Jump to content

TIPS & TRICKS


RaduI
 Share

Postare recomandată

nu am gasit absolut nimic aici despre potrivirile bucsilor de demaror :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 221
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MishuL

    28

  • RaduI

    21

  • MikeRG

    19

  • victori

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ffff. important si urgent! La asamblarea motorului, crestatura de pe pinionul de antrenare al delcoului spre "mine" (capatul cu fulia), semnul de pe fulie pe planul de demarcatzie, cil 1 la aprindere- corect? Sunt aproape sigur, dar am de asamblat mot lui Toni si am uitat RTA-ul meu, unde scrie de asta, acasa :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ffff. important si urgent! La asamblarea motorului, crestatura de pe pinionul de antrenare al delcoului spre "mine" (capatul cu fulia), semnul de pe fulie pe planul de demarcatzie, cil 1 la aprindere- corect? Sunt aproape sigur, dar am de asamblat mot lui Toni si am uitat RTA-ul meu, unde scrie de asta, acasa :hainoroc:

am gasit!!

ello_PAPY.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru a prelungi viata tobelor se recomnda a se da o gaura tehnologica mica (2-3 mm) in partea ce mai de jos a tobei.

Astfel se elimina mult mai bine umezeala din interior, mai ales in cazul celor care fac drumuri scurte.

La nivel de zgomot se spune ca nu schimba cu nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Capsula de vacuum de pe delcou (d. ing. ala a uitat in "cum se zice corect la piese" sau "denumiri corecte ale pieselor", ma rog, sa specifice ca-i de fapt ruptor-distribuitor) nu e de aruncat pina nu-i facem urmatoarea proba: o virim in apa si suflam (aer) pe putzulica aia a ei. Daca ies bule pe la spate (catre delcou, prin membrana) e de aruncat sau desfacut ca sa vedem ce-i inauntru; daca ies bule pe linga putulica, ii ardem o lipitura cu cositor acolo si avem o capsula NOS :lol:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am facut divais de tzinut volantul fix la desfacerea shuruboiului cu cap de 36. Folosit. Parfum! Am si cheie profi de 36. Cine are nevoie sa zica.

post-32-1177407255_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu asta.

1. superb pt rugina relativ ushoara (superficiala); nu ataca rugina "neagra".

2. Activeaza metalul foarte tare: in 5 minute dupa scoaterea din baie erea roshu de rugina. Probabil trebuie spalat si uscat rapid, sau dat cu ceva ulei imediat dupa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu asta.

1. superb pt rugina relativ ushoara (superficiala); nu ataca rugina "neagra".

2. Activeaza metalul foarte tare: in 5 minute dupa scoaterea din baie erea roshu de rugina. Probabil trebuie spalat si uscat rapid, sau dat cu ceva ulei imediat dupa ...

1.cica amperajul este important. Aaaaaa, inca ceva, piesele trebuie degresate, altfel grasimile protejeaza rugina si izoleaza conductivitatea electrica.

2. se trateaza cu acid fosforic diluat si apoi se grunduieste si vopseste. Divais-ul doare curata rugina, ca si la sablare trebuie protejat imediat dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am gasitr 2 super solutii pentru scos arborele delcoului din carter fara sa despici motorul:

1 folosind un diblu metalic pentru beton. Evident de diametru adecvat. Sunt facute in asa fel incat cand se insurubeaza surubul capul se umfla.

2. folosind ceva de genul asta: in ordine de sus in jos surub, piulita, saiba, teava pe post de distantier, bucata de furtun de cauciuc. Din nou de diametru adecat

post-23-1179131725_thumb.png

post-23-1179131730_thumb.png

post-23-1179131878_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Foile din care sunt facute barele de torsiune fatza sunt sudate la capete ca sa stea grupate si sa intre usor in bratze. De multe ori aceaste suduri se rup si foile stau ciufulite, facand dificila sau imposibila introbagarea bratzelor. Solutie: de la o punte distrusa se taie buchsa de la mijloc si aceasta "felie" se introduce pe fasciculul de foi, mentzinandu-le in pozitzia "anatomica". Se curata de vaselina, se sudeaza frontal lamelele intre ele, se scoate piesa de centrare si gata!

Pentru duba eu tocmai am confectionat astazi o astfel de piesa de centrare, cand imi pica in mana o punte distrusa de broasca o sa recuperez acea piesa si pt punti de 1300.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Sal Furtun servo de la golf 4 motor AJM, de la ce model se mai potriveste daca stie cineva ma poate ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal Furtun servo de la golf 4 motor AJM, de la ce model se mai potriveste daca stie cineva ma poate ajuta?

cu siguranta nu vei gasi pe la "airculzi"....

Ati gresit numarul :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sonda de benzina de la Bus T2a (prindere cu flansa in 5 suruburi M5) se poate inlocui cu una de Dacia 1300 (ex 1975) ,dupa ce se lungeste tija plutitorului .Eventual se rebobineaza si rezistorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

va salut sunt nou pe forum, am si eu un kafer din 73 cu motor de 1285 32kw si nu stiu cat trebuie sa fie distanta la tacheti si cum se regleaza? sper sa fi postat unde trebuie. va multumesc! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste o lera de 0,15mm. Nu uita, motorul trebuie sa fie rece. Bafta.

Aaa, si bine ai venit! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru sfat, am gasit un set de lere dar mie groaza sa ma apuc ca ii un frig de mor.

Abia astept sa scapam de frig.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

farurile HELLA post 73, capsulate au ca referinta

VW OE-Nr.: :171941105

Mercedes OE-Nr. 1: : 0008264599

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blocul motor se curata cel mai bine cu acid. stiu ca exista unul special pentru aluminiu dar merge si acid de baterie.

Se aplica cu pensula si dupa 10 -15 minute speli blocul cu jet de apa.

Rezultatul de spectaculos, blocul o sa arate ca nou.

Nu recomand asta cu motorul sus pe masina.... Dat jos si crapat, apoi spalaura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bravo dihoare, ai venit cu ceva constructiv .. si mai trebuie adaugat NICIODATA SA NU SPALATI PIESE DIN ALUMINIU CU SODA CAUSTICA CI NUMAI CU ACID .. soda continua sa "lucreze" si o sa va treziti cu gauri in motor, dar dupa spalarea cu acid e bine de clatit cu apa de var .. in genere eu spal piesele cu acid de spalat aragazul ceva intr-o sticluta galbena, dar de ceva timp incoace licoarea a inceput sa fie botezata, asa ca ramine acidul de baterie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la vremea cand debutam intr-ale motoarelor, "spalam puntea" in curte, la soare si caldura, intr-o baie de tabla, cu gaz si jet de apa + perie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Unii oameni spun gaz la petrolul lampant. De ce nu stiu. Dar la petrol lampant se referea :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu pensula :blink::blah:

l.e.: da, prin zona asta, asa-i zice, gaz. Diferit de "gas" :(

Modificat de RaduI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!