Jump to content

Golf 6 - Becuri


GabiB77
 Share

Postare recomandată

Pai lamureste-ne 100%, ai becuri sau leduri/SMD acum pe masina? Daca ai leduri, mai mult ca sigur acea rezistenta nu e suficienta, este cunoscut faptul ca la Golf6 tot da eroare... Ai incercat sa pui becuri normale inapoi, sa vezi daca acea eroare mai apare in bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TDR

    24

  • GabiB77

    23

  • Al Bundy

    18

  • F l o r i n

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum sunt smd. Am avut becuri cu incandescenta si eroarea exista in conditiile in care ambele becuri erau aprinse.

Intrebarea e. Care ar putea fi cauzele ca atunci cand au fost becuri incandescente sa functioneze ambele si totusi sa existe martorul aprins?

Modificat de rmz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Detin un golf 6. De cateva zile mi-a aparut eroarea de bec ars in bord pentru becurile de la numarul de inmatriculare. Initial nu a mers un bec, dar dupa ce le-am schimbat intre ele s-au aprins ambele. Eroarea inca rezista. Am cumparat leduri din supermarket cu rezistente pentru a pacali calculatorul, dar acel martor din bord nu vrea sa se stinga. ar trebui sters DTC-ul cu vag-com? Mentionez ca ambele becuri/leduri functioneaza.

 

Este posibil sa fie si o problema la cablaj, conectori si totusi sa functioneze becurile? Daca da, cum se pot verifica becurile fara a demonta bara?

 

Multumesc anticipat!

 

becurile le poti verifica fara sa dai jos bara, cablajul nu....

 

dupa ce montezi becuri normale, era normal ca eroarea sa dispara din bord. Ramanea stocat cod de eroare pe centrala, dar nu in bord.

 

scaneaza si incearca sa stergi eroarea, sa vezi daca te lasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Detin un golf 6. De cateva zile mi-a aparut eroarea de bec ars in bord pentru becurile de la numarul de inmatriculare. Initial nu a mers un bec, dar dupa ce le-am schimbat intre ele s-au aprins ambele. Eroarea inca rezista. Am cumparat leduri din supermarket cu rezistente pentru a pacali calculatorul, dar acel martor din bord nu vrea sa se stinga. ar trebui sters DTC-ul cu vag-com? Mentionez ca ambele becuri/leduri functioneaza.

Este posibil sa fie si o problema la cablaj, conectori si totusi sa functioneze becurile? Daca da, cum se pot verifica becurile fara a demonta bara?

Multumesc anticipat!

becurile le poti verifica fara sa dai jos bara, cablajul nu....

dupa ce montezi becuri normale, era normal ca eroarea sa dispara din bord. Ramanea stocat cod de eroare pe centrala, dar nu in bord.

scaneaza si incearca sa stergi eroarea, sa vezi daca te lasa

Am incercat sa sterg codul de eroare. Timp de 2 zile nu a fost aprins martorul(cred ca si datorita faptului ca am mers mai mult ziua). Acum se aprinde de fiecare data cand aprind farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt convins ca e de la SMD-uri... Pune becuri inapoi, sterge eroarea si vezi daca iti mai apare... Probleme cu cablajul nu ai cum sa ai, atat timp cat becurile se aprind.

 

Mai incerca sa schimbi si becurile incandescente, stiu ca am patit ceva asemanator la becul de ceata de pe spate, se aprindea, dar totusi aveam eraore, am schimbat becul si s-a rezolvat problema.

 

Daca totusi doresti led/SMD acolo, nu o sa gasesti nimic altceva in afara de OEM sau asa ceva (si in acest caz nu vei avea eroare)

post-3263-0-94757900-1434692492_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Ultima intrebare intrebare. Becurile cu incandescenta nu trebuie sa fie oem? Pot sa iau si din supermarket?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa cumperi de oriunde, acolo nu cred sa fie probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Detin un golf 6. De cateva zile mi-a aparut eroarea de bec ars in bord pentru becurile de la numarul de inmatriculare. Initial nu a mers un bec, dar dupa ce le-am schimbat intre ele s-au aprins ambele. Eroarea inca rezista. Am cumparat leduri din supermarket cu rezistente pentru a pacali calculatorul, dar acel martor din bord nu vrea sa se stinga. ar trebui sters DTC-ul cu vag-com? Mentionez ca ambele becuri/leduri functioneaza.

