Jump to content

Dimensiune maxima roti Golf


sorin
 Share

Postare recomandată

  • 4 weeks later...
  • Replies 251
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • marius1982.11

    23

  • DJ44MKE

    13

  • Robotelu

    9

  • R Z F

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

rezolvat problema - ieri am fost la Porche Bucuresti Nord - un nenea de-acolo mi-a dat o foica printata de pe undeva de pe un site nemtzesc - cum ca pot sa-mi pun si alte roti, astazi m-am dus la rar si nu a fost nici o problema - mi-au adaugat in carte ca nu are nimic daca am rotile care le am ...

multan fain pentru ajutor ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari as avea o intrebare mi-am luat jante pe 16'' pentru golful meu 4 se poate sa am probleme cu ele din cauza ca au ET 35? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Uite la mine 7x16" ET 35, absolut nici o problema, ba chiar pe spate ar merge distantieri de 2 cm !

Stima !

post-11277-0-73591700-1297248941_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

pt colegii care au jante de 14 respectiv 175/80 r14 cum se comporta masina? am un set de jante complete pentru iarna. comparativ cu 195 ce diferente sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut eu montate pe masina.Sunt super pt masina...nu simti gropi..nimic.Eu am luat o piatra cubica si nu am patit nimik,nici macar pana nu am facut.Sunt destul de inestetice si trebuie sa ai grija in curbe la viteza mare pt ca sunt inguste,dar in rest mergi foarte bine cu ele..iti protejeaza articulatia foarte bine.Fata de 195..ai 1.5 centimetrii de balon in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe 16" vara si 14" iarna, iar diferenta se simte. Masina e un pic mai barca, adica parca e mai moale pe viraje; in schimb, creste confortul si nu prea mai simti denivelarile la fel de tare ca si cu cele de vara(poate are legatura si cu compozitia diferita a cauciucurilor vara/iarna).

Oricum, eu sunt multumit de cum se comporta cu cele pe 14", mai ales ca iarna nu mergi cu nu stiu ce viteza(am mers asta vara cu un coleg tot cu un Golf 4 1.4 cu roti pe 14" si cauciucuri de vara si-a intrat in unele curbe si cu viteze de 3 cifre fara probleme, asa ca masina e suficient de stabila si cu rotile astea). ;)

L.E. Pe motorul tau de 1.6 nu stiu daca intra din cauza discurilor si etrierilor mai mari. :scratch:

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa ii intre pentru ca are sistem-ul de franare mai generos. Ii trebuie minim 15"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da de unde :) eu am 14" iarna si 15" vara,

diferente notabile nu sunt, totusi eu simt o stabilitate mai buna la 15"

de fapt din fabrica toate golfurile IV pot fi incaltate de la 14" la 17" fara probleme si fara modificari (numai sa se respecte E-ul si J-ul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ce discuri de frana ai la G4? Tu ai motor 1.4 nu 1.6.

Modificat de dizy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am de 1.4, dar am si coleg la servici cu ultima generatie de golf4 BCB 1.6 16v care are de 14"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.6 e posibil sa fie si de 280 mm discurile si nu o ii intre roti de 14"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am la golfu meu dimensiunea la rotii 175/80R14.Asa am cumparat masina din germania dar au un mare avantaj si anume garda la sol.In cei 4 ani cu acesta dimensiune niciodata nu am atins-o pe dedesubt.Dar din pacate sunt cam pe duca si trebuie altele dar am zis ca daca gasesc tot dimensiunea asta tot asa o sa pun pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru iarna as fi vrut si eu de 14" dar daca nu vrea masina, nu vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tu ai motorizare de 2 litri..posibil automatica...e normal sa ai frane mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te refereai la cutia de viteze e manuala nu imi place automata. SI nu mi se pare normal pt o diferenta asa de mica de greutate si de putere sa pui frane diferite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dezavantajul este ca nu sunt asa raspandite sau ieftine gumele de 14" pentru golf4

si anume marimea 175/80/14, balonul de 80 nu se mai fabrica de marii producatori de cauciucuri

am vrut sa-mi iau 2 noi de iarna pentru fata si nu am gasit noi, asa ca m-am multumit cu second

nu mai zic ca neamtul de la care am luat masina mi-a vandut-o cu 2 seturi de tabla de 14" cu de cauciucuri de vara si de iarna montate plus jantele de aluminiu originale de 15, la care luasera cauciucurile.. pentru ce 3 seturi de roti din care 2 de 14" nu am priceput.

eu banuiesc ca si-a luat masina cu jantele 15" de aluminiu OEM, si si-a mai cumparat inca 2 seturi de tabla de 14" si le-a folosit pe alea, pentru ca erau destul de uzate gumele, cel putin cele de vara le-am aruncat cand am ajuns acasa, iar tablele le-am vandut aici pe forum.....

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

soila..se mai gasesc Fulda de vara pe dimensiunea respectiva sunt 200lei bucata si de iarna Riken 230 bucata.Doar astea am gasit la prima vedere mai acceptabile calitate -pret...dar nimic din firmele bune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fulda erau si cele de iarna si cele de vara de la neamtz, si tot Fulda am cumparat si eu second pentru puntea fata :)

se prezinta bine iarna, mergeam zilnic la servici, iar cand ningea peste noapte si dimineata la 7 abea daca vedeai vreun plug prin oras, nu mi-au patinat niciodata, nici la iesirea din parcare

sau la intrare in parcare la servici cand ajungeam chiar primul, si intram cu viteza si cu ESP-ul dezactivat ca sa fac partie pana la locul de parcare :))

faceam partie cu fusta si cu scutul de la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina mea (1.6 16V, motor BCB) folosesc cu succes dimensiunea de 175/80 R14 pentru rotile de iarna. Nu este nici o problema, cu atat mai mult cu cat (din cate stiu eu) aceasta este una din cele trei dimensiuni "standard" pentru masinile noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu ma mai pronunt pentru ca sincer nu stiu cu siguranta

dar la golf4 numai la GTI-uri sunt discuri mai mari... in rest toata platforma golf4 (octavia1, beetle, TT, A3, bora) au aceiasi dimensiune de discuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa stiam si eu pana de curand ca cele de 14" se potrivesc pe mai toate G4 dar uite ca nu e asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc tuturor pt raspunsurile voastre. m am uitat pe certificat zilele astea si constat ca nu am trecuta aceasta dimensiune am doar 195 si 205. Nici in carte nu cred sa fie trecute. Daca ma opreste politia la verificarile astea pt cauciucuri de iarna ar putea sa mi ia certificatul? pe busonul de la benzina de asemenea nu am trecut nici o dimensiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic mai bine sa vezi sistemul de franare daca ai discuri de 280 de mm sigur nu iti intra roti de 14".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • taz21 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!