Jump to content

Golf 6 - Becuri


GabiB77
 Share

Postare recomandată

Poate sunt incepatori printre noi, asa ca n-ar strica acest topic ;)

O imagine exemplificativa cu toate tipurile de becuri utilizate pe faruri si proiectoare - Golf6/GTI

La care se adauga ca pentru bara stock, becurile proiectoarelor sunt model HB4, ca-n imaginea nr.2

In imaginea nr.3 sunt prezentate corpurile de iluminat pentru farul bi-xenon cu DRL, in imaginea nr.4 stopul stock, iar in ultima imagine stopul cu led aka GTI

post-3263-0-87810400-1329933588_thumb.jp

post-3263-0-15110100-1329933611_thumb.jp

post-3263-0-22671800-1329933628_thumb.jp

post-3263-0-70795100-1329933647_thumb.jp

post-3263-0-24237100-1329933655_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TDR

    24

  • GabiB77

    23

  • Al Bundy

    18

  • F l o r i n

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cu scuzele de rigoare, nu intra chiar la topicul asta intrebarea dar o s-o pun oricum :)

Azi cand am plecat de la munca am primit eroare de bec ars la lampa de ceata (confirmat eroarea ochiometric). Dureaza cel putin 2 zile pana mai ajung la masina (o parchez departe) sa desfac plasticele sa verific ce bec am acolo, are cineva idee? Retin ca Golful vine cu Philips dar in rest, nimic.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul de ceata, in cazul meu nu a fost Philips. Parca Siemens era.

Si tot in cazul meu, eu l-am desfacut, sters putin si pus la loc. Becul a functionat.

Posibil si la tine la fel

 

LE: Revin. Becul este Osram W21W ca in poza atasata

Poti accesa si site-ul http://am_application.osram.info/publish/index_en.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Poate cineva sa ma ajute cu un DIY, sau macar pasi de executie (gen prinzi de lamela, rotesti etc) pentru schimbare becuri faza scurta la un Golf 6 2010 CR?

Am gasit ceva la Golf 5 aici, http://golfmkv.com/forums/showthread.php?t=14545&highlight=HID+Headlight dar nu seamana cu ce e la mine (la Golf 6 suportul becului pare sa aiba o lamela verticala)

Pe cand la Golf 6 un nene a ajuns in final sa dea jos intregul far: http://www.vwwatercooled.org.au/forums/f112/headlight-drl-driving-park-light-bulb-replacement-37426-15.html#post770063

Chiar o sa ajung sa demontez intregul far pentru a schimba becurile de faza scurta?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, desfaci capacul de plastic de la faza scurta, iar socul il invarti ca si cand ai desuruba o piulita, cam o jumatate de pas (oricum, mai mult nu merge ;) ), asta e tot, iar operatiunea de punere la loc e inversa

Ce ai postat tu nu are cum sa semene cu ce e la tine, acolo e vorba de xenon

Iar la Golf6, nenea ala a schimbat becul de DRL/faza lunga, cred ca de asta l-a dat jos

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa rotesc - atat stanga cat si dreapta, nimic... pare intepenit, sau nu ma prind eu... Ce as putea sa pun acolo pentru deblocare? Presupun ca nu WD40, ca totusi e plastic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rotesti un cm si tragi afara,nu baga WD40 ca mai rau faci.Pana aia verticala este ca sa ai de ce sa apuci.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mers exact cum ziceai - eu incercam sa rotesc doar invers (cum ar fi un surub rusesc...). Becuri schimbate in 40 de secunde. Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

stie cineva de unde se pot cumpara becuri pentru semnalizare fata? Sunt de tipul PSY24W SV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Ma poate ajuta cineva cu un DIY despre cum se schimba becul de pozitie?

post-17804-0-30627000-1366105830_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci capacul din guma, te uiti inauntru si o sa vezi un fel de pana, tragi de ea si o scoti afara (in capatul ei este becul).

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,dar la mine in spatele capacului de guma este instalatia de la xenon.L-am gasit,era in spatele capacului de plastic :)

Sent from my GT-I9100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, scuze vroiam sa zic din plastic..este in spatele celui care se infileteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut domnilor.

Problema mea e oarecum legata de topic...

S-a ars becul frana dreapta si vroiam sa stiu daca as putea cumpara si monta becul singur. Golful pe care il am de 2 luni e prima mea masina si sunt un novice 100%.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 becuri pe dreapta care se aprind la frana... ai in primul post ce tip de bec e si gasesti si DIY cum sa scoti stopul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze dar nu m am lamurit... ai spus ca sunt 2 becuri. Ok care sunt alea? Eu nu inteleg mai nimic din pozele alea :)) apoi un tutorial despre cum se monteaza... si nu in ultimul rand de unde pot cumpara becurile astea.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru frana nu este un singur bec cu doua filamente?

 

Pozitia 10 din poza. Este bec W16W 12V  care se poate lua din orice magazin cu specific auto, spre exemplu norauto.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, dar se regaseste si pe aripa si pe portbagaj, deci = 2 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La frana se aprinde doar cel de pe aripa.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, iar am uitat ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Vreau sa imi schimb becurile de pozitie si sa imi pun Philips Blue Vision sau Osram Cool Blue. Au vreun efect, adica lumina bate spre alb sau desi becul e albastru lumina tot spre galbui bate?

Modificat de phenex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de la philips sunt destul de apropiate de culoarea xenonului original, adica un alb cald dar nu galben.Daca vrei alb intens pune niste led-uri canbus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci o sa merg initial pe cele de la Philips sa vad cum sunt. Pe faza scurta am Osram Cool Blue (daca nu ma insel) care bat cat de cat spre alb si ma gandeam sa fie o culoare uniforma. Banuiesc ca gasesc in Carfur sau Real w5w-uri din acestea, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uneori am vazut si in Carrefour, alteori prin OMV..depinde cum ai norocul.Ai xenon oem pe masina?

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, din pacate. Am halogene normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!