schimbi pe m0(autostrada de centura a capitalei),dar trecand pe acolo ar fi frumos sa mergi tot drept pe m5 pana se termina autostrada si sa ajungi in oras!nu e greu si daca esti atent nu ai cum sa te pierzi.ai sa vezi lucruri frumoase!tot ce o sa trebuiasca sa faci e sa urmaresti indicatoarele pe fundal albastru si mai exact cel pe care scrie m1,nu te panica daca iti arata stanga,ai facut stanga si treci o gramada de intersecti fara a mai vedea indicator...pastreaza directia de mers tot inainte!drum bun!

Modificat de blind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun...cred ca te craponezi degeaba.

E un drum simplu si usor,fara nici o grija.

Pana la nadlac ai 9 ore,oricum ai aborda subiectul.

Roviniete-de la peco petrom inainte de pecs,romania.de la nadlac pana la parndorf ai max 4 ore.

Iti recomand cazare plus masa la paprika csarda,chiar pe granita hu/a.40 e dubla cu mic dejun.apoi parndorf e la 20 min.

Preturile okay-exemple:nike waffle baieti,28 euro...air max dama,35 euro,geaca iarna 20 euro,blugi 20 euro.

Depinde de gusturi,eu am facut o afacere buna acum 10 zile.succes.

Brgds

Apoi,dupa ce treci granita,la primul rond,nu intri in mako,ci mergi drept,spre autostrada.nu ai cum sa ratezi,ia-te dupa ceilalti romani...respecta 130 pe autostrada,sa nu dai motive de descusut la rendorszag.in rest,relax,si bea la paprika un gosser lemon pt mine.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info :)

Preturile ar fi foarte ok , sper sa gasesc preturi ok cand mergem si noi, poate acordam si cateva ore shopping-ului :P

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost in 2010 si preturile erau mai mari ca la mall ( nu am prins sezonu reducere ) multe din produse erau modele vechi la preturi de modele noi 99e o pereche adidasi nike etc . Mai este un mall la sud-vest de viena 20km ( SCS)unde te mai poti uita , drum bun :salut:

Modificat de hukkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand un drum fara batai de cap, bun calitativ si mult mult mai liber...Eu nu suport Valea Oltului care e plina de camioane, n-ai unde sa depasesti..e mai riscant etc......daca prinzi si vreun accident...stai cu orele....Eu merg asa: plecare din Bucuresti catre Craiova centura, Severin centura, (poti sa opresti la Taverna Sarbului sa mananci pe malul Dunarii), Herculane, Caransebes centura, Lugoj centura, Timisoara centura, iesire prin Vama Cenad,(traversarea localitatii Strehaia e cu semafoare pentru ca e in lucru, in rest drumul e "ATZA"!) In sensul giratoriu de dupa vama faci dreapta si iesi prin Mako direct pe autostrada..De mancat iti recomand lanturile de restaurante LANDZEIT, sunt deosebite si Austria e plina de ele....

Nu ti-ai ales perioada buna de shopping...e inainte de sarbatori si preturile sunt foarte mari pentru ca acum toata lumea merge sa cumpere diverse haine, echipamente de ski etc...

La Parndorf se merge dupa 1 ianuarie....in primele 2 saptamani ale anului se fac super reduceri.Stiu ca acum 2 ani am umplut portbagajul de haine (in special blugi, jachete, tricouri si bluze) si n-am cheltuit mai mult de 1000 eur (Tommy Hilfiger, Ralph Lauren, Pierre Cardin, Hugo Boss, Calvin Klein etc..) Am fost si in alte perioade si n-am gasit nimic interesant, dimpotriva, magazinele nu erau aprovizionate deloc cum m-as fi asteptat..Poate cu alta ocazie ajungi si prin Germania...unde preturile sunt mult mai bune si magazinele de gen C&A si H&M au o gama foarte variata de haine, cu o calitate mult mai buna decat la noi...

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu si eu la "Paprika Csarda" in ungaria, eu am mancat bob gulas - 5 euro o portie era acum o luna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru urari.

@corad0 - interesant traseul, il voi lua in calcul, desi de fiecare data cand am trecut pe Valea Oltului s-a mers foarte ok :) Legat de shopping, cum am scris mai sus, nu merg neaparat pentru shopping, daca prind preturi ok fie, daca nu asta e. S-a nimerit perioada asta intrucat in rest nu prea imi mai permite job-ul sa imi iau libere, din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la Cenad eu zic ca ii de luat in calcul.Daca pleci joi in 29 sau chiar in 30 o sa fie nebunie pe portiunea Valcea- Arad cu un mare minus la Sebes unde se formeaza ambuteiaj in fiecare weekend sau de sarbatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vignieta ptr Ungaria se poate procura din orice benzinarie Mol(care banuiesc ca e mai ieftin decat in apropierea granitei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Noile preturi ale rovignetelor in Austria pentru anul 2013 sunt urmatoarele :

Auto (pana in 3,5t)

10 zile: EUR 8,30

2 luni : EUR 24,20

1 an : EUR 80,60

Moto

10 zile: EUR 4,80

2 luni : EUR 12,10

1 an : EUR 32,10

Sursa : Österreich Vignette 2013

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!