Jump to content

Dimensiune maxima roti Golf


sorin
 Share

Postare recomandată

nu, stai linistit. Eu am de cand lumea de 17.

Ce trebuie sa stii e ca va trebui sa mergi cu o grija sporita si putin mai incet pe drum rau, in rest toate cele bune.

daca prinzi un gropan mare, iti taie cauciucul, ceea ce nu e tocma' ieftin, deci grija mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 251
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • marius1982.11

    23

  • DJ44MKE

    13

  • Robotelu

    9

  • R Z F

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

la ce drumuri avem in romania nu cred ca merita sa pui jante pe 17, eu am avut destule probleme (2 cauciucuri taiate, janta fisurata, schimbate bucse noi dupa un an) plus ca iti cam clantane dintii in gura iar daca astea nu reprezinta o problema pentru tine merita pentru a schimba imaginea masinii si pentru o stabilitate mai buna in curbe. dupa tot ce s-a intamplat am revenit la jante pe 16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e chiar asa rau cum zici tu...momentan conduc cu suspensie stock si jante de 15 de iarna si nu e diferanta cum zici tu...nicidecum nu clantane nimic...doar ca trozneste mai tare in gropi, dar nu sa ai tu ca sofer de suferit.

poate intr-adevar se duc bucsele mai repede, dar nu incat sa nu merita aspectul si manevrabilitatea.

Rulmentii nu am schimbat niciodata si nici capete de bara sau casete de directie, bucsele sunt bani putini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la caseta de directie a aparut un mic joc la directie, acum poate fi si de la uzura si varsta casetei dar sigur a influentat si jantele. nu degeaba producatorul recomanda pentru tipul asta de suspensie jante pe 15 si 16, de exemplu pe A3 am jante de 17 dar datorita suspensiei nu simt gropile la fel cum le simt pe golf cu jante pe 17.

ideea e ca am sa pun iar jante pe 17 atunci cand o sa avem drumuri mai bune, momentan din punctul meu de vedere nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut eu, in ETKA pe mai orice tip de golf se pot monta de 17", doar ca la noi in romanica se pierde aceasta informatie, si mai trebuie o "mica atentie" ca sa ti le treaca si pe alea, ca vorba aia, "de ce sa nu?"

Ce am vazut ca e in functie de motorizare, nu de tipul de suspensie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 4 1.6 16v cu santa monica pe 17 225/45/17 ating. ? Va trage mai greu masina sau va fi mai turata la 100km/h? in mom de fata am fix 3000rpm la 100 la ora si ma cam deranjeaza, e o turatie normala? oricum nu stiu cat au altii dar nu e de la jante nicidecum. Acum am table 195/65/15 iar pe capac la buson scrie doar 14" , 15" iar in carte scrie si 16"

Modificat de AndreyBz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sunt colegi care au Santa Monica, deci nu cred ca sunt probleme.

Daca va trage mai greu, o sa fie din cauza latimii mai mari(frecare mai mare). Parerea generala e ca va creste putin consumul(~0.5%).

Viteza este dictata de raporturile din cutie, nu de dimensiunea rotilor. Eu 100km/h am la 3000rpm si cu rotile de 14" si cu cele de 16".

Aici ai ceva detalii mai tehnice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa atinga din moment ce sunt jante OEM? Cu profil de 45 vei avea aceesi indicatie de viteza. Pe 1.6-le tau merg si de 17 din fabrica, fa o cerere cu dimensiunile admise de fabrica de la reprezentanta si du-te la RAR si zi-le sa ti le treaca in civ si talon.

 

Robotelu, si daca incerca sa-ti montezi 195/55/15...si mai vorbim. nu e numai de la cutie cum zici tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sergiu-iulian09

mi-am gasit santa monica cu cauciucuri cu tot la 1100 lei..ce parere aveti,merita?inca nu le-am vazut.am vorbit cu omu' doar la telefon.maine poate merg sa le vad..eu momentan am pe 16'' montreal II.cam la ce pret se vand jantele mele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la banii aia clar...mi se par cele mai faine jante originale de pe golf alaturi de long beach si evolo. arata foarte fain si noaptea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@marius1982.11: Pe 15" n-am avut, insa cum am zis si mai sus, am 14" de iarna si 16" de vara. Nu cred ca un cauciuc cu dimensiuni recomandate de producatorul masinii va influenta notabil caracteristicile de viteza sau acceleratie.

Oricum, viteza din bord e indicata de senzorul de pe cutie, deci cel putin in bord nu se sesizeaza diferenta intre marimea jantelor. Acu' ca or fi acolo 2-3 km/h in + sau in - la viteze mai mari, nu pot sa neg, dar nu consider ca reprezinta o diferenta majora.

