Jump to content

Dimensiune maxima roti Golf


sorin
 Share

Postare recomandată

Cred ca mai usor intra zapada/gheatza la astea cu spite decat la cele "pline".

Iarna, cauciucuri inguste+jante de tabla "pline" = love :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 251
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • marius1982.11

    23

  • DJ44MKE

    13

  • Robotelu

    9

  • R Z F

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

De intrat intra la toate , eu ma refeream ca sunt mai usor de curatat deci mai practice jatele spitate.

Intrebarea ramane, daca si-a montat cineva asa ceva si de unde le-a cumparat, cu cat, etc...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut as vrea sa pun pe un golf 4 jante de 17",8j si ET 32 cu cauciucuri de 225/45/R17 . Credeti ca ar freca ceva ? Suspensia este stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu freaca niciunde, poti pune linistit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu intrebare: Am un golf cu jante pe 16 si cauciucuri 205 55 16 si as vrea sa pun cauciucuri 225 50 16. Intrebarea mea este: sunt prea late aceste cauciucuri? O sa atinga in semiaripa la viraj maxim? multumesc anticipat!

Buna! Am un golf 4 cu jante pe 16 si cauciucuri 205 55 16 si as vrea sa pun cauciucuri 225 50 16. Intrebarea mea este: sunt prea late aceste cauciucuri? O sa atinga in semiaripa la viraj maxim? multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesante dimensiuni. Trebuie sa fii atent la talonul de 50 si sa calculezi abaterea de la vitezometrul de bord fiindca va scadea diametrul rotii. Nu cred sa loveasca in carenaj, e spatiu mare acolo, la 225/40/18 cu am eu, nu-s probleme. Daca jantele sunt faine si vizual iese wow, eu zic ca merita sa incerci. Si sa pui si poze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diametrul este acelasi, deci eroare de vitezometru n-o sa aiba.

 

In mod normal cu 225 nu atinge, dar depinde si de ET.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde mult si de J-ul jantei, adică latimea ei. Daca sunt 6.5J, nu stiu cum o să-ți stea cauciucurile de 225 pe ele. Da-ne toate informatiile despre jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Caracteristicile sunt urmatoarele: 6.5j x 16H2. ET42

Am gasit un calculator de anvelope si am facut calculul dintre anvelopele 205 55 16 si cele 225 50 16 si mi.a dat diferenta pe total de 0.1%

La 205 55 16 si 225 55 16 diferenta intre ele este 3.5%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot pune cele de 225 50 16 dar nu se pot omologa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
silviutuning

Salut, incep prin achizitia de noi jante (o sa pun poza) si dupa buzunarul meu a trebuit sa iau ununele SH, caut pe site-uri si gasesc in final unele foarte ok la 200 euro in 5 spite, ma intalnesc cu omul le verific la vulcanizare si ma uit dupa stanta care sa indice ca sunt 5x100 si pana la urma gasesc pe interiorul unei spite stantat 4x100-530kg si 5x100-530kg, deci numai bune de luat verificate si toate cele. Ajung acasa si incep inlocuirea si incep din spate dupa ce montez una am surpriza sa se nimereasca doar 2 prezoane din 5. Dezamagire totala, am tot masurat eu si mi-a dat ca sunt 5x108, deci de ford sau alte marci care foloseste distanta respectiva.Acum va intreb pe voi daca are cineva flanse adaptoare cu trecerea de la 5x100 pe butuc cu 5x108 pe roata si daca sunt libere la vanzare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totuși de ce nu le-ai echilibrat și montat acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Ma ajuta si pe mine cineva cu o idee?

Vreau sa pun anvelope de vara 215/55/16. Am jante montreal II cu 6.5J ET43 .Acum am 205/55/16. Vreau sa stiu daca a pus cineva? Ce diferente sunt? Consum, stabilitate, comfort, etc. Astept, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stabilitate crescuta, comfort marit (e balonul putin mai mare), consum un pic mai mare.

Eroarea de pe ceasuri va fi insesizabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,mai are cineva jante 215\50\17 vreau sa stiu daca sunt ok pentru un golf4? sa nu atinga aripa etc,cum se comporta masina! este balonul destul de ok,pentru drumurile noastre? momentan am 215\40\17 dar din pacate sunt prea mici anvelopele pentru drumurile noastre! vreau balon mai mare! multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-o sa atinga, dar eu totusi ma intreb de ce nu treci pe 225/45 R17, dimensiunea standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

sa-i dea rar-ul 600 amenda pt un kkt, plus ca dimensiuena aia costa de te usca de bani fata de cea corecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri,deja am facut alegerea, am luat niste cauciucuri ieri,am trecut de la 215/40/17 la 215/50/17 la drumurile noastre nu merita balon de 40,stiu ca dimensiunea corecta era 215/45/17 dar 215/50/17 mi se pare mult mai ok,si nu cred ca afecteaza cu nimic,plus ca umple golul contra aripi mai mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimensiunea corecta este 225 45 17,205 50 17 ar fi fost o corespondenta buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da eu sunt undeva la mijloc! oricum ma bucur ca se potrivesc anvelopele nu atinge nimic,chiar se vad ok! sunt multumit de alegerea facuta,si in plus nu afecteaza nici consumul cum ziceau niste colegi mai sus,doar latimea anvelopei contribuie la consum,numai ca vitezometrul imi indica putin eronat! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 7 months later...

Salutari,

Rog daca se poate să mă ajutați în identificarea jantelor ...

 

201527_x800.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, ironhide said:

Salutari,

Rog daca se poate să mă ajutați în identificarea jantelor ...

 

201527_x800.jpg

Sunt Goal pe 17", 7J x 17 ET38

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • taz21 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!