 

Este posibil sa fie si o problema la cablaj, conectori si totusi sa functioneze becurile? Daca da, cum se pot verifica becurile fara a demonta bara?

 

Multumesc anticipat!

LA G6 orice ai pune la nr de inmatriculare o sa ai eroare , doar daca nu sunt becuri clasice.

Dar se poate anula interogarea de bec ars doar pe acele becuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Voi cumpara azi 2 becuri clasice. Iar daca eroarea persista voi incerca sa o sterg. Va tin la curent daca mai apare.

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. S-a rezolvat problema cu becurile de numar. Acum s-a ars un bec la semnalizare pe partea stanga spate:). In manualul utilizatorului nu am gasit care sunt becurile folosite. Puteti sa imi spuneti ce sa cumpar inainte de a desface blocul de lumini?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. S-a rezolvat problema cu becurile de numar. Acum s-a ars un bec la semnalizare pe partea stanga spate:). In manualul utilizatorului nu am gasit care sunt becurile folosite. Puteti sa imi spuneti ce sa cumpar inainte de a desface blocul de lumini?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut din nou. Am rezolvat problema cu becul pentru semnalizare. conectorul oxidat. Cand l-am desfacut sa il curat, s-a stins martorul pentru acel bec. dar acum am o avertizare pentru Rear Parking Light. aveti idee care este becul? daca este pe blocul optic de pe haion? sau este pe blocul optic din caroserie? Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E becul de marsarier, stopul de pe partea dreapta a haionului.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rear parking light nu este cel de mers inapoi, este lumina de pozitie spate dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai dreptate si am confundat cu reverse light . Aiurea denumirea cu parking avand in vedere ca mai mult sunt aprinse in mers.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti , unde gasesc si eu un bec h15 pentru golf 6 ? dar vreau sa fie o lumina mai alba ......e becul de la DRL

salut , gasesti pe http://www.xenon-store.ro/SET-2-BECURI-AUTO-H15-MTEC-SUPER-WHITE---XENON-EFF ,sant de la MTEC

Modificat de Donkey68
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ,diferentea intre Osram H15 si MTEC H15. dreapta osram,stanga mtec

post-142519-0-61550000-1435665637_thumb.

post-142519-0-54546800-1435665643_thumb.

post-142519-0-83674200-1435665650_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut baieti,

Am si eu nevoie de o parere. Am farurile clasice cu halogen si oglinda si as vrea sa imi pun urmatoarele

http://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-far-halogen-philips-h7-xtreme-vision-130-12v-55w-12972xv-s2/pd/DF2LLBBBM/    in loc de faza scurta 

http://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-auxiliare-cu-halogen-philips-w5w-blue-vision-12v-5w-12961bvb2/pd/DT0RLBBBM/ in loc de pozitie.

 

Are cineva si imi poate spune cum sunt ? 

 

Sau sa ma gandesc si la variantele de la Osram? 

Modificat de edyson1904
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt OK si stea si cele de la osram.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pozitii becul se trage normal din suportul acela negru cu pana, sau se roteste ceva? Sau e cu tot cu suport?

Modificat de edyson1904
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva X-treme Vision de la Philips daca tinde spre alb sau tot galben este?

Ca mai este si varinata asta

 http://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-cu-halogen-pentru-far-philips-h7-white-vision-12v-55w-ceas-bratara-silicon-12972whvsm-promo/pd/DTPZQMBBM/dar am citit ca nu au durata de viata prea lunga..

Modificat de edyson1904
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !

Am cumparat eu anul trecut un set ,dar nu am fost multumit,tinde spre alb ,dar nu este lumina alba.

Recomand sa iti pui lupe in faruri si ai terminat treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva sau stie cineva de unde pot lua led-uri fara eroare pe h7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!