Jump to content

Dimensiune maxima roti Golf


sorin
 Share

Postare recomandată

Pai daca ai mai mari de 17 nu ai ce sa faci decat sa umblii asa. Eu am 18 si din pacate nu am ce sa fac. Doar sa imi trec in talon jante de 17 si sa sper ca daca vreodata ma opreste politia si se uita la jante sa vada ca in talon sunt si 17 si sa zica ca probabil alea de pe masina mea sunt 17...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 251
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • marius1982.11

    23

  • DJ44MKE

    13

  • Robotelu

    9

  • R Z F

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca vrei sa fie perfec legal poti sa te duci la rar sa iti autentifici modificarea . O sa iti scrie la "Modificarice nu afecteaza performantele si caracteristicile de folosinta ale vehicolului" p cartea de identitate a masini :alte anvelope admise ......

La mine scrie p carte "alte anvelope admise 205 55 r16"si in certificat sunt p 195 65 r15. Probabil de asta nici nu intreba politia de dimensiunea rotilor

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ca sa ma bag si eu in treaba... si eu am la fel in talon... 195/65 r15 si 205/55 r16...

ce vreau eu sa intreb... are cineva pe bora/ G4 pe fata 225/50 r 16? ca astea 205/55 au balon prea mare, si pare janta mica, daca pun cu balon 50 (am avut 205/50) se vedeau super.... si pe configurator am vazut ca ar trebui 225/50 ca sa nu fie diferenta la kilometraj... si vreau sa stiu daca ar atinge la viraj maxim... ca mai vazusem pe alte forum-uri ca le-ar fi harjait in protectiile de noroi...

deci... are cineva pe fata 225/50 r 16? si daca re sa zica daca sunt probleme pls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am in talon 195/65 R15, cu toate ca in Brief erau trecute si de 205. Masina a venit de la mama ei cu cauciucuri de 205. Am pus cauciucuri de iarna de 215/65 R15, ca mi se pareau foarte mici cele de 205/65. Arata mai bine masina cu ele, dar am observat ca putin daca erau mai late, frecau ghiciti unde??? In brate. Nici intr-o alta parte, dar in brate era posibil.

Io zic ca arata bine cu ele:

post-8441-1175229552_thumb.jpg

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Tot o problema janta-cauciuc am si eu.

In talon cat si in cartea de identitate imi da 2 tipuri:

195/65/R15 si 205/60/R15.

Cert este ca masina a venit din fabrica cu jante aliaj si anvelope de tipul: 205/55/R16.

Eu am fost la reprezentanta de unde mi-au dat o copie a unui document trimis de la Bucuresti ca urmare a unei cereri facuta de mine in care se specifica faptul ca pe aceasta masina se pot pune anvelope si jante pe diferite dimensiuni prinre care si cea pe acare o am eu.

Eu nu am decat 1 intrebare: ce se intampla daca vrei sa iesi din tara si la vama iti verifica daca jantele si anvelopele corespund cu cele din talon si se constata ca nu (CU TOATE CA ASA A VENIT MASINA DIN FABRICA)?

E posibil sa nu te lase sa treci..... :)

Am sa incerc saptamana viitoare treaba cu RAR-ul sa vad daca merge sa-mi mai treaca in talon si tipul de janta cu care este echipata masina (iar daca fac asta poate o sa le zic sa mi le treaca si pe cele cu R17).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul rutier spune pe undeva ca este interzis sa conduci o masina ce are montate anvelope de alte dimensiuni decat cele inscrise in certificatul de inmatriculare (talon).De obicei acest lucru nu ii intereseaza pe politisti, poate numai in cazul vreunui accident soldat cu victime, cant masina este verificata de un revizor tehnic in eventualitatea stabiliri exacte a vitezei de deplasare.

La vama nu au nici o treaba cu asa ceva, poate numai prin tarile nordice unde stiu ca este obligatorie echipare cu anvelope de iarna.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut initial pe fabia 165/70/r14 si am trecut la 205/45/r16. am intrat pe site-ul asta: http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

si am inteles ca la 100km/h indicati pe bord am de fapt 100,7km/h. atentie la radare si la ce tipuri de cauciucuri folositi (marime).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:rolleyes: ... noi rezolvam ptr. VAG-istii locali actele necesare trecerii RAR-ului.Totdeauna is problem,caci RAR-ul are "grija" sa treaca cea mai mica dimensiune.De ce sa nu mai platesti o data?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Sal baietzi am si eu un golf 4 variant 2003 si am pus niste jante de aliaj cu anvelope de 205\55 r16 si in curbe la stanga am obs. ca freca ceva de parca ar atinge janta pe beton da nui aia ca mam uitat. si ma gandesc oare ce ar freca.sau poate sa fie de la altceva o bucsa cap de planetare.Vo ce parere aveti?? a mai patit cineva???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ar trebui sa fie de la jante, totusi, ce ET-u?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat poate sa fie ET-u sunt jante de la borbet model pacific de 16''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu pe G4 am cauciucuri 205/55/16, dar problema este ca aparatorile de noroi sunt frecate si intercoolerul primeste mizerie de la roata. Daca le schimb oare tot va fi fel le va freca sau o fi avut candva cauciucuri si mai mari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum reiese din parerile acestui topic si din cartile tehnice, aceasta dimensiune (205/55 R16) este standard la VW Golf IV deci nu ar trebui sa frece nimic. Nu cumva problema este alta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mam uitat si imi atinge intercooleru.. stie cineva ce pot sa fac sal schimb sau ceva de genu????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mam uitat si imi atinge intercooleru.. stie cineva ce pot sa fac sal schimb sau ceva de genu????

jantele au ET-42 oare ii vreo problema??Azi mam uitat si imi atinge intercooleru.. stie cineva ce pot sa fac sal schimb sau ceva de genu????

Modificat de BLS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunile anvelopelor pe platforma Golf (4)/Bora 1J, A3 8L, Leon 1M, Octavia 1U s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am jante originale de vw borbet model pacific. ce ii ala IC??

Modificat de WNS
quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intercooler.

Verifică şi prinderea contra-aripei.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 8J et32 si nu freaca nimic si e si lasata destul de bine.

post-34985-1272301715_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ce ii J si ET-U ala??? eu am et 42 la jante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am motorizare sdi si nu am jantele 175/80 R14 ci le am 205/55 R16. Cunosc destui care au sdi cu jante de 16. Pe golf n-am vazut jante de 14 doar am auzit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa comanzi al tau SDI din fabrica cu jantele respective, dar stock e cu 14".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baietii...ce recomandari aveti si pentru mine ?Am adus-o din Germania cu cauciucurile de iarna 175/80R14.

Vreau sa iau cauciucuri de vara dar tot pe 14'' ca nu am prea multi bani sa trec pe 15''.Va rog cateva dimensiuni pe 14'',de vara,as vrea si un pic mai late daca s-ar potrivii.NU vreau sa influenteze kilometrajul si viteza reala a masinii.Am jantele 6J x 14'' H2 ET 38.

Multumesc...

Modificat de cipriann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • taz21 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!