Jump to content

Proceduri VAG COM la Golf IV si Bora


misulikkk
 Share

Postare recomandată

Salut. Postez si eu o intrebare. Sper sa nu deranjez. Povestea incepe asa : am pierdut cheia de la masina. Am luat rezerva, care merge perfect. Acu, ma gandesc sa fac o cheie in locul celei pierdute. Cumpar cheia, cumpar cip, tot ce trebuie. Cu un Tacho Vag, scanez sa aflu codul PIN pentru a putea initializa noua cheie. Cand introduc PIN-ul obtinut , imi spune ca este gresit. Pinul detectat de TACHO Vag e din 4 cifre de forma  0711. Cand mi-a fost cerut introducerea lui pentru a scrie cheia, pinul cerut era din 5 cifre...Am incercat cu : 00711, am incercat cu 0711 dar fara succes. Are cineva idee ce as putea face? Mentionez ca am incercat sa programez cheia noua atat cu VCdS, cat si cu Tacho Vag...fara rezultat. Va multumesc.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incarca dump ul eeprom ului din ceasuri. E posibil sa fie pin ul gresit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, F l o r i n said:

Incarca dump ul eeprom ului din ceasuri. E posibil sa fie pin ul gresit

Multumesc mult de sugestie. O sa caut sa vad cum si cu ce fac asta pentru ca nu am idee deocamdata. 

🤔

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vag tacho citește si iti da pinul, dar nu salveaza dump intreg, nu ai ce salva si verifica

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Ma poate ajuta cineva in Timisoara cu VCDS pentru activarea functiei de “Info nivel scazut ulei” pe niste ceasuri immo2 cod 1j5920825a VDO minidot? Cu testerul meu Delphi nu pot accesa canalul respectiv.

Channel 038: Oil Minimum Detection

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
Alexandru...

Nu-mi mai merg giamurile la deschidere și închidere decât din butuc

de pe portiera doar închiderea la portiere și oglinzi 

Ce a luat-o

golf4

 

Mi-a schimbat un prieten bateria și posibil sa fi făcut scurt pe borna?

 

 

Modificat de Alexandru...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, ma poate ajuta cineva in BUCURESTI cu:

1) activarea functiei RANGE

2) iluminarea acelor, ceasurilor, display-ului doar cu cheia in contact (fara aprinderea luminilor de pozitie)

3) functia NEEDLE SWEEP (rotirea completa a acelor ceasurilor din bord la punerea contactului)

Precizez ca am IMMO3, minidot

Modificat de milica2009
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă postezi aici dump-ul ceasurilor te putem ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, milica2009 said:

Salut, ma poate ajuta cineva in BUCURESTI cu:

1) activarea functiei RANGE

2) iluminarea acelor, ceasurilor, display-ului doar cu cheia in contact (fara aprinderea luminilor de pozitie)

3) functia NEEDLE SWEEP (rotirea completa a acelor ceasurilor din bord la punerea contactului)

Precizez ca am IMMO3, minidot

Immo 3 VDO ? 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, milica2009 said:

Salut, ma poate ajuta cineva in BUCURESTI cu:

1) activarea functiei RANGE

2) iluminarea acelor, ceasurilor, display-ului doar cu cheia in contact (fara aprinderea luminilor de pozitie)

3) functia NEEDLE SWEEP (rotirea completa a acelor ceasurilor din bord la punerea contactului)

Precizez ca am IMMO3, minidot

DA, suntem cativa colegi din Bucuresti care te putem ajuta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, xmisterx said:

Dacă postezi aici dump-ul ceasurilor te putem ajuta.

Daca imi poti spune cum fac dump-ul, ti'as fi recunoscator

16 hours ago, F l o r i n said:

Immo 3 VDO ? 

Cum pot afla daca sunt VDO sau RB8?

 

Multumesc!🙂

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dump-ul il citesti cu scule dedicate. La o simpla diagnoza poti vedea ce ceasuri sunt. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, milica2009 said:

Cum pot afla daca sunt VDO sau RB8?

 

Fa o scanare cu vcds si posteaza ce apare pe 17 instrumente 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare.

 

Ma ajuta si pe mine cineva cu o informatie cum se testeaza valorile la injectoare cu intefata VCDS? Am aceasta interfata dar nu cunosc procedura pentru testare injectoare.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are procedura testare, ci verificare. Despre ce motorizare vb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, F l o r i n said:

Nu are procedura testare, ci verificare. Despre ce motorizare vb

 

1.9tdi arl

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Ovidiu Chisleac

Buna seara. Am si eu o întrebare, am tot cautat pe acest forum dar nu am gasit nimic clar cu nelamurirea mea.

De curand am schimbat farurile la o Bora 1.9TDI PD ,cod motor AJM 2001, de la farurile obisnuite cu un singur bec pe fază scurta si pe fază lunga H4, la faruri cu lupă si cu becuri separate pe cele doua faze. Se poate face ceva ca in momentu in care utilizez faza lunga sa poata ramane si faza scurta aprinsa. Am si un Golf 4 si la acesta am observat ca in momentu ultilizarii fazei lungi faza scurta ramane aprinsa.   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa faci o modificare , sa mai tragi un fir, dar nu mai stiu acum de unde pana unde, era de la o siguranta dar nu mai stiu pana unde.

 

Am gasit: din blocul de lumini pin 7 la sig 20 , si te legi de firul galben verde cu un fir de 1.5 mm patrati

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ovidiu Chisleac

Voi incerca. Am cautat o schema electrica pe Autodata dar nu ma lamureste prea mult. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce iti mai trebuie schema, ti-am spus punctual ce trebuie sa faci.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare! As dori si eu sa rezolv bine cunoscuta problema la Bora/G4 a display-ului care la caldura nu mai afiseaza nimic. Am vazut un anunt pe olx al unui tip care se ocupa de proceduri vagcom, adaptari, modificari etc, si care spunea ca poate rezolva problema aceasta doar prin intervenite asupra softului ceasurilor, fara sa fie nevoie sa se schimbe display-ul. Ati auzit de asa ceva? Se poate face? 

Modificat de Alex Pascu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fals. In portofoliul meu, in afara operatiunilor electrice,  electronice, software, reteofituri...  intra si inlocuirea afisajelor, avand multi ani de experienta,  in domeniu. Import afisaje originale,  pt majoritatea VAG urilor. Singura solutie garantata, este inlocuirea display ul, cu altul nou.  Din pacate, pt modelul tau, nu se gasesc afisaje ieftine....gen china, din acesta cauza eu le aduc numai la comanda, cred ca am max 5 posesori de Golf 4 cu minidot, pe an, care opteaza pt acesta soluție. 

Da, din soft poti amplifica intensitatea afisajului, dar nu-l repara, nu vei rezolva mare lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua 

Am si eu o intrebare . se mai ocupa cineva cu modificarea continutului memoriei bin ?

Adica vreau sa pun un maxidot de benzina la un diesel. 

Detin un ceas immo 3 cu 7000 la turometru  VDO 1jJ020946A si as dori daca se poate cu scala de 5000. ( La km este 100km in centru scalei in dreptul orei 12 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incarca aici fisierul care il ai acum pe ceasurile respective

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!