Pana la urma, pentru jante de dimensiuni diferite, la aceeasi turatie a motorului, angrenajele din cutie se invart la fel, planetarele la fel, etc. Diferenta de viteza e data de faptul ca exista o diferenta intre circumferinta rotilor. Deci la fiecare rotatie de motor->angrenaje cutie->planetare->roti, parcurgi cateva zeci de mm in + sau in -.  

 

@sergiu-iulian09: Santa Monica se dau pe la 300-350 de euro, cu cauciucuri bune. Deci la 1100 de lei, cum a zis si Marius, merita. Chiar daca au cauciucurile praf. :lol:

Montreal II se dau pe la 220-250 de euro, la fel, cu cauciucuri bune. Preturile pe care le-am spus sunt o medie a ceea ce am vazut, deci pot exista si exceptii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sergiu-iulian09

ok.mersi de raspunsuri..inca sunt nehotarat :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te uitai mai atent dimensiunea scrisa de mine nu e stas pt golf :), deci mai trebuia sa adaug i"Viteza este dictata de raporturile din cutie, nu de dimensiunea rotilor ORIGINALE."

 

montreal 2 cu greu la banii aia, poate goale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am crezut ca ai scris din greseala 55 in loc de 65. :)) Normal ca daca te mananca in partea opusa capului si pui cauciucuri aiurea, o sa ai diferente mai mari decat cele la care s-a gandit producatorul. La cele originale, eroarea vitezometrului este in parametrii considerati normali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum fata de cele de 15, cu jantele pe 17 cred ca demarajul va fi afectat cat de cat....

Stie cineva cat cantareste o janta santa monica pe 17 fata de una de 15 tabla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 kile goala, nush cat e una de otel, dar clar mai usoara. cu tot cu cauciuciuc, mi-au rupt maine cele de aliaj fata de cele de otel, cand le-am pus pe cele de iarna.

greu de spus, eu unul, pe diesel nu am observat diferente notabile nici la demaraj nici la consum,(140cp, 300+Nm)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

 Eu unul am testat mai multe tipuri de jante, pe Bora mea. Ca si concluzii pot sa adaug urmatoarele:

 

 - jantele din tabla, pe 15 inchi, de departe cele mai bune (in Bucuresti). Am avut montate pe ele anvelope 195 65 15. Demaraj f. bun, confort maxim la treceri peste denivelari, dar franare mai slaba (intra ABS-ul destul de repede). Iarna, probleme de aderenta, chiar daca am avut anvelope 100% de iarna, aproape noi.

 - jante din tabla pe 16 cu anvelope 205 55 16. Mi se par alegerea optima, atat d.p.d.v. al aderentei, cat si ca stabilitate, confort demaraj, consum, etc.  Pe timp de iarna, clar mai bune decat cele de 15 inchi.

- jante din aliaj 17 inchi (am avut Santa Monica si Evolo STO), in afara de design, nimic in plus fata de cele pe 16. Im primul rand, masina a devenit f. rigida, lipsa de confort atat fizic cat si psihic (stateam mereu cu frica sa nu le lovesc prea tare in momentul trecerii prin denivelari, gropi, linii de tramvai, etc.) Aderenta identica, ca si cu cele pe 16". In plus, sunt sigur ca balonul anvelopei 225 45 17, era m. prea mic si rigid ca sa preia socurile => socuri majore in caseta de directie, amortizoare, articulatii s.a.m.d.

 

 Recomand jantele din tabla pe 16 cu anvelope 205 55 16, atat vara cat si iarna. Sunt ok si cele din aliaj, dar neaparat OEM, cele AEM sunt mult inferioare ca si rezistenta. Singurul inconvenient este grija pt. ele, mai ales pe drumurile noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Laurentiu1905

A omologat cineva jante de 17` pe golf IV 1.4l 75 cai? Daca da, as vrea sa stiu si eu cum a procedat, merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca are legatura una cu alta dar vreau sa imi iau jante pe 16 pt golf 4 1.9 tdi combi si nu stiu dimensiunea ma refer la ceea ce scrie pe spate cu 1j..... ma poate ajuta cineva?

 

 stima 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu1905

Pai depinde de care vrei sa iei? Cele de 15` trebuie sa fie cu 6j, cele de 16` trebuie sa fie cu 6.5j iar cele de 17` cu 7j

 J reprezinta latimea in toli a jantei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

iar 1J0 xxx xxx e codul de piesa, care nu are legarura cu ce se discuta aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut !  Am 4 jante din aliaj pentru Skoda Superb original  17 , as schimba cu jante de aliaj 16 pentru un golf 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

As vrea sa imi achizitionez jante pe 16" dar sa fie late, la nivelul aripiii, fara insa a modifica nimic. Se poate, imi spuneti cam ce J ar trebui sa aiba? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • taz21 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!